Törmäsinpä sellaiseen soittimeen, jonka nimeä tai alkuperää en tiedä. Mutta mieletön soundi siitä kuuluu...siihen jää jumiin, kuin olisi hypnoosissa, melkeinpä meditatiivista soitantoa, ei siis soiteta varsinaista melodiaa, vaan lähinnä sointuja.
Soitin on pyöreä, kupera, metallinen, kenties messinkiä, halkaisija n. 40 cm. Soittimen alapuolta en päässyt näkemään. Kenties metallia sekin. Päältä se siis on kupera ja siinä on reunoilla pieniä painaumia, joiden arvelen saavan aikaan eri korkuisia sointuja/ääniä. Sitä soitetaan paljailla kämmenillä istuallaan ja soitinta pidetään jalkojen välissä. Veikkaan siis, että kyseessä on joku etninen soitin, nimeä tai alkuperämaata en tiedä. Yritin netistä etsiä, muttei onnistunut. Osaisikohan täällä joku soittimia harrastava kertoa mistä kumman soittimesta on kyse? Ja olisiko kenties saatavilla äänitettä, kiitos.
Mikä ihmeen soitin???
11
5443
Vastaukset
- PenttiL
Ettei olisi ollut:
# steel-rumpu
Trinidadilainen öljytynnyreistä viritetty rumpu, joita normaalissa soittotilanteessa on useampia eri sävelkorkeudelle viritettyinä "steel band" -yhtyeen soitettavana.
steel band
steel drum
steelrummut
Ainakin jossain Salon seudulla Suomessa on tällainen orkesterikin. Totta kai sitä voi myös yksin soittaa. Hyvät saundit noissa!
Ei passaa sekoittaa steel-kitaraan, eli stilikkaan, eli ns. kissalautaan...
t. Pentti- HooMoilanen
Kiitti arvauksesta, muttei taida olla steelrumpu. Joku rummuntyylinen kuitenkin...Tästä yhdestä ja samasta "rummusta" sai aikaan monenkorkuisia ääniä/saoundeja. Voisisko joku vielä arvailla, kiitos:)
- PenttiL
HooMoilanen kirjoitti:
Kiitti arvauksesta, muttei taida olla steelrumpu. Joku rummuntyylinen kuitenkin...Tästä yhdestä ja samasta "rummusta" sai aikaan monenkorkuisia ääniä/saoundeja. Voisisko joku vielä arvailla, kiitos:)
Ehkä jonkin sorttinen puhuva rumpu:
http://www.si.umich.edu/chico/instrument/pages/tlkdrum_gnrl.html
Tosin niitä, joihin olen törmännyt, soitetaan kainalossa pitäen ja ovat muutenkin hieman eri näköisiä kuin kuvauksesi kaltainen.
Pentti - HooMoilanen
PenttiL kirjoitti:
Ehkä jonkin sorttinen puhuva rumpu:
http://www.si.umich.edu/chico/instrument/pages/tlkdrum_gnrl.html
Tosin niitä, joihin olen törmännyt, soitetaan kainalossa pitäen ja ovat muutenkin hieman eri näköisiä kuin kuvauksesi kaltainen.
PenttiTuota linkittämääsi rumpua näköjään soitetaan "kapulalla". Tätä mun etsimää soitetaan kämmenillä, vuorotellen peukalon puolesella kämmenenosalla ja pikkusormen puoleisella kämmenenosalla. Ja sitä ei kyllä voi soittaa siten, että rumpu on kainalossa. On sen verran iso ja painavan näköinen. Soittajatytöllä näkyi olevan jonkinsortin kangaspussi ko. soittimen kantoa varten.
Itku sentään, mistä ihmeestä mä nyt tuon selvitän...
Jäi kertomatta, että ko. soittimeen törmäsin siis Tukholmassa, Gamla Stanissa eräällä aukiolla. Ja soittajana oli nuori nainen, valkoihoinen, ei siis siitäkään voinut päätellä minkä maalaisesta soittimesta on kyse. Oisin ollut innokas jututtmaan tyttöä, mutta miehelläni oli kiire jatkaa matkaa ja joutui suorastaan repimään mut pois kuunteluringistä;D
- YrjöJurri
Jos sitä ei soiteta kapuloilla http://www.steelofthenight.com/ vaan siitä saadaan varsin inhimillisiä ääniä käsein se on latinosoitin cuica . Se kuuluu Brasilian afrikkalaiseen soitin tyyppiin jota käytetään sambassa….tässä hyvä linkki ääninäyttein:
http://users.senet.com.au/~jimmc/main/infolat.htm - Metsäveli
Tämä on Hang-soitin, sitä ovat kehittäneet Felix Rohner ja Sabina Schärer.
- rosvoroope
Kuvauksesi sopii parhaiten ruttuun hakattuun peltitynnyriin. Suutuspäissään saa sellasia soittimia aikaseks vaikka miten paljon. Pitää vaan olla iso vasara.
- hangdrum
Se soitin on hang drum https://www.youtube.com/watch?v=EDQgU1CPpis ja sitä soittavaa kutsutaan useimmiten perkussionistiksi. Mulla oli sellainen jäbä esiintymässä yhdessä tapahtumassa suomessa.
- Anonyymi
minäkin etsiskelen tätä
Oliko se sellainen kupera, hieman lentävää lautasta muistuttava soitin, josta sormilla tai kämmenillä soitettaessa tulee korkea ja enemmän tai vähemmän ujeltava ääni? Jotain metallia kenties. Olen kuullut joskus, kun joku soittelee keskustassa kadulla sellaista. Jännä soitin.
- Anonyymi
Saako täältä kahvia?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621117Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661077- 491041
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373999Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta153912Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717857- 89827
Martina ja jalkapalloilija2
Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?182800Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu105719Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka51703