Tein uuden (edellinen viime marraskuussa) suomenkieleisen lojban-foorumin perustamiseksi. Se on tarkoitettu vain työkaluksi, ehkä hyvin väliaikaiseksi, keskustelussa "loogisista keinokielistä yleensä ja lojbanista erityisesti.
http://suomilojban.15.forumer.com/index.php?showforum=3
Haluaisin löytää muutaman ihmisen, joita asia edes joltakin kantilta kiinnostaa. Erityisen toivottavaa olisi rakentava kritiikki.
Lojban forumi, uusi yritys
5
1197
Vastaukset
- rekisteröityä
Kyse on jostain luonnollisten kielten Javasta, jota kaikkien tulisi puhua? Mutta maapallon hajautuneisuus kun on palloa suojaava asia: Virheet ovat silloin pienemmät. Javaa pitää osata vaan kun muutkin osaa.
"Kyse on jostain luonnollisten kielten Javasta, jota kaikkien tulisi puhua? "
Lojban ei ole luonnollinen kieli, vaikka se onkin ihmisten kieli (ei siis ohjelmointikieli). Kaikkien ei tarvitsisi sitä puhua, vain niiden, jotka tarvitsevat predikaattilogiikkaan perustuvaa loogista, yksiselitteistä kieltä, joka kannustaa ja tukee loogista ajatusten muodostamista ja välittämistä toisille ihmisille tai tietokoneille. Useimmille tämä olisi melko turhaa.
Jos rekisteröityminen on liian suuri vaiva, niin et tarvitse lojbania. Lojbaniin tutustuminen on selvästi suurempi vaiva kuin rekisteröityminen ja asiasta keskusteleminen ilman tutustumista ei ole mielekästä vaan ajan haaskausta.
Mutta vielä: lojban on vuosikymmenien tuotekehityksen tulos. Projektiin ovat osallistuneet kymmenet osaavat ihmiset. Se ei ole yhden ihmisen taideteos kuten monet muut tekokielet. Lojbanissa on erittäin paljon ideaa, vaikka siinä on (ainakin esim minun mielestäni) ilmeisiä puutteitakin. Ehdottomasti kehitys jatkuu, eikä sen tarvitse lähteä alusta.
http://jorne.sourceforge.net/
Tämä projekti on esimerkki Lojbanin potentiaalista. Millään luonnolliselle kielelle ei voi toteuttaa Jornen kaltaista järjestelmää.
Resource Description Framework (RDF) on semanttisen webin ydin, jonka avulla netti tulee älykkääksi, ymmärtää itse sisältönsä ja osaa vastata lähes mielivaltaisiin, aluksi RDF:llä, mutta helpommin lojbanilla tehtäviin kyselyihin ym vastaavaa. Jorne tulostaa vastaukset Lojbaniksi, mutta toisaalta on jo nyt olemassa työkalu, joka kääntää lojbania englanniksi. Toisinpäin homma ei toimi englannin kielen epäloogisuuden vuoksi.
http://en.wikipedia.org/wiki/Semantic_web
http://en.wikipedia.org/wiki/Resource_Description_Framework- rekisteröityä
"on jo nyt olemassa työkalu, joka kääntää lojbania englanniksi"
Onko jotain hyviä työkaluja lojbanin lukemista ja kirjoittamista helpottamaan jos täysi kääntäminen hukkaa sitä loogisuutta. Tulisiko käyttää jotain ohjelmointi IDEä koodin kirjoittamiseen, esim Eclipsea. rekisteröityä kirjoitti:
"on jo nyt olemassa työkalu, joka kääntää lojbania englanniksi"
Onko jotain hyviä työkaluja lojbanin lukemista ja kirjoittamista helpottamaan jos täysi kääntäminen hukkaa sitä loogisuutta. Tulisiko käyttää jotain ohjelmointi IDEä koodin kirjoittamiseen, esim Eclipsea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 22714861
Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.
Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m212227Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?381873- 1471288
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes951260- 251138
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30902- 89859
Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex80735Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t80708