Mistä saan Treelta 5-maustetta? Eli sitä aitoa etnistä maustesekoitusta, johon tuli tähtianista ym mausteita, eli en tosiaan tarkoita nyt mitään peruspirkkagrillimaustetta?
Olen kiertänyt noita etnisiä kauppoja, mutta ei löydy!
Kiltit ihmiset kertokaa.
Olen kiertänyt noita etnisiä kauppoja, mutta ei löydy!
Kiltit ihmiset kertokaa.
Vastaukset 7
Vanhimmat
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?showtopic=7824
http://www.foodnetwork.com/food/recipes/recipe/0,1977,FOOD_9936_21481,00.html
http://www.asiafood.org/food_links.cfm
http://www.recipesource.com/ethnic/asia/
www.siam-house.fi
löytyy Pirkkalasta, ja siellä on Suomen suurin etnisten elintarvikkeiden valikoima. Löytyy varmaan 5-maustetta ja Kim Chi'akin näkyi olevan hyllyssä
Kiinalaisessa 5-mausteessa on Setsuanin pippuria (myydään joskus myös anispippurin nimellä), tähtianista, jauhettua neilikkaa, jauhettua kanelia ja jauhettuja fenkolin siemeniä. Kaikkia pitäisi löytyä ainakin etnokauppojen maustehyllyiltä.
Kuumenna paistinpannu ja paahda 2 tl setsuanin pippureita ja 8 tähtianiksen "tähteä" kuivalla pannulla pari minuuttia, kunnes niistä nousee hyvä aromi. Jauha hienoksi jauhoksi ja sekoita muihin aineksin (½ tl neilikkaa, 1 rkl kanelia, 1 rkl fenkolinsiemeniä). Jauha kaikki vielä yhdessä hyvin hienoksi jauheeksi.
Jos et löydä Setsuanin pippuria, voit korvata sen myös mustapippurilla.
Kiitti sun vinkistä, noista muista ei ollut oikein tähän asiaan vastausta...
Olen sitä tehnyt joskus itsekin, ja taidan tehdä jatkossakin, koska sitä ei enää mistään löydy. Joskus sitä jostain sai muttei enää. Olisiko kauppahallissa missään?
Tilaa vaikka heti!
www.asianmarket.fi
Sieltä löytyy kaikki!
http://fi.wikipedia.org/wiki/Viismauste
http://www.yle.fi/ulkomaiset/sarjat_ao2.php?id=711
http://www.siam-house.fi/tuote_tiedot.php?id=182