Elikkäs ajattelin ilmoittautua jollekin opistolle alkavaan jooga-ryhmään. Minkäköhän ikäistä porukkaa joogakursseilla on? Tunnen paljon 40-50v. joogaharrastelijoita, mutta en ketään ikäistäni..
Kertokaas te jotka olette käyneet joogatunneilla?
(niin ja olen 17v.)
Minkä ikäisille jooga on?
4
1297
Vastaukset
- Odota 20 vuotiaaksi
Luusi saattavat napsua joogassa poikki tai nivelesi luutua väärään asentoon kun olet niin nuori. No eivaisinkaan :)
- MehiläinenMaija
Hathajoogaa eli sitä klassisempaa ja rauhallisempaa harrastavat keskimääräisesti vähän vanhemmat naiset. Toki mahtuu mukaan nuoriakin ja nuoria miehiäkin.
Astangajoogassa on enemmän sukupuolet sekaisin ynnä siellä näkee ihan lukiolaisia ja muutenkin paljon nuorempia. Kunto varmasti kasvaa molemmilla tavoilla ja stressikin poistuu. Kannattaa kokeilla molempia, jos Hatha ei sytytä, niin voi olla että astanga sopii paremmin. - vaan!
Riippuu kai joogasta. Astangajoogassa ainakin on käynyt eri ikäisiä. Itse olen 30, mutta on siellä ollut nuorempiakin. Ja itsekseen siellä tehdään, ei ne muut haittaa menoa!
- myös 17
Itse kävin ensimmäisellä joogakurssillani muistaakseni 14-15 vuotiaana, ja olihan ne muut tosiaankin jotain 40-50 vuotiaita, mutta se olikin hathajoogaa.
Nyt olen menossa astangajooga kurssille pian! Saatan olla nuorimmasta päästä mutta toisaalta sama henkilö järjestää joogakursseja myös alle 12-vuotiaille... joten kaipa se jooga on kaiken ikäisille..?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1462479Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1462352Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot96994- 64871
- 60733
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka273691Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85670Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18667Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait202648Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap21637