Syntyi väittelyä sellaisesta asiasta, että jos ja kun heittää kiven laivasta Mariaanien haudan kohdalla, niin uppoaako kivi pohjaan?
Ja jos ei uppoa, niin kuinka syvälle sitten tavallinen suomalainen graniittimurikka vajoaa?
Ja kuinkahan kauan tuossa vajoamisessa menee aikaa?
Kysymys Mariaanien haudasta
10
1555
Vastaukset
- Vyysikko
ei se veden tiheys hirmuisesti muutu vaikka paine siellä pohjalla onkin valtava.
Veden kokonpuristuvuutta on käsitelty aiemminkin ja sen mukaan 10,5 kilometrin syvyydessä vesi puristuu kokoon noin 5 prosenttia, ks.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000020&conference=4500000000000543&posting=22000000013822529- ??????????
Kun luin tuota ketjua tuli mieleen,että eikö veden vastus meinaa mitään tässä alaspäin menossa?
Vapaassa pudotuksessa ilmassa ilmanvastus on ratkaiseva tekijä putoamisnopeuteen.Miksei sitten vedenvastus,joka riippuu tietysti veden tiheydestä ja on monikymmenkertainen ilmanvastukseen nähden?
Entä kitka ,kitkallinen virtaus se kai on?
Riittääkö tuo gramman "ylipaino" siihen että se pallo yleensä lähtee alaspäin? ?????????? kirjoitti:
Kun luin tuota ketjua tuli mieleen,että eikö veden vastus meinaa mitään tässä alaspäin menossa?
Vapaassa pudotuksessa ilmassa ilmanvastus on ratkaiseva tekijä putoamisnopeuteen.Miksei sitten vedenvastus,joka riippuu tietysti veden tiheydestä ja on monikymmenkertainen ilmanvastukseen nähden?
Entä kitka ,kitkallinen virtaus se kai on?
Riittääkö tuo gramman "ylipaino" siihen että se pallo yleensä lähtee alaspäin?Tuossa ketjussa tarkasteltiin vain kokoonpuristuvuutta eikä lainkaan sitä, millä nopeudella pallon liike tapahtuu. Tietysti asia on niin, että mitä pienempi tiheysero on, sitä kauemmin vajoaminen kestää.
Maan vetovoimalla ei liene minkäänlaista massan kynnysarvoa, joten periaatteessa mikä tahansa "ylipaino" riittää, vaikka vain yksi molekyyli. Käytännön tilanteessa pystyvirtausten yms. takia tarvittaneen hieman enemmän.
- ja tulee
Se jää kellumaan noin 2937 metrin syvyyteen ja ui takaisin Suomeen. Asettuu asumaan Kaivopuiston rantaa.
- diku
Ja pitää varoa, ettei kimmahda veden pinnasta
takaisin otsaan, jos lujaa heittää :)
T.S.
- näin ikkään
Jos kivi jäisi kellumaan johonkin syvyyteen, niin eiköhän se meren pohja muodostuisi siihen. Toisinpäin ajateltuna pohjassa olevien ainesten (kivien yms.) täytyisi nousta vastaavasti ylös tuohon kelluntasyvyyteen.
Hyvin harva soveltaa "käänteistä" fysiikkaa, vaikka monesti se antaa suuntaa antavan vastauksen. Kuten tässä tapauksessa voitaisiin todella päätellä että siihen muodostuisi kivikerros, joten kivet ei jää todellakaan kellumaan. Kivi lisäksi veden suuren vastuksen ansiosta saavuttaa parissa sekunnissa vajoamisnopeuden, joka säilyy pohjaan saakka.
- eri asia
kuin paine
- ftfu
se graniitti osallistuu kaksoisdiffusiiviseen konvektioon, jossa graniitit kerrostuvar meren pinnan lähistöön ja gabrot hieman alemmaksi. joskus laiva saattaa ajaa karille ja upota 985-1700 , sayvyyteen. ajoittain laivat ponnahtelevat katkarapujen saattelemana pinnalle. olenko vihannes, kuole kuolwekuolde
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721157
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän132867- 84803
- 51738
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?39584Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55549Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä296548Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t218512- 50504
Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45492