Viisi tiibetiläistä riittiä

P.K

Kertokaa kaikenlaisia kokemuksia viidestä tiibetiläisestä riitistä. Luin juuri Peter Kelderin kirjan aiheesta ja olen ainakin nyt oikein innostunut. Viikon verran olen tehnyt liikkeitä. Innostus pitäisi säilyttää ainakin 3 kk ja läpi elämän, jos kirja pitää paikkansa.

6

3507

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ad-Astra

      Eivät varsinaisesti liity esimerkiksi Tiibetin buddhalaisuuteen, mutta ovat ihan hyviä ja tehokkaita. Jatka ihmeessä.

    • vasta alkaja

      Itse olen kokeillut Tiibetiläistä meditaatiota ja aivan muutamia erilaisia vasta tunnen. Esim. tuo aisteja vahvista sarja on erittäin hyvä, tulee hyvä ja energinen olo. Täytyykin tutustua tuohon viiden riitin sarjaan. Voitko jotain kertoa siittä kun en vielä tiedä siitä mitään.

    • tiibeti

      Luin samaisen kirjan noin kuukausi sitten ja minuun myös jollain tavalla kolahti. Teen liikkeet yleensä aamuisin (herään sen vuoksi vähän aiemmin kuin ennen) ja olo tuntuu sen jälkeen rauhalliselta, mutta energiseltä. Olen laihtunut kilon- pari ja unen tarve tuntuu olevan pikkuisen vähäisempi. Iho on sileämpi ja kuulaampi.
      Aluksi sain lihakset kipeytymään, mutta nyttemmin kai on kroppa jo tottunut. Olen vielä kokeiluvaiheessa, en jaksa ihan joka aamu nousta aikaisemmin, mutta silloin kun teen aamujumppani olen yleensä koko päivän tyytyväisempi. Ei pöljempää!

    • Kisuliini

      Luepa myös Tapio Sipposen kirja Sippoin - elävöittävä liikesarja ja viisi tiibetiläistä liikettä ja tutki asiaa internetistä. Saat lisäohjeistusta liikkeiden tekemiseen. Uskon, että riitit ovat tehokas harjoitussarja nykyihmiselle. Olen tehnyt niitä yli puoli vuotta ja aion jatkaa niin kauan kuin pystyn. Minulla on pelkästään positiivisia kokemuksia asiasta.

      Riittien väliin voi ottaa joitakin oogan lepo- ja rentoutusasentoja ja kevyitä vastaliikkeitä.

    • Hobelf
    • kokija

      5 tiibettiläistä riittiä / liikettä kuuluvat edistyneempään joogaan. Joissain riittien ohjeissa neuvotaan pranayamoja, jotka on suoritettava mielestäni aina pätevän opettajan valvonnassa. Täsmälleen samanlaisen kokonaisuuden joogan jatkokurssille voi rakentaa tarvittaessa hatha-joogan liikesarjoista. Muuten hatha-jooga ja tiibettiläiset soveltunevatkin monille, mutta paranajamojen kanssa on oltava ehdottoman tarkkana. Päteviä opettajia voimakkaisiin pranayama-hengitysharjoituksiin Suomessa ei kenties julkisuudessa ole.

      Liikkeet voimistavat kokemuksen mukaan vartaloa, erityisesti selkää, sekä luovat pohjaa tehokkaalle rentoutumiselle ja keskittymiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      267
      2461
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2401
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1578
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      48
      1482
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      64
      1377
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      133
      1349
    7. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1240
    8. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1039
    9. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      1019
    10. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      999
    Aihe