MISTÄ JOHTUU KAIPAUS

"Purjehdus bysanttiin...

Mistä johtuu kaipaus? Kun kävelen auringon laskiessa meren rannalla, näen laskevan auringon viimeisten säteiden vedessä, sorsat sukeltamassa, tulee sellainen omituinen tunne, kuin hiljaisuus, aivan kuin kaikki pysähtyisi hetkeksi.

Sama tunne tulee tulee kun lukee esim. tieteiskirjoja, Purjehdus bysanttiin, Lapsuuden loppu, Kasvihuone, sama tunne tule myös kun kuuntelee hyvää musiikkia, miettii avaruuden olemusta, näkee jonkun taulun yms. Tulee aivan kuin ikävä jotain, mitä ei ole koskaan nähnytkään.

10

792

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • käpyrauhanen?
      • Ikuinen tietoisuus

        Luin tuon artikkelin ja tiedemiehilläkin on eriäviä käsityksiä asioista.

        Itse ajattelen, että aivot ovat fyysinen väline, jolla henki ilmaisee itseään. Kuten radio, jonka avulla kuullaan näkymätöntä äänten värähtelyä.

        Henki on fyysisen aineen "yläpuolella", niinpä tiedemiehet eivät koskaan voi mennä tutkimuksissaan hengen alueelle, koska kuinka aineellisilla välineillä voi tutkia "aineetonta"?

        Aivan kuten olemassa-olevien ja ei-olemassa-olevien elektronien toiminta aiheuttaa muutoksia fyysisessä aineessa ja ovat kaiken aineen perusta, samoin hengen toiminta aiheuttaa muutoksia ja toimintaa aivoissa, eli mittaustuloksilla mitataan vain hengen toimintta mutta ei tavoiteta itse henkeä, joka on ihmisen rajallisen käsityskyvyn yläpuolella.

        Ninpä ihminen ei aineellisella tasolla koskaan voi ymmärtää itseään eikä omaa toimintaansa.


    • Onko tämä

      > Tulee aivan kuin ikävä jotain, mitä ei ole koskaan nähnytkään. <

      Heti tuon luettuani paukahti mieleeni Pave Maijasen runous, laulussa Ikävä. Olenkin kuunnellut ko laulua viimeaikoina Canto Finlandian esittämänä, hienoa on.


      pave maijanen - ikävä

      onko sulla joskus ikävä ollut jotain jota ei ehkä olekaan?
      onko sulla koskaan ikävä tullut, vaikket tiedä mitä edes kaipaatkaan?
      niinkuin pieni satu johon lapsena uskoit, menettänyt hohteen on kokonaan
      tai niinkuin kaunis maisema jota ei koskaan, ole edes ollut olemassakaan

      ootko omaa elämääsi ikävöinyt, joka ohi kulkee, et huomaakaan?
      päiviä lyhyitä tai pitkiä joista, et koskaan saanut otettakaan
      minulla on suunnaton ikävä sinne, mistä en koskaan oo kuullutkaan
      minä olen kauan jo sinua kaivannut, sinua ei varmasti olekaan

      minulla on ikävä, minulla on suunnaton ikävä
      minulla on ikävä, minulla on suunnaton ikävä...



      En tiedä, onko tämä filosofiaa, mutta tulipa nyt sanottua.

      • kielentaju

        No on ainakin kielellisesti kömpelöä laululyriikkaa, jossa avoimet vokaalit ja töktöktökkivät kaksoiskonsonantit on älyttömästi läjätty kökköön. "Jotain jota", "tiedä mitä edes", "menettänyt", "otettakaan", "mistä en koskaan". Ei käänny kenenkään kieli, ei soi kun ei soi. Maijanen on noita onnettomia huonon rokkisuomen suoltajia, joilla kieli on luonnostaan solmussa eikä se aukea koskaan kuin kohdakkoin. Mikko Alatalo on toinen vastaavanlainen sankari, ylittämätön kunkku kuitenkin Fredi, joka lauloi: "Sillä ilmeisesti puhumalla avoimesti välillämme kaikki tää selviää..."


      • Onko tämä
        kielentaju kirjoitti:

        No on ainakin kielellisesti kömpelöä laululyriikkaa, jossa avoimet vokaalit ja töktöktökkivät kaksoiskonsonantit on älyttömästi läjätty kökköön. "Jotain jota", "tiedä mitä edes", "menettänyt", "otettakaan", "mistä en koskaan". Ei käänny kenenkään kieli, ei soi kun ei soi. Maijanen on noita onnettomia huonon rokkisuomen suoltajia, joilla kieli on luonnostaan solmussa eikä se aukea koskaan kuin kohdakkoin. Mikko Alatalo on toinen vastaavanlainen sankari, ylittämätön kunkku kuitenkin Fredi, joka lauloi: "Sillä ilmeisesti puhumalla avoimesti välillämme kaikki tää selviää..."

        Pave Maijasen lyriikan ja musiikin arviointi lienee enimmäkseen makuasia. Nimenomaan Canto Finlandian esittämänä ikävä-laulu tuo mieleeni vahvasti juuri sen tunnelman, jota avausviestissä kuvailtiin.

        Kökköön läjätyt töktöktökkivät kaksoiskonsonantit ja kieli solmussa tehdyt rokkisanoitukset ovat käsittääkseni elämän ja todellisuuden (mikäli todellisuus on olemassa) monimuotoisuutta. Jos kaikki olisi samanlaista "täydellisyyttä", niin silloin mitään ei olisikaan.

        Kosmos nimenomaan on ottanut mm Pave Maijasen, Mikko Alatalon Fredin hahmon ilmentäessään itseään.

        Universumin nykyinen olemus on juuri monimuotoisuutta, aine ja säteily ei ole tasaisenharmaata mössöä, vaan on jakautunut erilaisiksi rakenteiksi. Tähän erilaisuuksiin jakautumiseen perustuu koko nykyinen universumi.



        En tiedä, onko tämä filosofiaa, mutta tulipa nyt sanottua.


      • no nih

    • iankaikkisuus kaipausta

         
      Kaiken hän on tehnyt kauniisti aikanansa, myös iankaikkisuuden hän on pannut heidän sydämeensä; mutta niin on, ettei ihminen käsitä tekoja, jotka Jumala on tehnyt, ei alkua eikä loppua.

      taidatkos tuon paremmin sanoa?

      • &quot;Purjehdus bysanttiin...

        En ole ikinä kuunnellut Pave Maijasta, mutta nuo sant kuvasivat tuntemuksiani.

        Asun meren rannalla ja tten joka myähäisilta tuon kävelyn suistoalueella. Se tuntemus on niin sanoinkuvaamaton, lyhyt, muta ajaton, kuin olisi jotain joka on aina pysyvää vaikka kaikki muuttuisikin. Kuin koskettaisi kaukaista muinaisuutta ja tulevaisuutta yhtäaikaa, kuin olisi ollut olemassa ikuisesti. On jotain joka ei koskaan katoa, luonnonrauha ja hiljaisuus, ne ovat vaikka kaikki katoaisi.


    • kaivannut

      Aivosolut yrittävät venyä ja etsiä yhteyksiä mutta sokeri loppuu ja pipo tulee vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      201
      4347
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      441
      3253
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2138
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1790
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1178
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1023
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1015
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      941
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      75
      908
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      906
    Aihe