Asetolia ja vettä = polttoainetta?

Vähän polttoainen korviketta olen vanhalle "peltoautolleni" hakenut. kyseessä vm. 86 escortti. Palstalla neuvottiin, että vettä ja asetolia kun sekottaa saa polttoainetta. Miten on, toimiiko? ja missä suhteessa. Entä onko mahdollista saada jotenkin muuten halpaa "bensaa" tollasille vanhoille bensarasseille. Verojahan ei mielestäni tarvii millekään pelto tms. autoille maksaa. Voiko muuten dieseliä sekoittaa bensa autoon?
5916
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Asetoli? (asetoni vai isopropanoli, vai mikä)

Vesi ei takuulla sellaisenaan toimi tavallisessa kaasutinmoottorissa edes polttoaineen osakomponenttina.

Asetoni on huonosta bensan lisäaineenakin kumiosille.

Valitettavasti halvin polttoaine taitaa olla bensiini. Dieselin sekoittamisella bensan sekaan et pääse toivottuun hyötysuhteeseen (epätaloudellista)

Äänestä

Bensassahan tankaa 75% polttoaine- yms. veroja, ja vain 25% "aitoa asiaa". Tästä herää monenlaisia ajatuksia:

1) Voisiko kehittää moottoria, joka kulkisi pelkällä verolla? Varmaankin saasteeton!

2) Jos jostakin saa polttoaineeksi kelpaavaa nestettä, missä ei ole veroa, se voi olla edullista käyttää.


Mitä minulle tuntemattomaan asetoliin tulee, herää ajatus, että jos se todella olisi edullista polttoainetta, miksei sitä käytetä missään. Vesihän on ainakin halpaa, jos vain sitä tarvitsee lisätä.

Pelkällä polttoöljyllä (= verottomalla dieselillä) ei ottomoottori toimi. Vähäiset lisäykset taas eivät tuo toivottua rahallista säästöä (vaikka toimiikin, ainakin Rellu). Diesel kertyy myös herkästi voiteluöljyn sekaan, minkä huomaa siitä, että öljyn taso nousee kilometrien myötä.

Sprii (=etanoli), metanoli ja miksei isopropanoli (= 2-propanoli, onko myös asetoli?) palavat bensan seassa, mutta ilman säätöjä yms. toimia eivät toimi bensalle säädetyssä ottomoottorissa hyvin pääkomponentteina. Haaparannasta (varmaankin Ruotsista ylipäänsäkin) saa ostaa E85 polttoainetta (=85% etanolia) halvemmalla hinnalla kuin dieseliä.

Äänestä
  • oli auto joka kulki keksijänsä omahyväisyydellä.

    Ei muuta kuin rullaamaan foliota kuupan ympärille....

    Äänestä

Miksikö? No ensinnäkin siksi, että ainetta nimeltään "asetoli" ei ole vielä edes keksitty. Toiseksi siksi, että vesi on palamisen tulos, siitä ei voi tehdä enää polttoainetta vaikka sekoittaisi siihen sinisiä elektroneja ja suodattaisi sen viheltävän ultrafiltterin läpi seitsemänteen superavaruuteen.

Sinua on yritetty vedättää.

Äänestä
  • Tulee ihan mieleen Manimiehelle annetusta selityksesta se tapaus, kun pikkupoikana kerran kävin erään juopon luona, joka ilmiselvästi oli valmistamassa kiljua. Kaatoi mehukattipulloon vettä ja väitti, että kun kustaan vielä perään, niin saadaan bensaa, jolla lähdetään sitten ajelemaan ympäri Suomea. Kuusivuotiaaseen meni selitys täydestä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Manimies2 kirjoitti:

Vähän polttoainen korviketta olen vanhalle "peltoautolleni" hakenut. kyseessä vm. 86 escortti. Palstalla neuvottiin, että vettä ja asetolia kun sekottaa saa polttoainetta. Miten on, toimiiko? ja missä suhteessa. Entä onko mahdollista saada jotenkin muuten halpaa "bensaa" tollasille vanhoille bensarasseille. Verojahan ei mielestäni tarvii millekään pelto tms. autoille maksaa. Voiko muuten dieseliä sekoittaa bensa autoon?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu