Eikö meidän pitäisi nostaa maahanmuutajien määrää Kemissä? Kuinka saataisiin houkuteltua enemmän asukkaita ja uutta kulttuuria tähän sisäänlämpiävään kaupunkiin? En tarkoita ammattitaidottomia, vaan usean alan ammatti-ihmisiä jotka voisivat toimia yrittäjinä ja työllistää itsensä lisäksi ehkä kemiläisiä nuoria. Mitä olette mieltä. En halua MITÄÄN rasistisia vastauksia. Kaikilla on oikeus olla olemassa!
Pakolaisia Kemiin
sossos
151655
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Monesta käsityöalan ammattilaisesta on pulaa. Esim. suutari ja ompelijat. Näillä ihmisillähän olis varmasti jotain antaa kemiläisillekin, jotka muuten niin tarkkoja omistaan...sori vaan.
tarvitaan kun tässä maassa ei kannata opettaa ketään enään niin tuodaan taitajat ulkomailta. Mutta entäs kun kaikki tehdään jo kertakäyttöperiaatteella, kenkiä myöten. Liimaamuovialiimaamuovialiimaajne...
mutta jos ne ei elä Suomenlakien mukaisesti niin merkki takalistoon ja postiin.
ne sopeutuu kun ne otetaan hyvin vastaan ja ollaan me kemiläiset hyvinä esimerkkeinä. ei siitä kukaan loukkaannu, jos heille kertoo miten asiat täällä Suomessa tehdään. Tervetuloa mun puolesta!
Taitaa sullakin neitsykäinen muuttua ääni kellossa, kun nämä sosiaaliturvalla elävät huippuosaajat ja ohjelmoijat alkavat pitään samaa peliä kuin Oulussa jokunen kuukausi sitten.
olis meikäläisen makuun. En puhu mistään seksihieronnasta mitä Helsingissä annetaan (kuulemma)vaan ihan oikeesta hieronnasta. Ovat päteviä siinä.
nuoria ainakin tarvittaisiin lissää, että väkiluku säilyis. nehän on lapsirakkaita ku on isot perheetki.
jo tarpeeksi. miksi lisätä taakkaa. eikä ne heti töihin pysyt kuitenkaan kun eivät ossaa kieltä.
onhan niille kielikursseja! Ja jos on jo valmis ammattitaito niin sitten vaan omaa perustamaan ja töihin. Tästähän tässä oli alunperin kyse, että työllistävät itsensä, vai?
Kemissä jo on maahanmuuttajia ja miten ovat työllistyneet, tietääkö joku kertoa?
kovin montaa oo verrattuna esim Ouluun. mut en tiiä montako, ois kiva tietää.
oli mainittu paljonko Kemissä on ulkomaalaisia, luku oli ilmaistu % asukasluvusta. Valitettavasti vein jo lehden keräyslaatikkoon.
mahtuu hyvin vaikka kuinka monta "uuskemiläistä". Kemiläistenkin pitäs olla enemmän myötämielisempiä uusia asioita/ihmisiä kohtaan eikä näyttää sitä nirppanokka puolta joka asiassa. Aina ku jotakin tapahtuu niin heti ollaa syyttämässä ulkomaalaisia eikä kemiläisiä, vaikka täällä on aina ollu tappluita sunmuuta ennenku täällä oli yhtäkään maahanmuuttajaa.
Suutaria tarvitaan, nyt ei ole kuin avaimenviilaajia! Ja polkupyöränkorjaajia. Varmasti tarvitaan muitakin korjaajia. Liikkeet ku ei korjaa mitään, takuu korjaa jos korjaa, siinä taidot.
Sinusta voisi tehdä kätevän variksen pelättimen pellolle, töitä riittäisi.