ötököitä lidlin jäävuorisalaatissa

tampereella

Löysin tänään sellasia vihreitä kärpäsiä lidl:stä ostamastani jäävuorisalaatin sisältä. Oli vähällä, ettei mennyt suuhun. Kuka tällaisista lipsahduksista on vastuussa? Lähtisin samantien viemään takasin ellei olis niin pitkä matka.

19

6254

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • soita asiakaspalveluun

      Kannattaa huudella salaatti vedessä. Ei kai kukaan syö varsinkaan kotimaista paskavedellä kasteltua nitriittisalaattia pesemättä tuotetta ensin.

      Mitä tulee Lidlin salaattiin, niin tuotevirheestä voi soittaa Lidlin palvelunumeroon ja valittaa asiasta. Ole iloinen että myyvät tuotetta joka ei ole läpikotaisin myrkytetty kun kärpäset elävät siinä, päin vastoin kuin K-kaupan salaatissa.

      • Ehkä ei myrkkyjäämiä

        Joskona ne tuli siihen kotonasi. Kannatta pitää myös huolta kodin hygieniasta.


      • mahdollista
        Ehkä ei myrkkyjäämiä kirjoitti:

        Joskona ne tuli siihen kotonasi. Kannatta pitää myös huolta kodin hygieniasta.

        koska kärpäsiä vain salaatin sisällä ja salaatti pussissa. ja jääkaappi muutenkin puhdas.


    • ....

      Soitin jo. Ei oikeen mitään voi kai tehdä ku kuitti on ties missä jo. Tuskimpa ne siitä mihkään huuhtomalla, sen verran paljon niitä siinä on. Ärsyttää vaan ku meni kaikki muutkin salaatti ainekset samalla.

      • ~Kaupantäti~

        Että pistää oikeen vihaksi, kun ihmiset ei osaa säästää kuittejaan. Asiakkaan pitäisi säästää oman etunsa vuoksi (esimerkiksi pankkien laskutusvirheiden ja kysesten tapausten vuoksi) kaikkia kuittejaan vähintään VUODEN!!!!

        Itsekkin sain juuri tällä viikolla hakea ravintolasta 5€, kun selvisi tilejä tarkastaessa, että väärin oli laskutettu. Ja asia oli helppo todistaa kun kuitit olivat tallella!

        Ja loppuun vielä pikku vinkki....kannattanee AINA tarkastaa kaikki ruoka-ainekset ennen kun niitä ruokaan laittaa, eikä vaan pilkkoa suin päin!


      • Anonyymi

        Lidlistä saa halutessaan digikuitin.


    • voiko

      yksittäinen salaatti olla yhdestä sadosta sit kärpäsissä..? Tai jos kaikki muut on vaan syöny ihan pokkana sen salaatin. No ihan sama. ehkä mä ostan sit sitä myrkytettyä ens kerralla.

    • rotissööri

      Ei Lidlin pakkaamo harmiksesi erikseen istuta salaattiin mitään ötököitä. Vanha kansankeino on upottaa salaatti mietoon suola- tai etikkaveteen muutamaksi sekunniksi, ja kun nostat sen sieltä pois, ötökät kävelevät ulos tai kuivuneet ötökät laskeutuvat huuhteluastian pohjalle. Höylää salaatti ensin säleiksi.

      • Skäri

        kehottaa höyläämään jäävuorisalaatin? Sitä ei koskaan saa leikata, sillä se menee punaiseksi ja pahenee nopeasti. Jäävuorisalaatti revitään, aina.


      • "rotissööri"....
        Skäri kirjoitti:

        kehottaa höyläämään jäävuorisalaatin? Sitä ei koskaan saa leikata, sillä se menee punaiseksi ja pahenee nopeasti. Jäävuorisalaatti revitään, aina.

        ... puhuu nyt aivan pehmeitä joka ketjussa.

        Mutta kyllä jäävuorisalaatin voi leikatakin, kun sen tekee erittäin terävällä veitsellä, jolla leikatessa ei tarvitse painaa eli murskata salaattia.

        Tämä on kokeiltu satoja kertoja eikä ole mennyt pahaksi eikä punaiseksi -- ei sitä ole tarkoituskaan leikkaamisen jälkeen pitkään säilyttää.


      • T.epi

        Osoittaa, että olet korkeitaan joku amica-kokki. No, ilmankos tunnet einekset niin hyvin...


      • rotissööri
        T.epi kirjoitti:

        Osoittaa, että olet korkeitaan joku amica-kokki. No, ilmankos tunnet einekset niin hyvin...

        salaatti ja sen ötökät eivät ole eineksiä, eikä ötököitä edes Amican keittiöissä kokata. Tepi taitaa olla vielä vahvassa humalatilassa kun tuollaista puppua kirjoittelee. Jo noviisikin tajuaa, että salaatin jalostusaste on kaupan hyllyllä ihan muuta kuin eines, mutta eipä rasvanvihaaja Tepiltä voi odottaa mitään järkevää lausuttavaa.


      • rotissööri
        Skäri kirjoitti:

        kehottaa höyläämään jäävuorisalaatin? Sitä ei koskaan saa leikata, sillä se menee punaiseksi ja pahenee nopeasti. Jäävuorisalaatti revitään, aina.

        minkälainen rotissööri...

        Katso se profiilisivuilta, sieltä se selviää


    • Pikkujuttu

      Mitä väliä tuollaisella pikkujutulla on?! Kaikkien kauppojen salaateissa saattaa olla (ja aika ajoin onkin) joitakin ötököitä; se on LUONNOLLINEN asia elävässä organismissa kuten kasvis on.

      • jjjjjjjjjjjjjjm

        hittoako se ap. valitta jos ei osaa sellasta perusasiaa että pesee ihan omilla kätösillään sen salaatin ennen kuin syö


    • Olen löytänyt niitä usein

      Lähes kaikkien toimittajien salaateista löytyy pikkuelävää, mikä sellaisenaan ei yleensä ole myrkyllistä, mutta epämukavaa.

      Pesen salaattini aina hyvissä ajoin ennen ateriaa ja annan valua hyvin. sillä siitä.

    • luonnosta

      No voi voi, että sattuikin pahasti. Että ihan pieniä eläviä salaatin joukossa. Olet varmaan suorittanut peruskoulun pakollisen kotsankurssin, jolla neuvottiin aina pesemään kaikki tuoreet ja ei tuoreet syötävät. Unohdit hyvät neuvot ja siinä sitä ollaan. Onneksi on netti, mihin valittaa.
      Ötököitä salaatissa. Ensi kerralla muistat. Lidlin jäävuorisalaatit ovat hyviä ja edullisia, jos niitä vaan osataan käyttää.

      • olisit

        sitä salaattia itsekään syönyt jos olisit sen sisällön nähnyt. ne ei siitä pesemällä olisi lähteneet ainakaan kaikki.


      • saa niitä toriltakin
        olisit kirjoitti:

        sitä salaattia itsekään syönyt jos olisit sen sisällön nähnyt. ne ei siitä pesemällä olisi lähteneet ainakaan kaikki.

        Ostin tossa joku aika sitten rapeasalaatin torilta, sen jälkeen oli sit huonekasvitkin täynnä höttiäisiä... En silti ajatellut laittaa toria boikottiin. Vieraita saa aina silloin tällöin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2225
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      843
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      800
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      766
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      518
      725
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      640
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      625
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      590
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe