Olen tullut siihen pisteeseen elämässäni, etten enää jaksa. Se tuli oikeastaan aika äkkiäkin, vaikka tämä tuntemus on tunkenut tietoisuuteeni aina välillä.
Minulla on kotona nuori, jolla on mielenterveysongelmia. On masennusta ja sosiaalisten tilanteiden pelkoa jotain identitettiongelmaa.
Se on ollut hyvin raskasta minulle, joka olen hänen vanhempansa.
Minua ei ole kukaan auttanut - ei edes kysynyt, miten sinä kestät ja jaksat. Olenkin nyt havainnut, etten minä enää jaksakaan. Olen loppuun kaluttu ja kulutettu. Minusta on imetty kaikki eikä enempää irtoa.
Nyt mietin, miten tästä eteenpäin?
Miten käy nuoreni ja miten käy minun?
Mistä löydän elämäni takaisin ja pääsenkö koskaan vapaaksi mielenterveysongelmaisesta nuoresta?
Olen kaikkeni hänen eteensä yrittänyt, mutta hän ei halua tehdä, kuten normaalit ihmiset tekevät ja elävät, vaan jotenkin minusta näyttää, että hän olisi tällä tavoin jopa itsetuhoinen, tietämättään ehkä.
Hän tekee juuri niin kuin on sanottu olevan huonosti ja hänen tilaansa ajatellen jopa haitallista.
Enhän minä voi hänelle mitään! En saa häntä ottamaan lääkeitä, joten ne lopetettiin. En saa häntä nukkumaan, kun hän ei halua. En saa häntä syömään, kun hän ei halua.
Pieni asuntoni on sinisenään tupakansavua, vaikka voin huonosti siitä, koska hän haluaa polttaa, enkä minä voi sille mitään...
En tiedä mitä tehdä. En tiedä onko tämä oikea palstalkaan, mutta jonnekin minun on nyt saatava puhua ennen kuin sekoan lopullisesti!
En enää jaksa.
5
361
Vastaukset
- minua kiinnostaa
Minkä ikäinen lapsesi on?
Ainakin kirjoitit asiastasi hyvin selväpiirteisesti, joten ei hätä ole tämän näköinen...
Miten olisi maisemanvaihdos vähäksi aikaa.. voisitteko molemmat selventää ajatuksianne uudessa ympäristössä. Saatko lapsesi lähtemään mukaasi jonnekin mökille esimerkiksi? Erilainen ympäristö vaikuttaa ajatuksiin selventävästi. - Ell
että keskitytkin nyt itseesi. Et voi elää kahden ihmisen elämää, joten olisiko paras esimerkki nuorellesi että edes sinä huolehtisit itsestäsi. Jos hän ei nytkään sinua "tottele", niin lakkaa tuhlaamasta kaikkea energiaasi häneen.
Eikö teillä ole parveketta? Aloita nyt siitä, että kykenet edes hengittämään..- ihmettä
sitroen kirjoitti:
tuollaiset ennen parannettiin. Ja terveitä tuli!
sekoilet?
- että...
sitroen kirjoitti:
tuollaiset ennen parannettiin. Ja terveitä tuli!
häpeä, vanha ukko!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2624320Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653524Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1571841Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251726Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991452Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?133974Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18879Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235866en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115858