Onnellisen sian lihaa

suomesta?

Olemme yrittäneet löytää tilaa, joka myisi suoraan "onnellisen" sian lihaa. Tärkeintä meille olisi, että sika saisi elää onnellista elämää ilman tehokasvatuksen pieniä metallihäkkejä. Pääsisi kesäisin tonkimaan ja juoksentelemaan ja saisi tosiaan ensin elää arvoisensa elämän.
Onkohan tälläinen haave ihan mahdoton yhtälö, vai löytyykö suomesta vaikka ihan pieniä parin possun kasvattajia, joilla sama periaate?

Tai löytyisikö esim. muitakin ihmisiä, jotka olisi kiinnostunut asiasta jos vaikka kimpassa löytäisimme jonkun luomuviljelijän, joka kasvattaisi näin pyynnöstämme muutaman sian hieman vanhemmaksi, kuin normaalisti?

4

761

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      Laatikaa ilmoitus toiveestanne Maaseudun tulevaisuus lehteen, olen aivan varma, että saatte vastauksia kiinnostuneilta maaseudun ihmisiltä. Tiedä sitten possun onnellisuudesta, mutta normaalilla laskilla (ruoan jätteillä) syötetty sika on jotain aivan muuta kuin teollisuussikalan järkyttävät "sporttipossut". Ajatuksenne on erittäin kannatettava, samaa systeemiä käytetään tänäkin päivänä venäjällä erittäin yleisesti, olen itse osallistunut kyseiseen puuhaan Pietarissa.

    • onnellinen on

      sitten sika, joka on joutunut lihoiksi...?

    • ...rajoituksia lihan suoramyynnille tilalta?

      Arvelisin, että lihan pitää olla vähintään eläinlääkärin tarkastama, mikä ei tietenkään ole mikään ylitsepääsemätön ongelma.

      Luomulihaa, myös tuoretta possua, myydään Helsingissä esim. Hakaniemen hallissa.

      Hyvänmakuisen sianlihan saanti on mielestäni hankalaa ainakin Helsingissä. Niinpä jota kuinkin lopetimme sianlihan oston siellä. Täällä Azoreilla sianliha maistuu hyvältä, niinkuin se maistui ennen muinoin lapsena maalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2304
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      27
      1294
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      87
      1086
    4. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      55
      1012
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      159
      967
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      924
    7. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      893
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      833
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      833
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      50
      796
    Aihe