Avoin haaste

Onesimple

Haastan kaikki ihmiskunnan matemaatikot ja matemaattiset ihmiset kehittämään matematiikkaa ajatukseeni joka on avain fysiikan kaiken teoriaan.

Haastan samalla kaikki ihmiskunnan fyysikot ja muutkin kosmologiasta kiinnostuneet todistamaan ajatukseni vääräksi, jos se heidän mielestään on väärässä.


Voitte vapaasti lainata tätä haastetta muihin foorumeihin ja voitte kääntää/käännättää sen muille kielille ja muiden maiden foorumeille.

Tästä ajatukseen.

http://www.onesimpleprinciple.com

Onesimple

:);):)

7

385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onesimple

      Sivuillani kerron kymmenistä ilmiöistä ja siitä miten ne ajatukseni mukaan selittyvät.

      Vaan laitampa tähän yhden.

      Atomipommi.

      Jos uraanin atomeja pommitetaan elektroneilla ( energiakimpuilla ),niin nämä kyseiset energiakimput eivät pääse uraaniatomin ytimeen.

      Kun tällainen vastaava energiakimppu pistetään liikkumaan väliaineessa, niin väliaineen jälkeen se lipuu tyylikkäästi uraaniatomin ytimeen ja saa sen puolittumaan.



      Mihin tämä perustuu nykyfysiikan mukaan?



      Ajatukseni mukaan kyseiset energiakimput kohtaavat vastaavan energian omaavia energiakimppuja, jotka ovat tulossa atomin ytimestä. Kovan vauhdin takia ne eivät ehdi väistämään toisiaan,vaan törmäävät ja näin uraaniatomin ytimeen ei pääse energiakimppua tällä tavalla.


      Kun kyseisen energian omaava kolmiulotteisesti laajeneva energiakimppu liikkuu väliaineessa ja kohtaa sen jälkeen heti uraaniatomin ytimen, tulevat vastaan tulevat vastaavan energian omaavat energiakimput hitaammalla vauhdilla vastaan.

      Tämä johtuu mm. siitä että väliaineen kolmiulotteisesti laajenevien atomien ytimistä avautuvat energia-aallot saavat uraanin atomin ytimestä avautuvat energiakimput räjähtämään energiansa eteenpäin ja näin niiden vauhti hidastuu.

      (jännää, aika siis etenee hitaammin mitä tiheämmin energiaa on tilassa. No, emme kylläkään huomaa sellaista, vaikka olisimme vedessä, mutta toisaalta vesi ei kylläkään vaikuta aivojen atomien ytimien välissä liikkuvan energian tiheyteen.)



      No, eteenpäin.

      Nyt kyseisen energian omaava energiakimppu kohtaa vastaavan energian omaavia energiakimppuja hitaammin ja näin niistä avautuvat energia-aallot ehtivät vaikuttamaan vastaan tulevaan energiakimppuun niin että molemmat ehtivät kammeta liikeradallaan niin että syntyy tyylikäs ohitus.

      Sivujeni videoclipseissä, kerron ja piirrän miten tämä ohitus tapahtuu muistaakseni useassa eri clipsissä

      http://www.onesimpleprinciple.com/?lang=1&noflt=1&haku= [video:



      OK. Nyt kyseisen energian omaava energiakimppu pääsee uraaniatomin ytimessä olevien erillisten kolmiulotteisesti laajenevien energiakeskittymien väliselle alueelle tilassa joka ei laajene tai kaareudu.


      Siihen tulee niin energisiä energia-aaltoja että se räjähtää todella voimakkaasti energiaansa joka suuntaan ja saa ainakin kaksi erillistä kolmiulotteisesti laajenevaa energiakeskittymää sinkoutumaan tarpeeksi voimakkaasti viereisiin uraaniatomin ytimiin jne.

      Aine siis on energiaa ja thats it.


      Onesimple

      :);):)

      • nkorppi

        ... että energiakimppu-teoria on vakava, tässä olisi huomautuksia:

        1) Kvanttiteoria osoittaa, että elektroni ei ole 'pallo', vaan pikemminkin todennäköisyysaalto, joka voi olla useassa paikassa samanaikaisesti.

        2) Mitä tarkoittaisi 'väliaine' atomin mittakaavassa? Väliaine ei selvästikään voi koostua atomeista, joten mistä? Tuossa kokoluokassa aine ei merkitse samaa kuin jokapäiväisessä elämässä. Teoriat eetteristä on kumottu aikaa sitten.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fission

        Fission aito selitys liittyy vapaiden neutronien törmäilyihin, ei elektronien -- elektroneilla ei yleensäkään ole riittävää massaa aiheuttamaan mitään kovin dramaattista, ja niillä on varaus, joten ne eivät yleensä kykene liikkumaan vapaasti tai 'osumaan ytimeen'! Toistan: elektroni EI ole pikkuinen pallo!


      • kokonaan...
        nkorppi kirjoitti:

        ... että energiakimppu-teoria on vakava, tässä olisi huomautuksia:

        1) Kvanttiteoria osoittaa, että elektroni ei ole 'pallo', vaan pikemminkin todennäköisyysaalto, joka voi olla useassa paikassa samanaikaisesti.

        2) Mitä tarkoittaisi 'väliaine' atomin mittakaavassa? Väliaine ei selvästikään voi koostua atomeista, joten mistä? Tuossa kokoluokassa aine ei merkitse samaa kuin jokapäiväisessä elämässä. Teoriat eetteristä on kumottu aikaa sitten.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Nuclear_fission

        Fission aito selitys liittyy vapaiden neutronien törmäilyihin, ei elektronien -- elektroneilla ei yleensäkään ole riittävää massaa aiheuttamaan mitään kovin dramaattista, ja niillä on varaus, joten ne eivät yleensä kykene liikkumaan vapaasti tai 'osumaan ytimeen'! Toistan: elektroni EI ole pikkuinen pallo!

        _eetteripyörteet_. \o/

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Kauko_Nieminen

        Käykääs yks´simppeli ja nkorppi ja muutkin katsastamassa - ei mitään 11 -ulotteisia maailmoja tai säiehöpötyksiä..

        :D


    • mahtimatemaatikko

      Jos olet yhtään seurannut palstan tasoa, ei täällä ole ketään niin loistavaa, jolla oli realistisia mahdollisuuksia kehittää teoria. Varmaan moni fyysikko koittaa teoriaa kehittää, mutta useimmiten tiedettä kehitetään kaikessa hiljaisuudessa ja sitten vasta teoria julkaistaan.

    • nkorppi

      Laitan tämän sivuston kirjanmerkiksi muiden parodiasivujen joukkoon. ;)

      Ajatus oli varmaan vähän sama kuin 'Dark Side of the Moon' -mockumentaryssa? Kun tarpeeksi vakuuttavalla ja 'tieteellisellä' tavalla esittää osittaista potaskaa, ei kukaan enää erota sitä mikä on fantasiaa ja mikä fiktiota. Hauska!

      • Mielestäni parodian pitäisi olla hauska . . .


    • Maalaisjuntti*

      jotta kananpoika pissaa keskiyöllä? Minäpä tiedän, että uskot ja (ainakin omasta mielestä) tiedätkin miksi näin on.

      Tiedän jopa perustelusi:

      "Kun keskiyöllä pissii niin kukaan ei ole näkemässä"....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %

      Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o
      Maailman menoa
      360
      6541
    2. Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä

      Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki
      Ikävä
      48
      3866
    3. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      22
      1415
    4. Riikan vappumiljardin maksavat sairaat, vanhukset ja kuolleiden omaiset

      Vappumiljardi, eli Riikan päätös laskea yhteisöveroa kaksi prosenttiyksikköä 18 prosenttiin, vie verotuloja noin miljard
      Maailman menoa
      12
      1147
    5. Olisitko tältä

      seisomalta valmis seksuaaliseen kanssakäymiseen hänen kanssaan?
      Ikävä
      98
      1061
    6. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      165
      940
    7. Yllätä mut ja laita viestiä

      Whatsapissa. Uskallatko vielä?
      Ikävä
      52
      920
    8. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      17
      889
    9. Huomasin kyllä

      Mitä tästä pitäisi ajatella?
      Ikävä
      56
      886
    10. Tämä kikka tekee lihapullista entistä maukkaampia - Tämä "ihmeaine" löytyy keittiön kaapista

      Lihapullat ja ruskea kastike on arkiruokien kunkku! Paistatko itse lihapullat pannulla vai uunissa? Näin saat ruoasta v
      Ruoanlaitto
      9
      847
    Aihe