TUMMA SUKLAA??

Hei,
Sain tuliaiseksi hurjat pitoisuudet (yli 70%) omaavia tummasuklaalevyjä. Niitähän ei voi syödä koska ne ovat kitkeriä.
Emme erityisesti pidä leivonnaisista vaan etsinkin reseptejä ihan "kunnon ruokaan". Olen joskus kuullut kanasta, johon tulee chili-suklaa-kastike?
Jos joku voisi vihjata mistä löytää ja kaikki muukin tieto mahdollisista resepteistä otetaan kiitollisuudella vastaan.

t. "Harvoin sitä suklaan kanssa pulaa joutuu.."
101723
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Hola!

Olet siis sanut aitoa suklaata. Maailmalla todelliset entusiaistit eivät salli edes suklaaksi kutsuttavan näitä suomalaistenkin suosimia onnettomia maito-sokerimössöjä, joissa kaakaon osuus on alle tuon 70%
Herkullisinta tämä suklaa on syötynä sellaisenaan.
Meksikolaiset azteekit ovat kautta historian vääntäneet safkoja suklaasta. Tästä voit aloitaaa:

http://www.ramekins.com/mole/whatmole.html

Äänestä
  • Terve,
    tsekkasin mole-reseptit ja kiinnostavilta vaikuttivat. Useimpia chili-tyyppejä en tuntenut ja tuntuvat aikaa vaativilta soosseilta nämä.
    Kun on loma, niin kokeilen jotain molea.
    Gracias!

    Ja muut: jos tiedätte joitain muita reseptejä,
    niin kovasti kiitollinen olisin!

    Äänestä

Tummaako ei voi nauttia? Suklaa on mielestäni suklaata vasta kun kaakaopitoisuus ylittää 60%. Yli 70% on oikein nautittavaa kuten on myös yli 80%. Itse en pidä "suklaasta" jossa pääosassa ovat esim maito ja sokeri.

Itse nauttisin sellaisenaan, hyvän kahvin tai punaviinin kanssa tai jälkiruokien ohessa (varsinaisesti sekoittamatta muihin aineksiin).

Tumman suklaan käyttäminen ruoanlaitossa vaikuttaa mielenkiintoiselta ajatukselta, mutta ei ole minulle tuttua. "Suklaakanasta" olen toki hämärästi tietoinen, mutta koska en syö lihaa niin en ole asiaan perehtynyt.

Toivottavasti joku osaa antaa hyviä vinkkejä.

Äänestä
  • suklaasta,se on mun mielestä pahaa. Kerran sain sit tätä tummaa suklaata ja että se oli hyvää. Nyt sitä löytyy mysö tulta ostarilta halpaan hintaan nam.
    Voisikos siitä kokeilla sellaista kuorrutuskastiketta,siis se gratinointikastike,onnistuiskohan,ripaus chilijauhetta ja suolaa...

    Äänestä

  • Makuasioita toki, mutta pitääkö liioitella?
    Minustakin "Fazerin sininen" ja yleensä maitosuklaat ovat kamalaa mömmöä, ja rakastan tummaa suklaata, mutta minulle riittää kyllä 60-prosenttinen. Yli sen menevä on minustakin kitkerää, kuin kaakaojauhetta nielisi.

    Äänestä

  • Tummasuklaa kirjoitti:

    Makuasioita toki, mutta pitääkö liioitella?
    Minustakin "Fazerin sininen" ja yleensä maitosuklaat ovat kamalaa mömmöä, ja rakastan tummaa suklaata, mutta minulle riittää kyllä 60-prosenttinen. Yli sen menevä on minustakin kitkerää, kuin kaakaojauhetta nielisi.

    En minä ainakaan mitään liioittele, pidän suklaassa kaikista kaakaon mauista ja ominaisuuksista ja myös "kitkeryys" on minulle tärkeä osa aitoa suklaanautintoa. Mahdollisimman aitoa ja tummaa suklaata ei Suomessa oikein osata arvostaa. On totuttu niin ruoassa, juomassa kuin herkuissa suomalaiseen kulttuuriin joka tarkoittaa että kaikki on ylijalostettua, arvottomilla aineksilla pidennettyä ja täysin luonteetonta ja siksi mm nousevaa tumman suklaan arvostusta ei oikein ymmärretä.

    Tosiaan kukin nauttii mistä nauttii.

    Äänestä

kaakaoo. Tai sulata se ja kaada vaikka mansikoiden päälle. Itse syön 87% suklaata koska en ole vahvempaa vielä löytänyt. Ei se ainakaan mitään kitkerää ole. Ei suklaan mitään karkkia pidäkään olla.

Äänestä

Eikä nää direktiivit täyttävät ulkomaiset tai kotimaistkaan "oikeat" suklaat oikein maistu mulle kitkeryytensä vuoksi. Tryffelitkin on parempia vaalemmasta suklaasta tehtyinä.

Äänestä
  • Jäi sanomatta, että syötiin Meksikossa kanan kanssa heidän suklaakastikettaan, mutten itse ainakaan pitänyt siitä.

    Äänestä

  • Niin, tryffelihän on sieni...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mihin käyttöön? kirjoitti:

Hei,
Sain tuliaiseksi hurjat pitoisuudet (yli 70%) omaavia tummasuklaalevyjä. Niitähän ei voi syödä koska ne ovat kitkeriä.
Emme erityisesti pidä leivonnaisista vaan etsinkin reseptejä ihan "kunnon ruokaan". Olen joskus kuullut kanasta, johon tulee chili-suklaa-kastike?
Jos joku voisi vihjata mistä löytää ja kaikki muukin tieto mahdollisista resepteistä otetaan kiitollisuudella vastaan.

t. "Harvoin sitä suklaan kanssa pulaa joutuu.."

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu