On näköjään saatavana myös suomessa. www.stevia.fi. Saksassa ja muualla on steviaa ollut jo pitkään nettikaupoissa. Onko kokemuksia tästä "luonnonmukaisesta sokerin korvikkeesta" Näissäkin on kuulemma eroja.
Steviaa?
4
1179
Vastaukset
"(4) "Stevia rebaudiana Bertoni: kasvit ja kuivatut lehdet" ovat asetuksessa (EY) N:o 258/97 tarkoitettu uuselintarvike. Koska ei ole osoitettu, että kyseinen tuote täyttää asetuksen 3 artiklan 1 kohdan vaatimukset, sen saattaminen yhteisön markkinoille on kiellettävä".
Euroopan Yhteisö antoi tuon päätöksen vuonna 2000. Onko se kumottu?- 16 KK
Maku ei miellyttänyt minua. Hieman "saippuainen" maku. Erittäin makeaa, jauhe oli muistaakseni 600 kertaa ruokosokeria makeampaa. Sopii kylläkin erittäin hyvin rahkan ja kerman makeuttamiseen, varsinkin jos siihen lisää vielä väkeviä marjoja kuten puolukoita tai viinimarjoja. Sopii myös kuumennettavaksi, mutta ei korvaa sokerin fyysisiä ominaisuuksia esimerkiksi leivonnassa.
Kielletty elintarvikkeena suomessa, vaikkakin etelä-amerikan intiaanit käyttäneet vuosisatoja. Japanissa tutkittu ja todettu turvalliseksi.- keposammin
Yksilötasolla Steviaa saa ostaa, myydä, ja käyttää miten haluaa. Mitään halussapitokieltoa tai ehdotonta myyntikieltoa ei ole!
Ympäri EUta steviaa voi ostaa ihan vapaasti. Esim saksassa sitä löytyy lähes joka luontaistuotekaupasta. Pakkauksessa on vain maininta tuosta EU päätöksestä.
Vain Stevian myynti ja mainostaminen elintarvikkeena on kielletty. Toisin sanoen elintarviketeollisuus ei voi käyttää steviaa elintarvikkeissa.
Maku vaihtelee, ihan niinkuin eri teet maistuu erilaiselle.
Stevia kasvista saadaan 4 erilaista makeaa yhdistettä. Joten eroja on.
Kannattaa googlettaa STEVIA. Asia herättää aikalailla keskustelua. Onhan stevia melkoinen hitti ihmisille jotka ei voi, tai halua syödä sokeria. - Stevia rebaudiana
keposammin kirjoitti:
Yksilötasolla Steviaa saa ostaa, myydä, ja käyttää miten haluaa. Mitään halussapitokieltoa tai ehdotonta myyntikieltoa ei ole!
Ympäri EUta steviaa voi ostaa ihan vapaasti. Esim saksassa sitä löytyy lähes joka luontaistuotekaupasta. Pakkauksessa on vain maininta tuosta EU päätöksestä.
Vain Stevian myynti ja mainostaminen elintarvikkeena on kielletty. Toisin sanoen elintarviketeollisuus ei voi käyttää steviaa elintarvikkeissa.
Maku vaihtelee, ihan niinkuin eri teet maistuu erilaiselle.
Stevia kasvista saadaan 4 erilaista makeaa yhdistettä. Joten eroja on.
Kannattaa googlettaa STEVIA. Asia herättää aikalailla keskustelua. Onhan stevia melkoinen hitti ihmisille jotka ei voi, tai halua syödä sokeria.http://www.exoticgarden.fi/search_advanced.php?prodgrupp=&prodkod=&namn=stevia&latin=&beskr=&hojd=&blomtid_1=&blomtid_2=&showshopcat=20
http://mammanmaailma.blogspot.com/2010/07/testasin-steviaa.html
http://steviarecipes.blogspot.com
http://cookingwithstevia.com
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1292073
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1051886Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?841659Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy641534Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M331202- 841173
Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm561132- 1101103
Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s471076Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet441023