Mistä saa ostaa kunnon vanhanajan palvikinkkua pääkaupunkiseudulta tai suoraan Helsingistä? Tarkoitan lähinnä jonkin lihapalvaamon suoramyyntiä, jossa saisi kunnon kimpaleen palvia suoraan vastasavustetusta reidestä leikattuna. Ei mitään "märkää" puristetta, johon on ruiskutettu suolalientä, vaan aitoa entisajan "kuivahkoa" lihaa.
Kertokaa, olkaa hyvät!
Kertokaa, olkaa hyvät!
Vastaukset 7
Vanhimmat
www.chef-wotkins.com
Oli kyllä jokin vielä vähän "aidompi" piensavustamo ajatuksissa. Wotkin on jo aika massatuotannoksi paisunut.
Tuleeko kellekään mieleen?
kiertää joskus auto toreilla myymässä hyvää saunapalvia ja erinomaista ylikypsää siankylkeä. Ovat lisäaineettomia, eikä niissä ole lisättyä sokeria (glukoosia) niinkuin monissa muissa. Kyseessä on Kivikylän Kotipalvaamon auto.
http://www.kivikylan.fi/tuotteet.htm
On kyllä melko laatuisa, mutta ei mitenkään merkittävästi poikkea monesta muusta keskisuuren savustamon tuotteista, mainittakoon esim. Korpela.
Kivikylän palvaamo ei ole ihan pikkulaitos, sillä
90 ihmistä työllistävä tehdas on mielestäni jo "teollinen", lisäksi tuotantotiloja suurennetaan lähiaikoina 1600 neliömetriä, joten ihan pikkusaunasta ei ole enää kyse.
Yleensä parhaat tuotteet syntyvät juuri noissa pienissä nyrkkipajoissa, jossa yksi tai kaksi ihmistä ahertaa, mutta nämä paikat eivät kykene ilmoitteluun laajemmalti, vaan laadun arvostus kulkee suusta suuhun menetelmällä. Tämä on uskottavampi mainontatapa, kuin itse laaditut ilmoitukset lehdissä tapaan, kuinka hyvää tavaraa me tehdäänkään.
Korpelasta ainakin siinä, että Korpela käyttää ylikypsässä siankyljessä aromivahvennetta E621. En tiennytkään, että Kivikylä on noin suuri. Toki pyrin aina suosimaan pieniä tuottajia, mutta pääkaupunkiseudulla niitä ei löydy. Sitten kun löytyy, niin yritys on jo kasvanut niin suureksi, että se voi markkinoida täällä.
Tuo Kivikylän palvi on kyllä toistaiseksi ollut minun mielestä parasta mitä tavallisen marketin hyllystä on löytynyt. Se on tosin ihan hilkulla ettei ole liian suolaista.
Muuten ällöttää kaikki Atrian jo HK:n lillinkikinkut.
Ainakin itse tykkään käydä täällä Tampereella kauppahallissa asioimassa, siellä pystyy leikkeleenkin valitsemaan hyvin, jättämään ne laardiset niiden ystäville. Siellä saa maistella ja miettiä ja palvelu hyvää.