Kun mainitsee että menee hyvin ja ennkaikkea miksi menee hyvin

Rankaisija II

Niin miksi se tulkitaan herkästi omakehuksi? Mainitsin vain kaverin tyttöystävälle miksi mulla menee hyvin ( talousasiat hih ) niin se sapetti kaverintyttöystävää mutta kaveri oli ihan "neutraalin ok asenteinen tilannetapahtumaani kohtaan"

Saako mennä hyvin ja hieman valaistakin miksi menee hyvin mutta jos se johtuu fyffestä niin sitten on parempi muistella lausetta kellä onni on se onnen kätkeköön?

Gallup tai muuten vaan jos kommentteja irtoaa, tattis.

7

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sonja.

      No ei mua sun hyvinvointisi häiritse. Jos sulla on liikaa rahaa, niin anna vaan mulle...;)

    • onkin sävy.............

      Riippuu aivan tilannetajustasi ja tavastasi esittää asia, tulkitaanko se omakehuksi.

      • Rankaisija II

        Aivan tilannetajusta ja tavasta esittää asia riippuu siis pelkästään millainen tulkinta siitä syntyy? Kateus on katsojan silmässä?


      • sä edes
        Rankaisija II kirjoitti:

        Aivan tilannetajusta ja tavasta esittää asia riippuu siis pelkästään millainen tulkinta siitä syntyy? Kateus on katsojan silmässä?

        ..noin rautalangasta vännettynä et ymmärtäny, ei ehkä kannata ihmetellä jos ihmiset hermostuu.


      • Rankaisija II
        sä edes kirjoitti:

        ..noin rautalangasta vännettynä et ymmärtäny, ei ehkä kannata ihmetellä jos ihmiset hermostuu.

        Ymmärsin vääntämistäsi mutta asiaa mietittyäni en usko tuossa olevan kaikkien vaikuttavien tekijöiden. Ihan kuin joitakin oleellisia huomioita olisi jäänyt pois.

        En minä ihmettele vaan tuumiskelen asiaa. Ei toivo ymmärtämättömyyteni hermostuttavan ihmisiä. Anteeksi ihmiset jotka olette ymmärtämättömyyttäni hermostuneet/hermostuneina =)

        Otetaas ne lääkkeet esiin ennenkuin on myöhäistä.


    • ...

      Hienoa jos sinulla menee hyvin, johtuipa se sitten taloudesta tai muista syistä :) Suomessa on perinteisesti hiukan sellainen mentaliteetti että raha-asioilla ei kehuskella. Sellainen tulkitaan helposti moukkamaiseksi käytökseksi ihan vain sen takia kun täällä ei vaan nyt toimita niin ja on kai siinäkin jotain perää kun suomalaisia sanotaan naapurikateiksi. Jo mummo ja vaari opettivat että ei ole kohteliasta leveillä millään koska se voi loukata toisia. Ja miksi pitäisikään leveillä? Jos kaikki on hyvin ja on onnellinen niin kyllä se näkyy ilman eri ilmoitusta. Toki keskustelun lomassa voi kertoa raha-asioistaan yms jos se itsestä tuntuu luontevalta. Itse voin kertoa esim raha-asioistani mutta en kerro jollei niistä eriksen kysytä.

      Enkä nyt tarkoita että sinä olisit kerskunut, enhän voi tietää onko ystäväsi tyttöystävä vetänyt hernepussin nenään kateudesta vai jostain muusta syystä mutta uskoisin että joko sinua on tulkittu väärin tai sitten kyse on ihan puhtaasta kateudesta.

    • ok mies

      esim sveitsissä peruspalkka on 5000e brutto jotenka perusmentaliteetti rahallisesti on että menee aika kivasti. tietenkin ilmastokin on mukavampi ja verotus keveämpi joten ei pidetä leuhkana vaikka olisikin ihan kivaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4218
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3446
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1796
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1663
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      297
      1430
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      928
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      858
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      835
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      804
    Aihe