Outo sakka kurkkupurkissa

thurinus

PAINAJAINEN
Monena vuonna olen tehnyt etikkakurkkuja, mutta nyt jouduin oudon ongelman eteen. Tein kurkkuja Hilloxilla aivan normaaliin tapaan: harjasin kurkut kuuman veden alla, pesin herukanlehdet, huuhtoin tillinvarret. Lisäsin Helsingin vesijohtoveteen etikan, sokerin ja Hilloxin. Upotin kurkut hetkeksi kuumaan liemeen, sitten ladoin kurkut, herukanlehdet ja tillinvarret kuumalla pesuohjelmalla pestyyn purkkiin ja lisäsin liemen. Jäähdytin ja pistin jääkaappiin.
Pari päivää myöhemmin kurkkupurkin pohjalle oli syntynyt 2-3 sentin kerros ikäänkuin sumupilveä, vaaleanharmaata saostumaa.
Heitin liemen sokereineen, etkoineen, herukanlehtineen ja tillinvarsineen pois. Pesin purkin 70-asteisella ohjelmalla. Tein uuden liemen, keitin uusia herukanlehtiä muutaman minuutin liemessä, upotin kurkut pariksi minuutiksi kiehuvan kuumaan liemeen ja jatkoin sitten kuten edellä.
Nyt saostuma on jälleen saapunut purkin pohjalle!
Tunteeko kukaan ilmiötä??? Onko se mekaanista saostumaa vai jonkinlainen kemiallinen reaktio? MIKSI SE TULEE NYT, KUN SITÄ EI AIEMMIN OLE NÄKYNYT!
Kertokaa jos tunnette ilmiön.

5

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gfiy5687tnhg8u

      kokeile lähdevedellä..

    • rotissööri

      kyseisestä saostumasta ei ole mitään haittaa. Älä kuitenkaan juo kyseistä lientä, käytä siitä vain kurkut. Liiallinen kurkkujen lämpökäsittely vain saattaa tehdä niistä mössömäistä.

      Arkkiviholliselleni T.epille ilmoitan tiedoksi, että en ole humalassa, enkä ole koskaan elämässäni saanut mistään potkuja, enkä ole nyt työttömänä, joten sitä koskevaa viisastelua on hyödytöntä yrittää tunkea tänne.

      • thurinus

        Kiitos tiedosta, viesti oli huojentava. Vielä minua kovasti kiinnostaisi tietää, mistä - noin elintarvikekemiallisesti - tällainen johtuu? Ja mikä on vuodessa mahtanut muuttua.


      • JEjeje.
        thurinus kirjoitti:

        Kiitos tiedosta, viesti oli huojentava. Vielä minua kovasti kiinnostaisi tietää, mistä - noin elintarvikekemiallisesti - tällainen johtuu? Ja mikä on vuodessa mahtanut muuttua.

        Tässä muutamia mistä tuo voi johtua. Juu ei tuo mitään vaarallista ole.

        Pidit kurkkuja hieman liian kauan kuumassa liemessä jolloin pinta pehmeni ja sitä liukeni vähäsen liemeen, samaten tillit jne... voivat olla pehmeempiä kuin edellisvuonna jolloin niistäkin liukenee hieman joka sitten aikaa myöten laskeutuu pohjalle sakaksi.

        Tai sitten joku kurkku ollut halki jolloin sisusta on päässyt liemeen, sekin laskeutuu sakaksi pohjalle.

        Tuota sakkaa ei silmällä oikein erota ennenkuin se on laskeutunu pohjalle.

        Tai sitten Hilloxin koostumus on hieman muuttunut, kai katsoit ettei pakkauskoko/ohje ole muuttunut?


      • T.epi

        Eli se juttu, että olit kesän jollakokkina, oli valetta? Ei päivääkään töissä, onnittelut!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      74
      5228
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      33
      2891
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2594
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      26
      1993
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1952
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      1809
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      95
      1782
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      167
      1657
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      24
      1398
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      94
      1220
    Aihe