Alkuräjähdyksessä kai syntyi antimateriaa yhtä paljon kuin materiaa. Missä tuo antimateria on nyt?
Ei taida löytyä antimateriagalakseja?
Ei taida löytyä antimateriagalakseja?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Syntyi pikkaisen enemmän materiaa kuin antimateriaa. Jäljelle jäi siis vain materiaa.
Eli antimateriaa on viime valovuosina löytynyt vain Maapallolta ihmisen valmistamana?
Eikö mistään muualta?
-10 12 = 2, ja 2 - 1 1 = 2
Valovuosi on matkan pituus, mitä tekemistä sillä on asian kanssa?
Sitä sitten ollaan niin antimennämateriaa, että.
Mitä tekemistä heitollasi on asian kanssa?
se on siellä minne ei aurinko paista
Voihan olla mahdollista, että viime aikoina paljon esillä ollut pimeä aine sisältää antimateriaa.
Vai onko tällainen teoria todistettu mahdottomaksi?
Ei ole olemassa pimeää ainetta.
Eikä laajenevaa ja kaareutuvaa tilaa.
tai pimeää energiaa.
ja ns. antiaine tullaan myös toteamaan aivan samanlaiseksi energiaksi kuin kaikki muukin energia.
Ette ymmärrä miten gravitaatio toimii ja olette jo keksineet pimeän aineen jolla tämä vetävä voima muka on.
Ei vetävää voimaa ole olemassa.
Onesimple
:);):)
se etääntyy ylivalonnopeudella ja niin ettei mikään tavoita sitä koskaan äärellisessä ajassa vain valonnopeudella
osa näkyvän maailmankaikkeuden energiasta putsattiin pois poikkeen, kun kohtasimme vastaavan energian omaavia energia-aaltoja, joissa olleet "galaksit" saivat osan meidän näkyvän maailmankaikkeuden galakseista räjähtämään voimakkaasti energiaa. ja näin syntyivät voimakkaat valoilmiöt eli kvaasarit.
Eli vastaan tuli energia-aaltoja, joilla oli hiukkasluonne. Noiden "hiukkasten" energia vain vastasi meidän galaksien energiaa.
Nämä kolmiulotteisesti laajenevat "hiukkaset" avautuvat energia-aaltoja joilla on meidän aineen kokoluokan atomien luonne. ja nämä atomienergia-aallot siis saivat jotkut meidän näkyvän maailmankaikkeuden galaksien keskustojen jättimäiset mustat aukot räjähtämään todella paljon energiaa.
Ai niin. Vastaan tulleet energia-aallot siis putsasivat osan näkyvän maailmankaikkeuden energiasta mukaansa, mutta ei se ole se juju, miksi galaksit ovat kaukana toisistaan.
Juju piilee siinä, että meidän galaksit humahtivat ulos astetta isomman aineen kokoluokan energiakeskittymästä ja meidän galaksit olivat siis liikkuneet astetta isomman aineen kokoluokan energiakeskittymän "atomien" ytimien välissä ja näin ne olivat ryhmittyneet jo valmiiksi erilleen, kun humahtivat ulos tuosta astetta isomman aineen kokoluokan energiakeskittymästä, joka on tällä hetkellä todella kaukana näkyvän maailmankaikkeuden ulkopuolella.
Ei antiainetta ole olemassa.
Onesimple
:);):)
Antiaine lähettää samanlaisia fotoneja kuin aine, siksi on vaikea havaita. Paitsi raja-alueilla joissa vapautuu voimakkaasti gammasäteilyä.
"Hiroshimaan pudotetussa atomipommissa vapautui 84 TJ (terajoulea) energiaa, eli, kun 1 gramma antimateriaalia ja 1 gramma normaalia materiaalia kohtaavat syntyy tehokkaampi räjähdys kuin Hiroshiman atomipommissa syntyi. Tästä syystä antiaineen varastointi on ongelmallista, koska sitä pitäisi säilyttää tilassa, jossa ei olisi lainkaan ainetta. Varastointi on kuitenkin mahdollista magneeteilla varustetussa tyhjiössä ns. magneettiloukussa, jossa magneetit pitävät antimaterian keskellä tyhjiötä eivätkä päästä sitä kosketuksiin tyhjiön reunojen kanssa."
http://www.kuninkaantie.espoo.fi/cern/Antimateria.htm
Vaihtoehtoja on monta mm. mustat aukot, viides ulottuvaisuus, multiversumi jne. Kyllä nnden on pakko jossain olla!
Maailmankaikkeuden vajaan kolmen Kelvinin tasainen taustasäteily antaisi aiheen olettaa, ettei antimateriaa ole kuin tutkijoiden laboratorioissa ja sekin vain hetken huumaa ennen annihilaatiota...
Jos ihan tarkkoja ollaan, niin gammasäteily synnyttää positroneja ilmakehässä. Nämä tosin annihiloituvat hyvin nopeasti. Diracin ennustama positroni löytyi juuri ilmakehästä luonnollisen säteilyn synnyttämänä.