Näin yöstä kun ei oikein polla pelaa, joten päätin kysellä täältä. Elikkäs, osaako joku sanoa että missä marsipaania tulisi säilyttää? Itse laitoin sen kuivakaappiin, mutta en tiedä kuuluuko se sinne?
Tein marsipaanista myös kakun päälle koristekukkia, enkä oikein tiedä kuinka ne tulisi kuivattaa.
Luin netistä, että jotkut kuivattavat kylpyhuoneessa ja jotkut laittavat jääkaappiin.
Itse laitoin jääkaappiin, mutta kauanko niillä sitten menee kuivumiseen?
Marsipaanista
4
2644
Vastaukset 4
- kkkkkkkkkkkkkk
tuotteiden säilyttäminen on aika kätevää, kun muistaa mistä ne on ostanut.
Eli kylmästä hankitu laitetaan kulmään jne.
Marsipaani myydään ihan suoraan huoneenlämmöstä, joten selleisessa paikassa se myös säilyy kotioloissa. - rotissööri
jääkaapissa marsipaani saattaa imeä itseensä kosteutta ja sitten lössähtää. Jos erityisesti haluat sitä "kuivattaa" niin auringonpaisteeseen vaikkapa ikkunalaudalle. Mutta sen jälkeen siihen tulee pinnalle kova kalvo, mikä ei ole miellyttävää.
- marsalkka marsipaani
Marsipaani ja mantelimassa säilyvät pisimpään pakastimessa. Eivät kuivu ja sulavat nopeasti yhtä hyviksi kuin juuri kaupasta ostettuna. Jos uskoo kuluttavansa marsipaaninsa muutamassa päivässä, kannattaa se laittaa jääkaappiin mutta ilmatiiviiseen pakkaukseen (monet tuotteet eivät säily avattuina huoneenlämmössä, vaikka avaamattomat pakkaukset ovatkin kaupassa lämpimässä. Kun pakkauksen avaa sinne pääsee välttämättäkin bakteereita, jotka lisääntyvät huoneenlämössä huomattavasti nopeammin kuin jääkaapissa. Marsipaanin sokeri on bakteereille oiva viljelyalusta, joten suosittelen viileässä säilyttämistä lämpimästi)
- Kovamarsipaani ::(
Mutta voiko marsipaania väärän säilytyksen jälkeen enää pehmittää? Itselläni meni aivan kovaksi tuo pötkö ;))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei3671415- 63936
- 116885
- 83880
- 62825
- 94701
- 45681
Voisitko mies auttaa..
Ottaisit yhteyttä vielä kerran, jos haluat? 🤔 Jätäthän ilkeät kommentit pois.49599En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.56594Miksi naiset tuoksuvat vaihdevuosien tietyssä vaiheessa todella etäännyttäviltä
Mietin tätä, onko luojalla ollut jokin tarkoitus näin voimakkaan lemun aikaan tekemiselle. Monet ajattelevat miten joku112534