Toinen aloittelija

kyselee

Tällä kertaa snorklauksesta.

Mitä kaikkea pitää tietää, jotta voi sanoa osaavansa homman jotenkin?

Joku jossain mainitsi Lagnerin kirjan. Selasin sen kirjastossa, mutta eipä siinä paljon ollut asiaa. Ihan yleissivistykseen kuuluvia perusjuttuja pääasiassa. Mutta riittääkö nämä tiedot vai onko olemassa jotain jatkokursseja aiheesta?

Sukelluksesta puhuttaessa joka yhteydessä varoitetaan, ettei yksin saa sukeltaa. Ihan ok laitteiden kanssa tai muuten vain syvemmälle mentäessä, mutta kuinka vaarallista snorklaus oikeasti on?

Mistä pääkaupunkiseudulla löytyäisi mukavia snorklauskohteita? Jotain entisiä hiekkakuoppia tai pieniä lampia, jossa olisi kirkasta vettä. Venettä ei nyt ole käytössä.

Kuinka suuret erot laadussa on urheilukauppojen myymissä tavaroissa vs sukelluskauppojen myymissä? JOtain Mareksen tuotteita näyttäisi olevan myynnissä erikoisliikkeissä, mutta tavallisissa urheilukaupoissa jotain muita. Onko Mares joku alan mersu ja muut kiinalaisia leluja vai kuinka?

Muuta?

1

1082

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asfasfasfasf

      sit kun sun ei enää tarvii kysellä mitään, niin sit tiedät jotain.

      kirjoja löytyy läjäpäin. sun pitää vaan sitten mennä tutkimaan lääketieteen, fysiikan, meribiolgian yms kirjoja niin löytyy kyll tietoa. sukelluskirjatkin on ihan ok aloittelijalle.

      kannattais lukea edes joku peruskirja. snorklaaja voi ihan samalla tavalla takertua johonkin, saada krampin kuin laitedyykkarikin. ainoa vaan, että snorklaajan ilma loppuu nopeammin. snorklatessa sulla ei myöskään oo mitään kelluttajaa, kuten liiviä. myös matalan veden tajuttomuus on ongelma. googleta: shallow water blackout.

      mene pihlajasaareen, eteläkärkeen. ja myöhään syksyllä mihin tahansa merenrantaan. vesi on kirkasta hyvällä tuurilla. mene pimeällä, ota lamppu niin tulee hyvät kicksit.

      älä osta ekoja varusteita urheiluliikkeestä. saatat saada sontaa, kun et tiedä kamoista yhtään mitään. osta sukeliikkeestä. maresta tai muuta. niillä ei sun tapauksessa liene hirveesti eroa. kunhan on mukavat ja oikean kokoiset.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11200
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      53
      8865
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2638
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      68
      2339
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe