Tietääko joku minkäikäiselle saa/voi antaa uusia perunoita? Entäs kananmunaa?
Uusia perunoita ja kananmuna
mammi76
81295
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse olen antanut lapselleni uusia perunoita jo 6kk iästä asti..toki perunat täytyy kuoria. Kananmunaa suositellaan vasta yli 1. vuotiaalle!
että uusia perunoita ei saisi antaa alle vuoden ikäiselle ollenkaan.Sisältää niin paljon torjunta-aineita kai?Korjatkaa joku jos olen väärin kuullut...
olla torjunta-aineitakin :-D mutta pääasiassa runsaita määriä uusia perunoita tulisi välttää niiden nitriittipitoisuuden vuoksi (saattaa heikentää elimistössä hapen kuljetusta).
sanottiin että pienelle lapselle ei anneta uusia perunoita.
A
en tiedä tarkkaan miksi, niistä voi tulla mahavaivoja. Tiedän joitakin aikuisiakin joiden maha ei kestä uusia pottuja.
Minkä ikäisestä lapsesta puhut? Ehkä 10 kk iässä alkaisin kokeilla... Lapseni ovat syntyneet talvella, joten ensimmäisenä kesänä en ole uusia pottuja antanut, vasta sitten syksyllä kun eivät ole perunat olleet uusia.
Vanhaa perunaa ei muuten kohta enää saa muuta kuin pakastealtaasta. Siellä on Oolannin muusiainetta, keitettyä jauhettua perunaa.
Vauvoille (alle 1 v) ei saa antaa pieniä varhaisperunoita koska ne sisältää paljon solaniinia ja se on myrkkyä. (sama myrkky joka vanhemmissa perunoissa aiheuttaa vihreän värin)
Siis peukalonpäänkokoisia ei saa antaa. Normaalikokoisia saa kyllä antaa. (itse pidän rajana n. 4 cm läpimitta)
Suolaa ei saisi käyttää keitinvedessä.
Nitriiteistä en tiedä, olen kuullut sen kyllä ennenkin mutta en luotettavasta lähteestä. Hyvin meidän vauva on kyllä sietänyt perunaa, alussa teetti kyllä vähän kovemman kakan.
mulla on monessakin painetussa oppaassa maininta, että muna tulee samassa ryhmässä kanan, kalan ja lihan kanssa, eli 5kk:n iästä on mahdollista antaa. Samaan aikaanhan tulee myös viljatuoteryhmä, joten yleensä niistä toinen valitaan ensin annettavaksi, ja vasta sitten toinen.
Itse en ole kyllä kananmunaa vielä antanut, vaikka poika 7kk. Olin joskus allergiasairaalassa töissä ja näin kuinka jotkut lapset sai altistuskokeissa munasta tosi voimakkaita reaktioita :(
sanottiin kun oli 5kk ikäinen että voi antaa kananmunaa vaikka perunan seassa mut vielä ei saa antaa uusia perunoita. millon tämän kesän perunoita voi ruveta antaan?