Miksi säilöttäessä lisätään

sokeria

Mahut ja hillot kyllästetään sokerilla aina niin kamalan makeiks ettei niitä syö kukaan talvella. Liittyykö jotenkin säilyvyyteen tuo sokerointi vai mihin? Eikö mikä tahansa säily kun laittaa pakkaseen eli ei varmaan säilymisen kanssa tekmistä

8

1700

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Skäri

      puolukka säilyy ihan sellaisenaan kylmässä vedessä talven yli. Siinä kun on tarpeeksi happoa. Mehuja ja hilloja en oikeastaan teekään.

      • puolukkasurvokseen

        Puolukan säilyvyyden takaa nimenomaan bentsoehappo, kun puolukat on survottu sen verran, että ovat omassa mehussaan kosteina.

        Bentsoehappoa saa ostaa kaupastakin sellaisenaan ja sitä voi käyttää säilönnässä säilyvyyden parantamiseksi. Benstosehappoa voi käyttää niin hilloissa, mehuissa kuin etikkasäilykkeessäkin. Pakkauksen mukana on hyvät ohjeet.


    • älä vähennä sokeria

      Yli 40 % sokerissa ei enää juurikaan mikään kasva - ei homeet, ei sienet, ei bakteerit.

    • hillosokerilla

      Hillosokerissa on pieni määrä säilöntäainetta, lisäksi tarvitset puhtaita lasipurkkeja, jotka kuumennat uunissa, sekä niihin sopivat hyväkuntoiset kannet, joita "keität".
      Hyvä suhde on 2 kg marjoja/1 kg hillosokeria. Tee sokeripakkauksen ohjeen mukaan, täytä purkit piripintaan, kun hillo jäähtyy kansi vetäytyy alaspäin (kuin lastenruokapurkissa). Jos joku kansi ei ole painunut sen näkee ja kuulee naputtamalla, käytä se purkki ensiksi. Säilytä kylmässä.
      Kaupan hillot säilytetään huoneenlämmössä, siksi niissä on paljon sokeria ja myös säilöntäainetta. Itsetehty hillo säilyy hyvin, väri voi muuttua, jos säilyttää pitkään. Kertaakaan ei ole homehtunut, on syöty pois kun on niin hyvää.

      • rkkrk

        Eihän hillosokerissa ole mitään keinotekosia säilöntäaineita vaan ihan sitruunahappoa (jota saa sitruunasta) joissain saattaa ollaa pektiiniä sitä on marjoissakin, joten ihan luonnontuotteesta kyse.

        Ja ilman sokeria oleva hillo ei maistu miltään ja pilaantuukin nopsaan.


    • voi säilyttää

      ilman sokeria puhtaa kuumat lasipullot ja kuumaa mehua pullo täyteen sopivan kokoinen kumikorkki sulkemiseen, kun mehu on jäähtynyt ja korkki tiivis sekä lommolla on pullossa alipaine silloin mehut säilyvät oline kylmässä tai lämpimässä näin meillä ilman sokeria.

    • Pakastaja-Elvi

      Muistan jostain lukeneeni, että pakastemarjoihin laitetaan ripaus (ruokalusikallinen/puoli litraa) sokeria siksi, että marjoissa näin säilyisivät vitamiinit paremmin.

      Hilloissa ja mehuissa sokeri on säilöntäaine, ja hilloissa se vaikuttaa myös koostumukseen - on vaikea saada leivän päällä pysyvää sopivan sakeaa hilloa ilman sokeria (tosin hillosokeri on poistanut tämän ongelman, sillä jähmettyy vähemmälläkin). Jos kotihillot ja -mehut säilyttää jääkaapissa, riittää huomattavasti pienempi määrä sokeria, sen verran kuin maun vuoksi tarvitaan. Monet marjat ovat niin happamia, etteivät ne ilman sokerilisäystä maistu.

    • kkkkkkkkkkkkkk

      kunnolla sokeroitu hillo säilyy viileässä, juuri tuon sokerin ansiosta - pienellä sokerimäärällä hillo hapantuu tai homentuu.

      Tee VÄHÄSOKERISTA hilloa ja pakasta se, ei tarvitse välttämättä edes keittää. Soseuta sokeroi ja pakasta.

      Vähäsokerinen hillo saadaan "sakeammaksi" käyttämällä kaupasta tai apteekista saatavia pektiiniä sisältäviä hilloamisaineita (ei hillosokeri, kun kerran vähäsokerista tahdot)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!

      Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!
      Haapavesi
      121
      2779
    2. Hyvää yötä, olen rakastunut suhun

      Sanon tämän kyllä vielä sulle henkilökohtaisestikin. 😘
      Ikävä
      87
      2451
    3. Nyt tiedän

      Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai
      Sysmä
      65
      1890
    4. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      176
      1830
    5. Tiedätkö et olet

      Ärsyttävän hyvännäköinen.
      Ikävä
      56
      1817
    6. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      158
      1596
    7. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1586
    8. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1403
    9. Jokainen suomalainen on velvollinen puolustamaan Suomea

      Kaikilla Suomen kansalaisilla on maanpuolustusvelvollisuus eli velvollisuus osallistua Suomen puolustamiseen. Miesten m
      NATO
      399
      1337
    10. Paraneeko ilmapiiri nyt?

      Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket
      Hyrynsalmi
      28
      1289
    Aihe