Rekkaralli Elijärventiellä

Vaikka Jyväskylässä on tänä viikonloppuna rallitapahtuma,niin Kemissä "rallia" on jatkunut Elijärventiellä rekkojen toimesta jo toista vuotta.Onko virkavalta tosiaan niin voimaton Kemissä asian suhteen,että se ei saa todellakaan mitään aikaan ajonopeuksien valvonnassa e.m. tieosuudella ennenkuin tapahtuu jotain traagista muille tienkäyttäjille?Luulisi rekkakuskien tajuavan,että 60km:n nopeusrajoituksia on noudatettava,vaikka tiellä on kevyttä liikennettä harvoin.Nuoret rekkakuskit näyttävät olevan täysin piittaamattomia nopeuksien noudattamisessa.Taitaa olla niiden työnantaja piiskurina "takana".Tehkää joku kaupungin päättäjistä jotain,jotta tieosuudella olisi turvallisempaa pyöräilijöiden ja jalankulkijoiden liikkua!

4

753

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Huhhahhei

      Varmasti kirjoitat ihan asiaa, mutta käväisehän joku päivä katsomassa Kromitien rekkamenoa Torniossa. Ne samat rikasterekat ovat sielläkin, mutta lisäksi satoja muitakin. Voi olla, että tuntuu Elijärven rekkaralli laimealta sen jälkeen. Mitenkään väheksymättä avaustasi.

    • mc aatu

      mun mielestä sillä tiellä pitäisi olla 120km/h rajoitus. eihän siellä ketään asu! ja jos asuu niin muuta pois!

      • mc aatu oli varmaan käsittänyt väärin kirjoitukseni aiheen.Se ei koskenut asumista,vaan tiellä liikkumista.Vielä suurempi merkitys on on vielä nyt,kun koulut ovat alkaneet ja tiellä kulkee koululaisia.On vastuutonta ajaa rekoilla elijärventiellä 60km:n rajoitusalueella 90-100km; vauhtia.Mietipä seurauksia,mitä tapahtuu,jos vaikka sinä ajaist liian kovaa rekkaa ja joku jäisi kuljettamasi auton alle!Eihän se virkavaltakaan aina voi olla valvomassa tieliikennettä e.m. tieosuudella,joten valitettavasti "ralli"jatkunee.Ylinopeuksista johtuen sattuu maassamme aivan liikaa kuolonkolareita,joten "jäitä hattuun"ja nopeudet alas.


      • tosi vaarallista
        pera-x kirjoitti:

        mc aatu oli varmaan käsittänyt väärin kirjoitukseni aiheen.Se ei koskenut asumista,vaan tiellä liikkumista.Vielä suurempi merkitys on on vielä nyt,kun koulut ovat alkaneet ja tiellä kulkee koululaisia.On vastuutonta ajaa rekoilla elijärventiellä 60km:n rajoitusalueella 90-100km; vauhtia.Mietipä seurauksia,mitä tapahtuu,jos vaikka sinä ajaist liian kovaa rekkaa ja joku jäisi kuljettamasi auton alle!Eihän se virkavaltakaan aina voi olla valvomassa tieliikennettä e.m. tieosuudella,joten valitettavasti "ralli"jatkunee.Ylinopeuksista johtuen sattuu maassamme aivan liikaa kuolonkolareita,joten "jäitä hattuun"ja nopeudet alas.

        mc aatua ei kannata ottaa tosissaan,sen olen täällä huomannut, että hänellä on yhtä typerät kommentit melkein joka asiaan. Luulisi sitä nyt jokaisen ymmärtävän, että tuollaiset nopeudet ovat suuri vaara kaikille tiellä kulkijoille, myös aatulle, jos sattuu sinne poikkeamaan. Tosin hän ei taida tietää edes mistä tiestä on kyse, kun sanoo etteihän siellä ketään asukkaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      176
      1530
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      96
      736
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      725
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      203
      588
    5. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      48
      536
    6. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      126
      536
    7. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      37
      526
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      50
      518
    9. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      15
      500
    10. toivottavasti kohta jo kohdataan

      😍😍😍😍😍 sinua olen odottanut varmasti koko elämäni
      Ikävä
      25
      483
    Aihe