jauhelihan pakastaminen

epätietoa

Moi
Onkohan kellään tietoa kuinka kauan pakastetu sika-nauta jauheliha säilyy syötävänä pakastimessa?

Meiltä löytyy pakastimesta puolivuotta sitten pakastettua jauhelihaa onko sen paikka roskis vai vieläkö siitä tehtyä ruokaa uskaltaa syödä?

7

11382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pataan vaan

      Jos on pakkaset kunnossa eli tarpeelliset -18 niin säilyy se vaikka kuinka. Kuumennus kannattaa suorittaa mahdollisimman nopeasti ja kypsyttää läpikypsäksi.

      • vanha kokki

        kelvollista, edellyttäen että se ei ole päässyt välillä lämpenemään ja pakastus on alunperin suoritettu oikein. Säilymisajat ovat kuitenkin rajalliset, olipa pakaste kuinka kylmä hyvänsä, sillä rasva alkaa härskiintyä tietyn ajan kuluttua ja sille ei mahda mitään. Kala säilyy lyhyemmän ajan, koska kalan rasva on erilaista, kovettumatonta.


      • menee.
        vanha kokki kirjoitti:

        kelvollista, edellyttäen että se ei ole päässyt välillä lämpenemään ja pakastus on alunperin suoritettu oikein. Säilymisajat ovat kuitenkin rajalliset, olipa pakaste kuinka kylmä hyvänsä, sillä rasva alkaa härskiintyä tietyn ajan kuluttua ja sille ei mahda mitään. Kala säilyy lyhyemmän ajan, koska kalan rasva on erilaista, kovettumatonta.

        Kokemukseni mukaan lohi/kirjolohi on rasvaisena kalana arka härskiintymään pakastimessakin. Kolmen kuukauden kuluttua ei voi puhua enää makunautinnosta, vaikka tavara olisi vielä ravinto-opillisesti ja mikrobiologisesti syömäkelpoista. Tämä oli minulle konkreettinen ongelma joskus pari vuosikymmentä sitten, kun isävainaa kasvatti kirjolohia ja niitä tuli minullekin aina syksyisin teurastusaikaan parinkymmenen kilon satsi. Kolmessa kuukaudessa oli kirjolohta syötävä niin että sitä tuli jo korvistakin ulos...

        Vähärasvainen hirvenliha säilyy puolestaan jauhelihanakin hyvin. Selvästi yli puolen vuoden ikäistä tavaraa on käytetty menestyksellisesti hyväksi ruuanlaitossa ja paloina pakastettua jopa ylivuotisenakin. Muuta jauhelihaa ei ole tullut juuri pakastettuakaan. Oletettavaa on, että rasvainen possu säilyy pakastimessa selvästi huonommin kuin rasvaton hirvi.


    • Lady74
      • vanha kokki

        kalan säilyvän 6 kk. Pakastettu rasvainen lohikala ei säily priimana puolta vuotta normaalissa kotipakasteessa. Sellainen on harhaanjohtava väite. Jokainen voi sen kohdallaan kokeilla, sillä eron huomaa jos on makuaisti kunnossa. Yleensäkin kala on ongelmallinen pakastettava, sillä prosessin pitää olla nopea, jotta härskiintymiseltä vältytään. Nyrkkisääntönä kylläkin voidaan pitää, että mitä vähärasvaisempi pakastettava tuote on, sen pidempi on säilymisaika hyvälaatuisena.


    • koska tulee matoja

      kalat ja lihat jos haluaa että elää vielä syömisen jälkeen.jos pakastus on tehty normaalisti.

    • Löysin juuri

      Pakastimesta jauhelihaa joka on pakastettu 05/2005,kai tuota ainakin vielä kissoille voi antaa kun paistaa ensin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      92
      2147
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      42
      2105
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1845
    4. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      75
      1370
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      86
      1261
    6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1151
    7. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1080
    8. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      56
      1023
    9. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      67
      946
    10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

      Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
      Luterilaisuus
      285
      910
    Aihe