elikkäs. veljeni on tulossa huomenna kylään ja haluaisi että teen jonkin wokkiruuan.
kertokaas mikä olisi hyvä resepti. minä olen kanan ystävä ja veli haluaisi paljon vihanneksia. ongelmana on että itse olen enemmän lihan ystävä joten kertokaa hyviä vihanneksia jotka myös mahdollisesti tällaiselle vannoutuneelle lihansyöjälle kävisivät. ja mitä mausteita käyttäisin? ja jotta se ei olisi kuivaa niin kävisikö joku uncle ben´s kastike mukaan?
en ole mikään huippukokki mutta kauha ja paistinpannu ovat silti tuttuja välineitä. elikkäs herkulliset wokkireseptit hakusessa.
myöskään hinnan en toivoisin hipovan pilviä, opiskelijabudjetilla kun kuitenkin elelen. kiitos jo valmiiksi.
hyviä wokkireseptejä!
1
1774
Vastaukset
- voi wokkiin...
...onneksi laittaa ihan reilusti sekaisin :)
Itse tykkään laittaa joukkoon reilusti paprikaa ja sipulia, ja lisäksi esimerkiksi kesäkurpitsaa, bambua ja ituja. Mausteeksi käyvät mielestäni ehdottomasti parhaiten tuore inkivääri, tai tietenkin esimerkiksi chili ja curry. Pienenpieni loraus kookoskermaa antaa myös ihanan pehmeän maun.
Lihaksi käy hyvin joko kana, tai ihan joku edullinen naudan paistiliha, jonka marinoit hyvissä ajoin, vähintään vuorokausi ennen kokkaamista (marinadiksi esimerkiksi rypsiöljy, sipuli, inkivääri ja chili). Myös kanan voit marinoida samaan tapaan.
Jos et halua laittaa joukkoon lihaa, niin ihan wokkaamisen loppuvaiheessa voit rikkoa mukaan 1-2 kananmunaa, joita sekoittelet vihannesten joukkoon kunnes ne ovat hyytyneet.
(En tiedä ovatko ohjeeni ihan oikeaoppisen vhh-ruokavalion mukaisia, koska itse olen vain "suuntaa antavasti vhh-suosija".:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ukrainan ulkoministeri: Moskova aistii tappion Ukrainassa
Dmytro Kuleban mukaan Venäjä yrittää puheillaan pelotella länsimaita. Ukrainan ulkoministerin Dmytro Kuleban mukaan Venäjän esittämät varoitukset kol2654364Stefu haikailee
Julkaisi stooreissa kuvan vickestä. Sitten Martinasta treenaamassa Hangossa ulkona. Hmm.2653546Harmi mies ettet arvostanut
Minua tarpeeksi. Myöhemmin kaikki olisi palkittu ja olisin antanut sinulle aitoa rakkautta. Tämä sattuu mutta yritän ajatella, että ehkä se rakkaus ku1591869Oi! Legandaarinen Vesa-Matti "Vesku" Loiri, 77, poseeraa kahdessa eri kuvassa - Some riemastui!
Vesa-Matti "Vesku" Loiri on kyllä legenda jo eläessään. Hienoa nähdä, että virtaa piisaa. Voimia, iloa ja eloa, Vesku! https://www.suomi24.fi/viihde251746Lavrov väläyttelee WW3:sta
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov varoittaa, että kolmannen maailmansodan uhka on todellinen. Lavrov sanoi venäläiselle uutistoimisto Interfaxille,2991462Ketä Sofia fanit veikkaatte seuraavaksi lompakoksi?
Kenestä Sofia höynäyttää itselleen seuraavan lompakon?134995Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe18909Voiko hyvää omatuntoa ostaa?
Olen tässä nyt muutaman päivän paininut erään rahaan liittyvän pulman kanssa. Kerron ensin vähän taustaa ... Eli erosin 15 vuoden parisuhteesta 9 vuo235869en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va115867