Eltsu on ennen nääs Tamperetta !
SM 2007
323335
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 32
Vanhimmat
yhtäaikaa eli klo 9.00?
Eri sarjat voisivat lähteä noin 15 sekunnin välein !
Kuitenki kaiken kaikkiaan nyrkillinen menijöitä..
...
Viime vuoden kisoja Salossa ylimarkkinoitiin ja tämän vuoden kisoista ei etukäteen paljon ole puhuttu. Parhaat tietysti kisaavat olosuhteista tai markkinoinnista huolimatta mutta tuskin aamuvarhainen ajankohta yleisöryntäystä paikalle tuo. Keksikää hyvät ihmiset ensi vuotta varten jotain piristävää ja uutta !
ja eteläsuomalaisille. Karsintahan sekin.
Eihän sm ole yleinen kuntotapahtuma tietysti vaan kisataan parhaista sijoituksista, mutta kaikille kannattaisi antaa yhtäläiset mahdollisuudent osallistua.
Totta, mutta klo 9;00 startti karsii kaikki aamutorkut, myös Hesasta. Toisaalta, jos haluaa osallistua, niin silloin venyy uskomatttomiin aamuherätyksiin. (Niitä on harjoiteltu retkiluistelussa talvella) Me eteläsuomalaiset olemme Kuopiossa, Oulussa ja Savonlinnassa kisaillessa yövytty jossain lähellä, ettei ole tarvinnut lähteä niin aikaisin.
se itkeminen taas alkaa! Kyseessä on SM-kisat ja alkamisaika on kaikille sama.
Tuolla maailmalla rullakisat/tapahtumat alkavat usein aamuyöllä (liikenteen takia). Mantiakin joutui Floridassa starttaamaan klo 6:00 am.
aamuvirkut helsinkiläiset :), kun vaan ajamaan kerkiäisi suoraan töistä. Ei valiteta, mutta kirkas totuus ilmoille. Palautetta, palautetta kunhan se on asiallista!
Lähteekö kaikki sarjat yhtäaikaa? Myös kuntosarja ja muut puolimatkalaiset kello 9.00?
Kaikkien sarjojen startti on yhdekseltä seuraavanlaisen porrastuksen mukaisesti:
1) klo 9.00 lähtevät miesten yleinen ja M40
2) 30 sekuntia Myl ja M40 perään lähtevät naisten yleinen ja N40
3) 60 sekuntia Myl ja M40 perään lähtevät M50, M60, N50, N60 ja kuntosarja
Miesten ja naisten välinen yhteistyö kilpailussa on kielletty. Eli naiset eivät saa peesata miehiä ja päinvastoin.
Kilpailu lopetetaan klo 10.45, koska radalla käydään samana päivänä myös pyöräilyn kortteliajon SM-kilpailut. Mikäli kilpailija ehtii lähteä viimeiselle kierrokselleen ennen klo 10.45, saa hän luistella kilpailussa maaliin asti.
...ei sarjaa... ainakaan näy!!!
"Meissä se kasvava voima on"
Taitaa olla spegulaatiot turhia voittokolmikosta vai mitä ootte mieltä ?
osaa veikata? Lottanen luultavasti.
Ylänen Lottanen tai Puuronen.
voittaa!
Älkää unohtako Oulun poikaa.
älkää antaka poijaat maailman cup miehille mitään ilmaseks !
Mitä jos Poutala, Brandt tai Valtonen tulee mukaan. Miten se sekoittaisi pakkaa, jos edes yksi heistä olisi mukana?
Löytyykö jostain viimevuotisia eläintarhan rullaluistelun tuloksia?
niin voittaja löytyy 100% varmuudella tästä kolmikosta. Ei ole kenelläkään muulla suomalaisella mitään mahdollisuuksia!
Uutisarkistosta....
http://radicalsport.net/modules/news/article.php?storyid=2
Miehissä Ilmavirta on ainut suosikki Suomenmestariksi, kisan voittaa Kert Keskpaik virosta. Naisten kisan voittaa Koota.
Näinhän siinä melkein kävikin. Keskipaik ja Koota voittivat. Melko hyvin osu ja uppos edellinen veikkaus
Niko Rasänen, Jani Suihkonen toinen ja Teemu Ylänen kolmas. Keskpaik vei koko kilpailun. Taisi käydä niin, että suomalaiset kävivät keskinäistä kisaa ja virolainen pääsi siksi selvästi karkuun.
kaveri tämä Niko! Keskittyi Suomen mestaruuden (ja Janin Bondt teamin) voittamiseen ja saavutti tavoitteensa.
Hatunnoston arvoinen suoritus nuorelta mieheltä.
Kertoi siirtyvänsä pikkuhiljaa "jääkauteen".
Oululainen junioripikaluistelija tuli ja voitti näitten rullaluisteluspesialistien nenän edestä. Hän taitaa luistella vielä pikaluistelutekniikalla? Kyllä tämä DP on menneen talven lumia!!
meni kyllä täysin pieleen.
Olipas ihan mielenkiintoinen kisa. Reitti taisi todella olla rankka. Tuon koko roskan voittaja oli kyllä kova! Kullan napannut Niko oli yllätys minulle. Tiesin hänet hyväksi (mitalleille), mutta selkeä VOITTO.. Voisihan tuon muotoilla niinkin että, jos olisi lähtenyt Keskipaik:n matkaan olisi se tietänyt SM -kultaa (niin jos kunto olisi riittänyt..)
Teemu oli ehkä hiukan vaisu vaikka SM pronssia ottikin. Teemulla ja Esalla näytti olevan oma ryhmä noin 1/3 kisasta, mutta jättäytyivät sitten suosiolla "pääjoukkoon", josta sitten loppukirillä irtosi 3. ja 4 sijat. Olisko ollut Teemulla rengasongelmia, muuten vaan hiukan huonompi päivä, vai oliko se nyt sitä taktikointia vaan. No, pronssia tuli.
Hyvä meininki...
T:katsoja..
...
olivat kyllä renkaiden päällä :) Painonsiirto oli alkukierrokset aivan hukassa ja siksi mäessä puristukset lipsuivat. Toki tänään ei olisi mitään asiaa ollut kolmatta sijaa korkeammalle, vaikka olisi osunut kohdalle se ihan paras päivä. Nikon suoritus oli erinomainen, kaveri luisteli toipilaana, eikä hänellä ollut edes varsinaisesti sadekelille tarkoitettuja renkaita!
Asia on vain juuri täsmälleen toisinpäin. Kyseessä on oululainen rullaluistelija joka heti ekassa pikaluistelukilpailuissaan voitti 10 000m:n SM mitalin dp-tekniikalla (suorat ja kaarteet)!
Nyttemmin hän on opetellut jo oikeaa jäätekniikkaakin ja on tällähetkellä paras junioripikaluistelijamme.
DP ei kyllä hänelle ole menneen talven lumia!