maapallo

ja aurinko

onko päiväsaikaan ihminen kevyempi kuin yöllä?

perustelu kysymykseen: luulisi että myös aurinko vetää ihmistä puoleensa, päiväsaikaan se voima on eri suuntaan kuin maapallon vetovoima.

2

383

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pikkujiiii

      Varsin erikoinen huomio ja ihan mielenkiintoinenkin. Maan vetovoima vetää ilmeisesti muuttumattomalla voimalla puoleensa ( onko sitäkään koskaan mitattu, muuttuuko vetovoima, vai onko aina vakio ja onko sama vetovoiman vaikutus jokapuolella maata, vai vaihteleeko se mittauskohdasta riippuen, ja onko se vakio yleensäkään jokaisen yksilön osalla... vaikuttaako ruokavalio vetovoiman suuruuteen jne. )

      Voisi olettaa, että jos ihminen kulkisi aina nelinkontin, vetovoiman merkitys olisi erilainen kuin ihmisen kulkiessa seisten, ainakin fyysisesti, mutta ehkä myös aivojen toiminnan osalta. Tuo on vain teoriaa, mutta ei mahdoton käytännössäkään.

      Minkä verran kuun vetovoima vaikuttaa ihmiseen, tekee ns. kuuhulluksi, tai ainakin vaikuttaa yöuniin. Varmasti auringolla on myös merkityksensä, koska maailmassa kaikki vaikuttaa kaikkeen, mutta vaikuttaako se massaan, vai vain elintoimintoihin? Pimeällä elintoiminnot ja hormoni tuotanto hidastuu, kun taas valossa ne lisääntyy, eikö totta? Kuinka aineenvaihdunta vaikuttaa painoon? Kilpirauhaset toimivat jokaisella yksilöllä erilailla, joten varmaankaan mitään yhtä yleispätevää ei saata kuvitella olevankaan, vaikka jonkinlainen vaikutus varmaan kaikella on kaikkeen, myös ihmisen painon ja pituuden suhteen, vaikka perintötekijät pois laskuista huomioitaisiinkin.

      Oletko esittänyt kysymyksen tuolla, siellä nuo vastaavat jos osaavat...
      http://www.tiede.fi/
      http://www.tiede.fi/kysyasiantuntijalta/

      • painotettu

        Maan vetovoima ei ole läheskään vakio, vaan siihen vaikuttaa tarkastelukohta, ks. esimerkiksi:

        http://en.wikipedia.org/wiki/Earth's_gravity

        Artikkelissa on myös kerrottu auringon ja kuun vaikutus, joka on varsin vähäinen.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      340
      6355
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3796
    3. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      81
      953
    4. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      870
    5. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      826
    6. Miellyttääkö eniten

      Kaivattusi persoona vai ulkonäkö?
      Ikävä
      41
      820
    7. Haluatko sitten

      Rakastella miten paljon?
      Ikävä
      68
      800
    8. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      8
      793
    9. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      135
      792
    10. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      14
      701
    Aihe