mustaviinimarja

mitä tehdä

mitä olette tehneet mustaviinimarjasta? muutakuin mehua ja syöneet suoraan puskasta? minä en osaa muuta...

4

1784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • viinimarjasta

      koetappa hyytelöä, paras taitaa tulla että osana on hiukan ei ihan täysin kypsiä marjoja.

      sokerina olen itse käyttänyt ihan norm. sok. mutta en sanoisi että olisi muitakin vaihtareita esim. hyytelö ja hillosokeri.

      kuitenkin tästä hyytelöstä löytyy monia ohjeita,ja on hyvää mm. liharuokien lisänä ja varsinkin kanaviillokissa mikäli satut pitämään.
      voin katsoa sinulle ohjeen jos on tarvetta, joten kysyppä tarpeen mukaan autan jos pystyn.

      • hillosokeria

        Tein kauan itsekin tavallisella sokerilla noita hilloja ja soseita ja pakastin ne. Jos tekee ne hillosokerilla, niitä ei tarvi pakastaa vaans ne säilyvät hyvin kylmiössä tai kellarissa (tietysti myös jääkaapissa jos on tilaa). Tavallisella sokerilla tehdyt soseet homehtuvat aika nopeasti jääkaapissa.


    • kaikenlaista..

      Meillä on tullut usein paljon mustaherukkaa eikä aina ole tullut mehustettua, joten olen pakastanut ja käyttänyt talven mittaan piirakoihin ja kiisseleihin ihan muiden marjojen tapaan. Vähän on kirpakka marja mutta lapsetkin syövät mielellään kun ovat pienestä asti tottuneet ja kun on vähän enemmän sokeria.. Kiisselin voi tehdä joko tuoremarjakiisselin tapaan (kiisselipohja vaan marjojen päälle) tai keittämällä marjat rikki ja siilaamalla sitten kuoret pois ellei niistä tykkää.

      Äitini on tehnyt tuota hyytelöä, on tosiaankin hyvää esim. joulukinkun kanssa, mutta itse en ole koskaan tehnyt.. olisin kiinnostunut, millainen on sinun reseptisi?

    • neuvojenantaja

      Olen tehnyt likööriä useana vuotena.

      Tässä ainesten suhteet:

      3 litraa valikoituja, hyviä mustia viinimarjoja, 400g sokera, puoli litraa kirkasta maustamatonta viina (kossu yms.). Purkkiin pariksi viikoksi huoneen lämpöön, välillä hieman käänneltävä, jotta sokeri liukenee.

      Sitten siivilöit nesteen ja pullotat. Tulee 0,8 - 0,9 litraa tuosta annoksesta ja prosentit lienevät parinkymmenen tienoilla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      110
      1641
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      169
      1594
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      168
      1485
    4. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      23
      1298
    5. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      90
      1174
    6. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      70
      961
    7. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      146
      953
    8. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      92
      851
    9. Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin

      Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr
      Maailman menoa
      185
      805
    10. Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi

      Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud
      Maailman menoa
      207
      759
    Aihe