Myytti vetisestä ytimestä

teemunideapaja

Miksi maapallon mantereiden rajat sopivat yhteen jos palloa kutistetaan merien kohdalta? Tämän perusteella kreationistit väittävät, että maapallon ydin on vettä ja että maapallo laajenee, josta meret syntyvät.

6

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • semmosta

      Kyllähän ne sopivat yhteen niiltä kohdin joista ne olivat yhdessä jokunen sata miljoonaa vuotta sitten, mutta eipä paljon muualta. Mutta kreationistien mielestähän maailma onkin ollut olemassa vasta 6000 vuotta, joten on niiden kuvitelmissa tainnut mannerliikunta tapahtua melkosta huipakkaa. Voisi syntyä ihan pikkuisen lämpöä sellaisissa liikunnoissa, vaikka olisi kuinka vetinen ydin.

      • teemunideapaja

      • tarkistaa asia

      • kuvankäsittelyllä

      • pangaia
        teemunideapaja kirjoitti:

        http://uk.youtube.com/watch?v=n3lN2o6ahG8

        Kaikki mantereet ovat olleet yhdessä montakin kertaa maapallon olemassaolon aikana.

        Pangea (Pangaia, Pangaea, "kaikki maa") oli yhtenäinen jättiläismanner noin 300–180 miljoonaa vuotta sitten

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Pangea

        Muita jättimantereita
        Pangea ei ollut ensimmäinen jättiläismanner. Mannerliikunnot tuovat välillä kaikki mantereet yhteen satojen miljoonien vuosien kuluessa. Tutkimusten mukaan mantereet olisivat olleet yhdessä myös n. 600–550 miljoonaa vuotta sitten (Pannotia) ja noin 1 100–750 miljoonaa vuotta sitten (Rodinia).


    • Ei mikään myytti, vaan fakta.

      Fakta siitä, kuinka epätoivoisiksi kreationistit ovat tulleet sen jälkeen, kun he pitkin hampain olivat joutuneet myöntämään Maan olevan pyöreän ja kiertävän Aurinkoa! :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe