Hei kaikki kissa-ihmiset

Äiti-vahti

Olkaa fiksuja ja pitäkää kissat kiinni! Meidän perhe asuu keskustan tuntumassa ja meidän pihassa vierailee kissa paskomassa/kusemassa hiekkalaatikkoon ja raahaa linnunraatoja pihalle. Meillä on OMA PIHA ja en halua sinne yhtäkään kattia sotkemaan lapsen leikkipaikkaa. Ajatelkaa nyt vähän! Ei 1-3 vuotias ymmärrä, mihin voi koskea ja mihin ei! Vaikka kuinka peittäisi hiekkalaatikon, niin silti löytyy jätöksiä ja raatoja pitkin pihoja. Se ottaa niin suunnattomasti päähän, että pitänee ottaa kovemmat keinot käyttöön...

26

1993

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vittuun

      "raahaa linnunraatoja pihalle."
      Muuta saharaan perkele.
      On siellä kaupungissa narkkareita,pedofiilejä ym roskasakkia vielä lisäksi.
      Ihme ämmä.
      On kuin joku Ilomantsin korvessa asuva nainen joka vaatii susia tapettavaksi.

      • Toivoton??

        Kylläpäs kuulostat aivan hirmuisen fiksulta.. :) Onko ongelmia vihanhallinnan kanssa?? ;)


      • paha kaupunki

        olen myös sitä mieltä että kaupungissa ja missä tahansa on pahempiakin petoja olemassa kuin pienet kissat jotka pissivät ja kakkivat.

        Mistä saataisiin narkkareille loukkuja?Pitäiskö ne myrkyttää?Houkutella ehkä jollain ansaan?Ja miten nuo murhaajat,niitäkin kemissä on ja jopa vapaalla jalalla,sekä pedofiilit,niitäkin on aina joka kaupungissa!!Eikö niistä luulisi olevan lapsiperheille huolta enemmän kun pienistä kisuleista jotka ei isoa vahinkoa tee????

        Viestiketjun aloittaja nyt repii ressiä turhan pienistä,mutta eiköhän tämä perheen äitikin joku kaunispäivä huomaa että on mitätön pikkuasia jos kissat kakkaa tai pissaa hiekkalaatikkoon!!

        Itse olen kokenut pahempiakin järkytyksiä,eipä paljoa kiinnosta joku kissankakka operaatio!

        Ja sitä paitsi on ihanaa jos näen kissan tulevan pihallemme,yleensä ryntään silitelemään vaikka aikuinen olenkin..=0)


    • Sen!!

      Myrkytän prkle...
      Kaikki kissat pois maan päältä..
      Ihme otuksia stna..

      • Kohtalontoveri

        Sama ongelma täällä. Kaupunkien järjestyssääntö kieltää koirien ja kissojen irtipidon. Hae eläinsuojelijalta loukku ja viritä se. Me haimme ja laitoimme kissan muonaa syötiksi ja olemme pyytäneet kaikki alueen irtokissat ja vieneet ne lemmikkieläin hoitolaan.

        Tämä Rovaniemellä, saimme ohjeen kaupungin terveystarkastajalta. Meillä eläintä säilytetään 15 vrk, ja jos omistaja ei hae omaansa pois, se annetaan uuteen kotiin tai lopetetaan. Omistaja maksaa kaikki kulut, loukun saa ilmaiseksi lainaan ja se houkutusruokapussi maksaa 65 cent. ja riittää kahteen loukkuun.

        Ei kannata välittää noista tyhmistä mielipiteistä, joita sait heti kaksi, vaan toimi, koska ongelmaan on hyvä ratkaisu.


      • Rovaniemeltäkin
        Kohtalontoveri kirjoitti:

        Sama ongelma täällä. Kaupunkien järjestyssääntö kieltää koirien ja kissojen irtipidon. Hae eläinsuojelijalta loukku ja viritä se. Me haimme ja laitoimme kissan muonaa syötiksi ja olemme pyytäneet kaikki alueen irtokissat ja vieneet ne lemmikkieläin hoitolaan.

        Tämä Rovaniemellä, saimme ohjeen kaupungin terveystarkastajalta. Meillä eläintä säilytetään 15 vrk, ja jos omistaja ei hae omaansa pois, se annetaan uuteen kotiin tai lopetetaan. Omistaja maksaa kaikki kulut, loukun saa ilmaiseksi lainaan ja se houkutusruokapussi maksaa 65 cent. ja riittää kahteen loukkuun.

        Ei kannata välittää noista tyhmistä mielipiteistä, joita sait heti kaksi, vaan toimi, koska ongelmaan on hyvä ratkaisu.

        ja viedä myös kissat sinne.


      • ...
        Kohtalontoveri kirjoitti:

        Sama ongelma täällä. Kaupunkien järjestyssääntö kieltää koirien ja kissojen irtipidon. Hae eläinsuojelijalta loukku ja viritä se. Me haimme ja laitoimme kissan muonaa syötiksi ja olemme pyytäneet kaikki alueen irtokissat ja vieneet ne lemmikkieläin hoitolaan.

        Tämä Rovaniemellä, saimme ohjeen kaupungin terveystarkastajalta. Meillä eläintä säilytetään 15 vrk, ja jos omistaja ei hae omaansa pois, se annetaan uuteen kotiin tai lopetetaan. Omistaja maksaa kaikki kulut, loukun saa ilmaiseksi lainaan ja se houkutusruokapussi maksaa 65 cent. ja riittää kahteen loukkuun.

        Ei kannata välittää noista tyhmistä mielipiteistä, joita sait heti kaksi, vaan toimi, koska ongelmaan on hyvä ratkaisu.

        järki käteen aikuiset ihmiset!! kolistele kattiloita yhteen tai karjase nii pienemmällä vaivalla pääset!tuleeko koskaan mieleen ettei vika ole eläimessä vaan sen omistajassa! myrkytä tai käytä loukkua mielummin omistajaan!! jos olet nii varma käyttämään aikaa kissaan niin seuraa sitä kotiin ja lämäytä omistajaa kasvoihin!


    • kissa ihminen & äiti

      Itse omistan kissan ja koiria sekä 4 lasta.
      En muuten ymmärrä niitä ihmisiä , jotka päästävät kissan ulkoilemaan yksikseen ...

      Eivät ainakaan toivo sen elävän pitkään...
      Voin varmuudella sanoa ettei kukaan meistä eläinrakkaista , rakasta sen enempää omien eläinten / naapuruston eläinten jätöksiä...

      Ajattelemattomia löytyy, mutta kissan raadot tienposkessa ... autojen liiskaamina ne vasta on ällöttävä näky...

      Jokainen ,joka pätkääkään välittää kotieläimestään pitää sen kiinni.
      Ilmaisia eläimiä ei saisi olla tarjolla....jne.

      • Äiti-vahti

        Hienoa että löytyy kissa-ihmisiä, jotka ymmärtävät. Tokihan luonnosta löytyy paljon p'skaa, mutta totuushan on se,että muitakaan lemmikkejä ei päästetä vapaasti juoksentelemaan ympäriinsä. Miksi sitten kissat aina vaan pidetään vapaana? Mitähän sanottais, jos koira-ihmiset alkaisivat päästämään lemmikkinsä ulos ilman valvontaa, juoksentelemaan ympäriinsä, kakkimaan joka paikan!!!
        Kun ihminen ottaa lemmikin, oli se koira,kissa tai joku muu, niin silloin siitä tulee huolehtia! Ne autojen liiskaamat kissat ei kovin hyvää huolenpitoa ole kyllä saaneet osaksensa, joten valitettavasti on turha itkeä oman välinpitämättömyyden aiheuttaman onnettomuuden takia.


    • .......

      naapuriin tuli kissa. Loistava homma.

      • Tuohtunut

        Kissa Riepu pyydysti kukkapenkeistä myyrät seurasin ikkunasta yölläkin kuinka Hän hommansa hoiti. Vahinko vain häves myyrät, mut häves kissa Riepukin. Kissan omistajat suree edelleen katoamista.Epäilys on melko varma miten kissa kohtaloonsa kulki, mut se siitä!!!


    • sisäkissan omistaja

      Keskustassa kissat olisi jo autojenkin kannalta hyvä pitää kiinni. Mutta toisaalta kun tietäisitte kuinka paljon kissat jopa keskustassa hävittävät rotta- ja hiirikantaa niin voipi olla että haluaisitte niitä enemmän vapaaksi.

      Hyviä vinkkejä on tietysti suojata hiekkalaatikko esim. yöksi laitettavalla peittokankaalla. Appelsiinien ja muiden sitrushedelmän kuoret ovat luomuvaihtoehto kissankarkottimina.( apteekista löytyy sitten sisätiloissa toimivia suihkutteita)

      Kissathan pissaavat vain puhtaaseen "vessaan" joten harmittavan usein se löytyy sieltä lasten leikkipaikalta.

      Kokeile kuitenkin ennen järeämpiä keinoja vaikka pelkästään ajamaan kissa pois, jos satut näkemään niin ihan vain pelottelemalla. Kissat vain ovat niin ovelia että saattavat innostua siitä vain enemmän.

      Mutta loukuta mieluummin kuin myrkytä, sillä se myrkky on vielä pahempaa lapsillesi kuin kissan pissa.

      Jos tiedät kenen kissa on kyseessä niin voisi käydä informoida myös omistajaa henk.kohtaisesti.

      Oma kissa on sisäkissa ja tiedän että kissan luonteeseen sopii nautinto juosta välillä luonnossa vapaana.Yritämme kehitellä kissalle aktiviteetteja eri tavalla.

      Mutta muistakaa ne hiiret ja rotat!!!!

      • ottaako päähän

        Ei ole kissan pissa ainut ongelma, linnut nimittäin pskoo joka paikkaan, puiston penkkejä myöten, puutarhakalusteille, ikkunoihin , autoihin, kissa ei. Joten vähäiset on kissan aiheuttaman ongelmat. Ostappa eläinkaupasta kissa stopparia , ei tule kissat pissimään mutta linnut kyllä jatkaa.


    • ainaski

      Asutaan Haapajärvellä keskustassa ja meil 2 kissaa jotka ovat aivan sisäkissoja muutaman kerran ulkona ovat käyneet mutta silloinkin flegsissä olleet kiinni
      Ottakaaha opiksi kaikki kissan omistajat varsinkin kaupungin keskustassa asuvat PS:Eri asia jos asuisitte maaseudulla niin siel hieman vapaampaa ja kissatkin voi vapaasti ulkoilla...........

    • eläintensuojelija...

      toimita jonnekin löytökissakotiin.

      Mahdollisimman kauas tietysti, esimerkiksi Ouluun niin omistajat ei äly hakea takaisin

    • tai rotille

      Meillä kissa juoksee yöt ulkona, ei naapurien kiusaksi vaan siksi ettei se suostu sisällä olemaan. Yritetty on; itse ei saa nukkua jos tuo elukka sisällä naukuu... noh on kissa tappanut lukuisia rottia, jotka on tuonu omalle pihalle siilien syötäväksi! Niin siilit on nuo raadot meillä päin nakertaneet. Toisaalta; keksikää mulle tekosyy nätisti lopettaa vaikka tuo kissa, niin maailma pelastuu......

    • eläinvahti..

      Ymmärrän toki sua,ja huoliasi.
      Mutta miten meidän tulisi toimia,joilla myös OMA piha,jonne naapuristosta kakarat tunkee pihoille kissoja ja koiria silittelemään ja jopa kepeillä huiskimaan?!?(Kerran pikkutyttö huitoi kissaamme kepillä ja sanoi omalle kissalleen jonka oli raahannut narussa pihallemme että tapa se...)

      Me ei voida ottaa "järeämpiä" keinoja esiin,kuten tuossa itse aloittaja aikoi..

      Me ei voida myrkyttää pihamaata ettei penskanne tulisi tänne,me ei voida kuin kiltisti komentaa että nuin ei saa eläin raukoille tehdä!

      Sitä olen ihmetellyt,että miten nuo ipanat pidetään irti ja päästetään vapaasti kulkemaan toisten pihoille?He tulevat ihan kysymättä pihalle jos koiramme ovat siellä ja ikkunasta huomataane ttä jaa,taas siellä joku silittelee tessujamme.

      Entä JOS koiramme purisi lapsianne?
      Kenen vika,jos koirat ovat omalla alueellaan pihallaan irti ja lapsi lähialueelta päättää tulla silittelemään ja koira vahingossa liian rajusti leikkii ja purasee?

      Meillä täällä myös omia lapsia,jotka EI kulje vapaasti toisten pihoilla!!!

      Joten ihan vaan kysyn,että jos kissat meinaatte myrkyttää kun ne kulkee toisten pihoilla,niin mitä me tehdään nuille teidän ipanoille jos ette saa niitä piettyä omilla pihoilla???

      Lapset ja eläimet ovat ihania,molempia rakastan yli kaiken!

      • eläinvahti

        JA lisään vielä edelliseen viestiini jatkoa...

        Eli ne Lapsoset myös varastavat pihaltamme poikiemme palloja ja leluja,hetiitelvät roskia ojaamme ja myös sottain lentelevät sitten pihallemme.meidän piha sijaitsee eräänpuistikon vieressä,ja siellähän tietysti on sallittua olla,mutta miksi pitää heittää ne roskat tonttimme puolelle?
        Ja tässä siis tarkoitan sitä,että kissojen ja koirien jätökset maatuvat,ovat täyttä luomua joka ajallaan katoaa,karkkipaperit ja peltitölkit taas ei hajoa ja niitä joudumme tuolta sitten keräämään roskiin..

        Eli kumpinpahempaa kissankakka joka hajoaa vaiko ruostunut peltipurkki ja joku paidan suikale sipsipusseineen?

        Voisin ilomielin tehdä kanssasi vaihtokaupat ja ottaisin viakka kuin tahansa monta "naapurin kissaa" tontillemme kulkemaan,kunhan nuo roskitukset ja muut häiriöt loppuisi!

        kerran penskat jopa ottivat kissamme irti joka oli kiinni taluttimessa puuhunsidottuna(ei siis irti)
        Meidän kissa siis on aina kiinni taluttimessa.
        Minusta se oli jo törkeää,ja päästivät sen irti!!

        Ja meillä oli joku aika sitten vielä semmoinen koira,joka vahti taloamme ja herkästi pienestäkin rasahduksesta haukkui,niin penskat tulivat aina joka hiton päivä kyttäämään sitä raukkaa kun se oli pihalla ja heittelivät keppejä sitä kohti ja matkivat sen haukkumista.

        Jouduin sanomaan niille tosi rumasti ennen kuin loppui!


      • SENTÄÄN...
        eläinvahti kirjoitti:

        JA lisään vielä edelliseen viestiini jatkoa...

        Eli ne Lapsoset myös varastavat pihaltamme poikiemme palloja ja leluja,hetiitelvät roskia ojaamme ja myös sottain lentelevät sitten pihallemme.meidän piha sijaitsee eräänpuistikon vieressä,ja siellähän tietysti on sallittua olla,mutta miksi pitää heittää ne roskat tonttimme puolelle?
        Ja tässä siis tarkoitan sitä,että kissojen ja koirien jätökset maatuvat,ovat täyttä luomua joka ajallaan katoaa,karkkipaperit ja peltitölkit taas ei hajoa ja niitä joudumme tuolta sitten keräämään roskiin..

        Eli kumpinpahempaa kissankakka joka hajoaa vaiko ruostunut peltipurkki ja joku paidan suikale sipsipusseineen?

        Voisin ilomielin tehdä kanssasi vaihtokaupat ja ottaisin viakka kuin tahansa monta "naapurin kissaa" tontillemme kulkemaan,kunhan nuo roskitukset ja muut häiriöt loppuisi!

        kerran penskat jopa ottivat kissamme irti joka oli kiinni taluttimessa puuhunsidottuna(ei siis irti)
        Meidän kissa siis on aina kiinni taluttimessa.
        Minusta se oli jo törkeää,ja päästivät sen irti!!

        Ja meillä oli joku aika sitten vielä semmoinen koira,joka vahti taloamme ja herkästi pienestäkin rasahduksesta haukkui,niin penskat tulivat aina joka hiton päivä kyttäämään sitä raukkaa kun se oli pihalla ja heittelivät keppejä sitä kohti ja matkivat sen haukkumista.

        Jouduin sanomaan niille tosi rumasti ennen kuin loppui!

        Tykkäätkö sä oikeastaan mistään tai kenestäkään ?


      • mutta en..
        SENTÄÄN... kirjoitti:

        Tykkäätkö sä oikeastaan mistään tai kenestäkään ?

        sinusta!!

        Ja naapurin pennut pysykööt siis omilla pihoillaan jos kerran kissojenkin on pysyttävä!!!

        samat säännöt koskevat niin lapsia kuin kissojakin;

        Eli toisten pihoille ei mennä,ihmetyttävää vaan kun lapset ymmärtävät kyllä puheen ja tajuavat jos kielletään menemästä,kissat taas eivät.
        Joten todella ihmetyttää että ne pennut silti palaavat aina..

        ..ELi ota järeämmät keinot käsiin..=0)


    • katinka

      lainaus helsingin eläinsuojeluyhdistyksen HESY ry:n puheenjohtajan Hannele luukkaisen vastaukssesta nimimerkki nahkurille ilta-sanomien mielipide-sivulta (15.8):

      KISSA SAA LIIKKUA VAPAANA

      "nimimerkki nahkuri kehotti mielipideosastolla kissanomistajia pitämään kissansa kiinni ja väitti, ettei kissoja saa pitää irrallaan.

      lokakuussa 2003 voimaan tullut järjestyslaki kuitenkin sallii kissan vapaan ulkoilemisen koko suomessa. Järjestyslain mukaan kissoja ei siis tarvitse pitää kytkettyina. kissan omistajan tai haltijan on kuitenkin huolehdittava siitä, että kissa ei mene lasten leikkipaikoille, uimarannoille, urheilukentille, toriaikana torille eikä kytkemättömänä kuntopolulle. järjestyslaissa ei siis ole tulkinnanvaraisuutta eikä epäselvyyttä kissojen vapaan liikkumisen osalta. kissa saa liikkua vapaana lain suomin oikeuksin. lemmikin omistaja on velvollinen korvaamaan eläimen mahdollisesti aiheuttamat aineelliset vahingot.
      rauhattomilla kaupunkialueilla yksinään ulkoilevaa kissaa uhkaavat kuitenki monet vaarat. sellaisella seudulla vastuuntuntoinen kissanomistaja ulkoiluttaakin kissaansa valvotusti joko aidatulla pihalla tai valjaissa. ulkoilevalle kissalle kannattaa laittaa joustava kaulapanta, josta ilmenevät omistajan yhteystiedot.
      nimimerkki nahkuri vihjasi myös harkitsevansa vapaana ulkoilevan kissan tappamista. nahkurin on kuitenkin hyvä tietää, että niin tehdessään hän syyllistyy eläinsuojelurikokseen. metsästyslain mukaan jo vuodesta 1993 lähtien kotikissalla on ollut ja on edelleen lainsuoja koko maassa. kotikissaa ei siis saa tappaa tai lopetuttaa kukaan muu kuin sen omistaja. ainoastaan villiintyneen kissan saa lopettaa maanomistaja tai metsästysoikeuden haltija, mutta vapaana kulkeva tai kotoaan eksynyt kissa ei ole villiintynyt. villiintynyt kissa tunnistetaan sen käyttäytymisen ja elinpiirin perusteella; se muun muassa hankkii kaiken ravintonsa itse."    

      • Viisas mies

        Huuda vaan. Et kuitenkaan ole oikeassa. Kunnilla ja kaupungeilla on omat järjestyssääntönsä ja hyvin usein niissä on pitkästi mustaa valkoisella koirista ja sen jälkeen lisäys: koskee myös kissoja. Kuinka voitte olla varmoja, jos vain pukkaatte kissan oven raosta ulos, että kissanne pysyy omalla tontilla? Mikä ihme tässä asiassa on niin vaikeaa kasittää = kun hankit kotiisi lemmikkieläimen, vastuu on sinulla, ja vain sinulla, miten sen kanssa elät. Kissan pissa haisee tosi pahalle, kun se on minun terassillani tai ulko-oven pielessä. Kissan pissa kuuluu omistajansa laittamaan hiekkalaatikkoon, ei lasten hiekkikseen tai naapurin porraspieleen, niistä paksummista jätöksistä nyt puhumattakaan.
        Onneksi on kuitenkin viisaita lemmikin omistajia, jotka pitävät lemmikistään niin paljon, että kantavat vastuunsa ja huolehtivat niistä sisätiloissa, pihahäkissä la ulkoiluttavat vastuullisesti. Kiitos heille, mutta jo yksikin toope pilaa kaikkien maineen!


      • miten näin??
        Viisas mies kirjoitti:

        Huuda vaan. Et kuitenkaan ole oikeassa. Kunnilla ja kaupungeilla on omat järjestyssääntönsä ja hyvin usein niissä on pitkästi mustaa valkoisella koirista ja sen jälkeen lisäys: koskee myös kissoja. Kuinka voitte olla varmoja, jos vain pukkaatte kissan oven raosta ulos, että kissanne pysyy omalla tontilla? Mikä ihme tässä asiassa on niin vaikeaa kasittää = kun hankit kotiisi lemmikkieläimen, vastuu on sinulla, ja vain sinulla, miten sen kanssa elät. Kissan pissa haisee tosi pahalle, kun se on minun terassillani tai ulko-oven pielessä. Kissan pissa kuuluu omistajansa laittamaan hiekkalaatikkoon, ei lasten hiekkikseen tai naapurin porraspieleen, niistä paksummista jätöksistä nyt puhumattakaan.
        Onneksi on kuitenkin viisaita lemmikin omistajia, jotka pitävät lemmikistään niin paljon, että kantavat vastuunsa ja huolehtivat niistä sisätiloissa, pihahäkissä la ulkoiluttavat vastuullisesti. Kiitos heille, mutta jo yksikin toope pilaa kaikkien maineen!

        Lainasin viestiäsi ja muutin sitä hieman..=)

        "Ja sitten Kuinka voitte olla varmoja, jos vain pukkaatte penskanne oven raosta ulos, että NE pysyy omalla tontilla? Mikä ihme tässä asiassa on niin vaikeaa kasittää = kun hankit kotiisi lapsia, vastuu on sinulla, ja vain sinulla, miten sen kanssa elät"

        "Onneksi on kuitenkin viisaita vamhempia, jotka pitävät lapsistaan niin paljon, että kantavat vastuunsa ja huolehtivat niistä sisätiloissa, pihalla ja ulkoiluttavat vastuullisesti. Kiitos heille, mutta jo yksikin toope pilaa kaikkien maineen!"

        Tämä siis on väännetty tekstistäsi,joka oli hyvin kirjoitettu,mutta sopii hyvin myös nuiden kasvattamattomien lasten vanhemmille!
        Vanhemmat ovat vastuussa lapsistaan jotka kiusaavat naapureiden pihoilla olevia eläimiä,vanhemmilla on vastuu!
        Mutta jos vieras pentu on ilman lupaa tullut pihalle ja koira puraisee,niin miten siinä toimia?Syytehhän tulee varmasti koiran omistajille,joka on aivan väärin!!


      • katinka
        Viisas mies kirjoitti:

        Huuda vaan. Et kuitenkaan ole oikeassa. Kunnilla ja kaupungeilla on omat järjestyssääntönsä ja hyvin usein niissä on pitkästi mustaa valkoisella koirista ja sen jälkeen lisäys: koskee myös kissoja. Kuinka voitte olla varmoja, jos vain pukkaatte kissan oven raosta ulos, että kissanne pysyy omalla tontilla? Mikä ihme tässä asiassa on niin vaikeaa kasittää = kun hankit kotiisi lemmikkieläimen, vastuu on sinulla, ja vain sinulla, miten sen kanssa elät. Kissan pissa haisee tosi pahalle, kun se on minun terassillani tai ulko-oven pielessä. Kissan pissa kuuluu omistajansa laittamaan hiekkalaatikkoon, ei lasten hiekkikseen tai naapurin porraspieleen, niistä paksummista jätöksistä nyt puhumattakaan.
        Onneksi on kuitenkin viisaita lemmikin omistajia, jotka pitävät lemmikistään niin paljon, että kantavat vastuunsa ja huolehtivat niistä sisätiloissa, pihahäkissä la ulkoiluttavat vastuullisesti. Kiitos heille, mutta jo yksikin toope pilaa kaikkien maineen!

        en pidä itseni toistamisesta=) siis jos haluat ainakin muutman vastauksen ja perustelun toiminnalleni niin lue kissanystäville ja kissanvihaajille- ketjusta mun aikaisempi vastaus saman tyyppisiin kysymyksiin..


      • .....
        katinka kirjoitti:

        en pidä itseni toistamisesta=) siis jos haluat ainakin muutman vastauksen ja perustelun toiminnalleni niin lue kissanystäville ja kissanvihaajille- ketjusta mun aikaisempi vastaus saman tyyppisiin kysymyksiin..

        joo lapset kiinni myös kerta kissoista on niin paljon vaivaa.. ei tsiisus on kemiläiset tyhmiä..jos minä saan joskus jonkun kiinni kissan tappamisesta nii voit olla varma etttä poliisilta kuulet ja kävinpä muuten kysymässä poliisilta niin sakkoa pukkaa!


      • kissantappajille!
        ..... kirjoitti:

        joo lapset kiinni myös kerta kissoista on niin paljon vaivaa.. ei tsiisus on kemiläiset tyhmiä..jos minä saan joskus jonkun kiinni kissan tappamisesta nii voit olla varma etttä poliisilta kuulet ja kävinpä muuten kysymässä poliisilta niin sakkoa pukkaa!

        Vihaan sitä,että ihmiset valittavat jostain hiton pienen viattoman eläimen jätöksistä!!!
        Kyllä taas huomaa että ei ISOMPIA murheita muka maailmassa ola taas kuin kissan!!

        Jos joku meidän kissamme listii,niin voi olla varma että saa takaisin ja "isännä" kädestä!

        Lähinnä säälittävää kun pitää pieniä viattomia kissoja tappaa,eihän ne kissat sitä tajua että teidän pihoille ei saa mennä!!Eihän se kissa sinne tulisi jos tietäisi että henki lähtee!!
        Hei haloo!!

        IHMINEN ON KANSAKUNNAN PAHIN PETO OLLUT KAUTTA AIKOJEN JA TULEE VARMASTI OLEMAANKIN!!

        varsinkin akat näyttää vihaavan kissoja enemmännkuin miehet,mistäöhän johtuu...?!?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa

      Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol
      NATO
      261
      4225
    2. Stefu haikailee

      Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      265
      3455
    3. Harmi mies ettet arvostanut

      Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku
      Ikävä
      154
      1803
    4. Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!

      Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1673
    5. Lavrov väläyttelee WW3:sta

      Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,
      Maailman menoa
      298
      1433
    6. Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?

      Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      933
    7. Voiko hyvää omatuntoa ostaa?

      Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo
      Sinkut
      235
      861
    8. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      115
      842
    9. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      18
      809
    Aihe