kuinka paljon

rasvaa päivässä?

Kuinka paljon saa syödä rasvaa päivässä? Onko jotain hyviä nettilinkkejä josta voi laskea sen määrän. Jos kaloreita saan syödä päivässä noin 1800 niin entä rasvaa...?

4

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hghghghg

      Suvussani on ollut tapana syödä kohtalaisen paljon rasvaa ja kaikki ovat eläneet vanhoiksi ja voivat hyvin. Minä itse myös vaikka urheilija olenkin syön paljon rasvaa ruokavalion mukana ja olen huomannut, että rasva pitää terveenä sekä pöpöt poissa.

    • salimimmi

      Rasvaahan saa ja pitääkin syödä mm. vitamiinien imeytymisen ja hormonitoiminnan takia. MUTTA ei ihan mitä tahansa rasvaa! Kovat eläinperäiset rasvat eli voi, kerma, läski, ihra yms on pahaaaaaa rasvaa ja kasviperäinen pehmeä rasva eli mm. rypsi- ja oliiviöljyt, siemenet ja pähkinät sisältää hyvää rasvaa, jota tarvitsee!

      Voit tietysti alkaa laskemaan tarkkaankin miten paljon rasvaa syöt = saat syödä, mutta ihan hyvä sääntö on, että jos syö peruskotiruokaa monipuolisesti, eikä mikään ruoka sisällä rasvaa enempää kuin 10 % niin tuskin sen takia lihot... (Muuten kannattaa alkaa tuijottamaan huonojen hiilihydraattien saantia...)

      Mutta siis jos haluat laskeskella tarkkaan, niin ruokavalio kannattaa muodostaa esim. tällaiseen suhteeseen: (hyvää)hiilihydraattia 40 %, proteiinia 30 % ja rasvaa 30 %. 1 gramma rasvaa sisältää n. 9 kcal eli jos vaikka syöt sen 1800 kcal/vrk, niin tästä saat syödä n. 60 g rasvaa - hyvää rasvaa =)

      Mutta kysyisin mistä tuo 1800 kcal / vrk on???
      Koska mun perusaineenvaihdunta on jo tuota luokkaa plus että liikun päivässä noin 1000-1500 kcal verran, niin pakko syödä vähintään 'kulutus miinus 500', ettei lihakset katoa.

      • namisokeri

        Rasva pitää terveenä sekä fyysisesti, että henkisesti. Rasva on hieno asia!!


    • Tai_ga

      Kokonaisenergiamäärästä tulisi 25-35% saada hyvistä rasvoista eli omegarasvahapoista, oliivi-ja rypsiöljyistä (kylmäpuristettu), pähkinöistä, siemenistä, oliiveista, rasvaisesta kalasta kuten tonnikala ja lohi. Nk. Hyvät rasvat ovat tyydyttymättömiä rasvahappoja.

      Eläinperäisiä rasvoja (suurin osa näitä tyydyttyneitä) muutoin tulisi välttää sekä transrasvoja. Tällaiset rasvat ovat haitallisia sydän- ja verisuonien terveydelle.

      Rasvojen terveysaspekteja tutkitaan kokoajan ja uutta tietoa, joka on osittain ristiriidassa keskenään tulee koko ajan. Tämän vuoksi mielestäni 'hysteerinen rasvan välttäminen' ei ole ehkä kaikista järkevintä. Kohtuus siis eläinrasvojen suhteen eli jos joskus niitäkin käyttää ei siihen kuole! :D Päivittäisessä ruokavaliossa en lähtisi eläinrasvoja suosimaan kuitenkaan.

      Jos jotakuta epäilyttää vaikutus omaan kehoonsa, niin verikokeillahan tuo selviää. Helppoa, vaivatonta ja kokonaisverenkuvasta näkyy muutenkin erinäisiä muita tärkeitä asioita, joita on ihan hyvä terveenkin ihmisen tarkkailla. Etenkin, jos laihduttaa suuresti, urheilee paljon, tai tekee suuria ruokavalioremontteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eroa Orpo! Orpo eroa!

      Suomen kansa vaatii viimein ottamaan meidät huomioon, eikä vain ulkomaalaisia pääomasijoittajia. Koska täällä Suomessa
      Maailman menoa
      57
      2561
    2. Odottavan aika on pitkä, Lindtmanin hallitusta tule jo!

      Eilisen perusteella nykyinen hallitus epäonnistui kaikissa vaalilupauksissaan, joten olemme ansainneet uudet eduskuntava
      Maailman menoa
      63
      1692
    3. SDP esti Suomen luisumisen kohti 1984 Orwell -yhteiskuntaa

      Äärioikeistohallitus olisi halunnut Stasin tapaan mikrofonit jokaisen kansalaisen kotiin, mutta SDP esti tuon siirtymän
      Maailman menoa
      7
      1660
    4. Naiset ei halua kilttejä miehiä

      Näin se vaan on..jos olet ilman tatskoja, et rähjää, sinulla ei ole rikosrekisteriä, olet liian kiltti, et sano pahasti,
      Ikävä
      263
      1535
    5. Wille Rydman (ps) osoitti olevansa kommunisti

      Hän toistaa Neuvostoliiton virhettä. Haluaa pitää palveula yllä maksoi mitä maksoi, vaikkei ole maksavia asiakkaita. --
      Maailman menoa
      8
      1518
    6. Seiska: Helmi Loukasmäki paljastaa - Näin Danny ja Helmi tapasivat

      Helmi Loukasmäki, 25, ja Ilkka Danny Lipsanen, 83, ovat seurattuja julkkiksia. Mutta tiesitkö, miten he tapasivat? Lue
      Viihde ja kulttuuri
      25
      1218
    7. Ainoastaan 10 aloitusta ekasivulla yhdeltä henkilöltä

      Kovasti on vaivaa, ei oo muuta tekemistä tällä henkilöllä päivisin ja öisin... Taas märehtimistä ja samaa jankutusta.
      Joensuu
      24
      1061
    8. Kiinteistökauppoja

      Onko totta ettö haapaveden kaupunki on ostanut vanhan kesoilin kiinteistön? Kuulemma siihen muuttaa autokorjaamo vanhan
      Haapavesi
      41
      1022
    9. RAAMATULLINEN KASTE ON SAPATTI-LAUANTAI, EI SUNNUNTAI

      Aihe, josta ehkä on eniten kiistaa kristillisten seurakuntien piirissä, on kysymys oikeasta raamatullisesta pyhäpäivästä
      Kaste
      404
      1012
    10. Menettämisestä

      Ajatteletko, että olet menettänyt mahdollisuutesi häneen? Osaatko sanoa miksi niin tapahtui?
      Ikävä
      78
      964
    Aihe