kuinka neliöt lasketaan... Eli tila on suorakaide. Lyhyet sivut ovat 2m ja pitkät 6m. Montako neliötä tämä tila käsittää?
neliöt
5
753
Vastaukset
- täällä
Vastaus näin järkyttävän vaikeaan tehtävään on esimerkiksi täällä:
http://www.oph.fi/etalukio/pitka_matematiikka/kurssi3/maa3_teoria5.html - nkorppi
Vaihtoehtoja on monia: esim. 3*4^k tai 6*4^k neliötä saa varsin helposti, mille tahansa luonnolliselle luvulle k. (Seuraa siitä, että kunkin neliön voi jakaa neljään pienempään neliöön)
Muitakin vaihtoehtoja toki on: Valitset vaikkapa neliön sivun pituudeksi 2/n (jollekin n>0), tällöin kyseisiä neliöitä mahtuu 3n^2 suorakaiteeseen.
Jos neliöt saavat olla erikokoisia, vaihtoehtoja tulee Huomattavasti lisää.
Eli vastaus kysymykseesi on: tila käsittää mielivaltaisen paljon neliöitä.- Powaqa
Eli teiltä matematiikan älyköiltä ei saa yksinkertaiseen kysymykseen yksinkertaista vastausta. Anteeksi että vaivasin.
- nkorppi
Powaqa kirjoitti:
Eli teiltä matematiikan älyköiltä ei saa yksinkertaiseen kysymykseen yksinkertaista vastausta. Anteeksi että vaivasin.
Tuohon kysymykseesi ei ole mitään yksinkertaista vastausta. 'Kuinka monta neliötä mahtuu suorakulmioon?' No se riippuu siitä, miten pieniä neliöitä piirrät. :) Yksinkertaisin jako neliöihin on tietty, että jaat sen kolmeen 2*2 -neliöön.
Tarkoitit varmaankin, 'Mikä on suorakulmion pinta-ala neliömetreissä?' Siihen vastaus on 6m*2m = 12 m^2 . - Powaqa
nkorppi kirjoitti:
Tuohon kysymykseesi ei ole mitään yksinkertaista vastausta. 'Kuinka monta neliötä mahtuu suorakulmioon?' No se riippuu siitä, miten pieniä neliöitä piirrät. :) Yksinkertaisin jako neliöihin on tietty, että jaat sen kolmeen 2*2 -neliöön.
Tarkoitit varmaankin, 'Mikä on suorakulmion pinta-ala neliömetreissä?' Siihen vastaus on 6m*2m = 12 m^2 .tätä minä juuri tarkoitin. Kiitos paljon asiallisesta vastauksesta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra leikkasi alimmalta tulodesiililtä 15 %
Muistaako kukaan Riikka Purran kovaäänisen vaalilupauksen ennen eduskuntavaaleja? https://yle.fi/a/74-20221152 "THL o2845870Muistele nainen niitä meidän yhteisiä hetkiä
Miltä ne tuntui? Enkö aina huokunut välittämistä, kiintymystä. Eikö sinulla aina ollut hyvä olo kanssani? Minulla ainaki383422Sofia Virta: bänet!
Matkailuautoilija metsänomistaja puoliso on nyt entisen teeren poikia, ja Sofia tekee comebackin vapaille markkinoille.1442657"Suomi voisi ottaa taloudessa oppia Espanjasta"
"Espanjassa talouspolitiikka on löysempää, mutta velka-aste on kääntynyt jopa laskuun.", pohdiskelee Suomen seuraava pää2232121Kokoomus: SDP johtaa kansalaisia harhaan
(Umpityhmät palstademarit ovat taas uskoneet Lindtmanin höpötykset Espanjasta.) SDP harhaanjohtaa kansalaisia talouspol861662- 641067
Niin että miten
Haluatko oikeasti olla minun kanssa oikeassa elämässä, vai onko tämä vain kirjoittelua77991Ikävä tilanne rikoksen vuoksi Espanjassa - Jari Sillanpää pistää uutta matoa koukkuun
Jari Sillanpää on ehkä yksi suosituimmista tangokuninkaallisista. Ex-tangokuningas juhli viime syksynä 30 vuotista uraan9875Nuoriso on tyhmää tutkijat ovat todenneet
Nyt se on todettu ääneen mitä kaikki ovat jo pitkään epäilleet. Nuoriso on tyhmentynyt tasaiseen tahtiin. Kohta pitää ni130872Tätä ei tv:ssä: Farmi-tippuja Amski rehellisenä ongelmista kuvauksissa
Ennakkosuosikki Amskidabamski Anne-Mari Tarkkio joutui ulos Farmi Suomi -realitystä. Voimatehtävässä vastakkain asettui11814