Miksi säilöttäessä lisätään

sokeria

Mahut ja hillot kyllästetään sokerilla aina niin kamalan makeiks ettei niitä syö kukaan talvella. Liittyykö jotenkin säilyvyyteen tuo sokerointi vai mihin? Eikö mikä tahansa säily kun laittaa pakkaseen eli ei varmaan säilymisen kanssa tekmistä

8

1781

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skäri

      puolukka säilyy ihan sellaisenaan kylmässä vedessä talven yli. Siinä kun on tarpeeksi happoa. Mehuja ja hilloja en oikeastaan teekään.

      • puolukkasurvokseen

        Puolukan säilyvyyden takaa nimenomaan bentsoehappo, kun puolukat on survottu sen verran, että ovat omassa mehussaan kosteina.

        Bentsoehappoa saa ostaa kaupastakin sellaisenaan ja sitä voi käyttää säilönnässä säilyvyyden parantamiseksi. Benstosehappoa voi käyttää niin hilloissa, mehuissa kuin etikkasäilykkeessäkin. Pakkauksen mukana on hyvät ohjeet.


    • älä vähennä sokeria

      Yli 40 % sokerissa ei enää juurikaan mikään kasva - ei homeet, ei sienet, ei bakteerit.

    • hillosokerilla

      Hillosokerissa on pieni määrä säilöntäainetta, lisäksi tarvitset puhtaita lasipurkkeja, jotka kuumennat uunissa, sekä niihin sopivat hyväkuntoiset kannet, joita "keität".
      Hyvä suhde on 2 kg marjoja/1 kg hillosokeria. Tee sokeripakkauksen ohjeen mukaan, täytä purkit piripintaan, kun hillo jäähtyy kansi vetäytyy alaspäin (kuin lastenruokapurkissa). Jos joku kansi ei ole painunut sen näkee ja kuulee naputtamalla, käytä se purkki ensiksi. Säilytä kylmässä.
      Kaupan hillot säilytetään huoneenlämmössä, siksi niissä on paljon sokeria ja myös säilöntäainetta. Itsetehty hillo säilyy hyvin, väri voi muuttua, jos säilyttää pitkään. Kertaakaan ei ole homehtunut, on syöty pois kun on niin hyvää.

      • rkkrk

        Eihän hillosokerissa ole mitään keinotekosia säilöntäaineita vaan ihan sitruunahappoa (jota saa sitruunasta) joissain saattaa ollaa pektiiniä sitä on marjoissakin, joten ihan luonnontuotteesta kyse.

        Ja ilman sokeria oleva hillo ei maistu miltään ja pilaantuukin nopsaan.


    • voi säilyttää

      ilman sokeria puhtaa kuumat lasipullot ja kuumaa mehua pullo täyteen sopivan kokoinen kumikorkki sulkemiseen, kun mehu on jäähtynyt ja korkki tiivis sekä lommolla on pullossa alipaine silloin mehut säilyvät oline kylmässä tai lämpimässä näin meillä ilman sokeria.

    • Pakastaja-Elvi

      Muistan jostain lukeneeni, että pakastemarjoihin laitetaan ripaus (ruokalusikallinen/puoli litraa) sokeria siksi, että marjoissa näin säilyisivät vitamiinit paremmin.

      Hilloissa ja mehuissa sokeri on säilöntäaine, ja hilloissa se vaikuttaa myös koostumukseen - on vaikea saada leivän päällä pysyvää sopivan sakeaa hilloa ilman sokeria (tosin hillosokeri on poistanut tämän ongelman, sillä jähmettyy vähemmälläkin). Jos kotihillot ja -mehut säilyttää jääkaapissa, riittää huomattavasti pienempi määrä sokeria, sen verran kuin maun vuoksi tarvitaan. Monet marjat ovat niin happamia, etteivät ne ilman sokerilisäystä maistu.

    • kkkkkkkkkkkkkk

      kunnolla sokeroitu hillo säilyy viileässä, juuri tuon sokerin ansiosta - pienellä sokerimäärällä hillo hapantuu tai homentuu.

      Tee VÄHÄSOKERISTA hilloa ja pakasta se, ei tarvitse välttämättä edes keittää. Soseuta sokeroi ja pakasta.

      Vähäsokerinen hillo saadaan "sakeammaksi" käyttämällä kaupasta tai apteekista saatavia pektiiniä sisältäviä hilloamisaineita (ei hillosokeri, kun kerran vähäsokerista tahdot)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      123
      5173
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      30
      3688
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2460
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      50
      1578
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      24
      1564
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      41
      1560
    7. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      23
      1451
    8. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      14
      1312
    9. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      30
      1299
    10. On varmaan turn off

      Mutta olen tosi kokematon.
      Ikävä
      28
      1251
    Aihe