ei osaa suomea?
Olen käynyt liikkeessä noin 5 kertaa ja aina on ollut kysyttävää. Ainoakaan myyjistä tai kassalla olevista henkilöistä ei ole osannut suomea. Ei edes ymmärtänyt, ainoa kommunikointikieli on ollut englanti. Vaikeaa, sillä vaikka englannin perussanasto olisi hallinnassa, ei huonekaluihin liittyvästä erikoissanastosta ole aavistustakaan.
Olen käynyt liikkeessä noin 5 kertaa ja aina on ollut kysyttävää. Ainoakaan myyjistä tai kassalla olevista henkilöistä ei ole osannut suomea. Ei edes ymmärtänyt, ainoa kommunikointikieli on ollut englanti. Vaikeaa, sillä vaikka englannin perussanasto olisi hallinnassa, ei huonekaluihin liittyvästä erikoissanastosta ole aavistustakaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ikea on Haaparannalla eli ruotsinkielellä voi onnistua parhaiten.
myyjä jolla on nimilapussa pieni suomenlippu, niiden pitäisi osata. Ovat kylläkin vähemmistöä, mutta kyllä niitä löytyy. Tai sitten opettelet vain ruotsinkieltä,sillä pitäisi pärjätä!(myyjä nimeltä jelena puhui niin huonoa ruotsia venäläisittäin, etten ymmärtänyt mitään!)
että ko kaikki valittaa että eivät siellä osaa suomea. molen aina saanu suomenkielistä palvelua siellä ja oon käyny useammin ko omat sormet riittää laskea.
ja todella kummallista että torniolaiset eivät vaivaudu puhumaan vaikka sitä huonoakaan ruotsia. itse kysyn haaparannalla kaupassa kassalta että puhuuko suomea, jos ei niin mongerran jotain ruotsiksi. on se kumma kun ihmiset eivät uskalla käyttää vierasta kieltä. torniolaiset on opetettu liian hyvälle, haaparannalla saa liiankin hyvin suomenkielistä palvelua. niiden pitäs lopettaa se niin johan alkais kouluruotsi muistumaan mieleen.
et voi olettaa että myyjä puhuu suomea jos et itsekään puhu ruotsia. myyjä on töissä ruotsissa, on mitä luultavammin ruotsalainen. kielitaito on vain plussaa, ei ehdoton vaade!!
heitä ittes ulos ens kerralla jos ei hyvitä asioida englanniksi.
Aina sama itkuvirsi! Miksi suomalainen aina olettaa että saa palvelua suomeksi jopa Luleåssa asti. Samalla periaatteella ruotsalainen voisi olettaa saavansa palvelua ruotsiksi meillä Torniossa. Ei taida monessa paikassa kuitenkaan sujua?
Totta! Torniossa useat ruotsalaiset ostajat olettavat, että myyjät puhuvat ruottia, kun kerran tässä rajalla ollaan. MUTTA eivät ne ruotsalaisetkaan kyllä osaa suomea tullessaan suomalaiseen kauppaan, joten ;)
Ite myyjä, joka osaa ruottia
joo.. ruotsissa ei ole suomi virallinen kieli kuten suomessa on ruotsi. sanakirja mukaan kun ens kerran haaparannalla asioit. ihme aasi!
kiinni oon käyny ikeassakin niin monta kertaa ettei omat sormet ja varppaat riitä ja aina oon saanu palevelua myös suomeksi jos oon tarvinnu, eikä oo vielä maailimalla kiertäessä kukkaan myyny
teveisin mummeli
Sitähän Ikeaa mainostettaan että se on IKEA Haparanda Tornio. Kyllähän niitten pitäis siellä suomea osata. Monethan sen mieltää että ko son tuon niminen että sen häätyy olla myös kaksikielinen. En ole miekkään sieltä suomenkielistä myyjää löytäny niin on pitäny ruottilla pärjätä.
ei muuta ku palautetta antamaan jotain kautta sinne IKEAan. Onhan se omallekin kohdalle sattunut, että ei ole suomenkieltä osaavaa kassaa osunu kohdalle, mutta eipä siitä nyt varsinaisesti ongelmaa ole ollut. Mutta ei paljon lähemmäksi Suomen rajaa voi liikettä sijoittaa, niin onhan se sikäli ihme, ettei enempää panostettu siihen, että henkilökunnasta suurempi osa osaisi suomea. Kai ne haastattelut hoidettiin sitten täysin ruåttin kielellä. Kyllähän niille suomalaisten rahat kelpaa (suurin osa asiakkaista ollut suomalaisia tähän mennessä), niin kyllähän sitä luulisi, että siihen kannattaisi hieman myös panostaakin, että suomen kieli edes jotenkin hoituisi. Kuitenkin tässä rajalla on niin paljon kaksikielisiä ihmisiä, että olisi luullut riittävän IKEAn tarpeisiin.
Tornio on Suomea Ja Asenne
1.Valta Usko
2.valta politiikka
3.Sanavapaus
4.INFO
5.Suvaitesevaisuus
6.Kaisainvälisyys
7.Suomi Ruotsi Kohtamisen Taito IHMINEN IHMISELLE
8.Ruotsalainen Vapaa asenne Hei!:))
9.Negatiivinen
10.Positiivinen