kuinka paljon

rasvaa päivässä?

Kuinka paljon saa syödä rasvaa päivässä? Onko jotain hyviä nettilinkkejä josta voi laskea sen määrän. Jos kaloreita saan syödä päivässä noin 1800 niin entä rasvaa...?

4

358

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hghghghg

      Suvussani on ollut tapana syödä kohtalaisen paljon rasvaa ja kaikki ovat eläneet vanhoiksi ja voivat hyvin. Minä itse myös vaikka urheilija olenkin syön paljon rasvaa ruokavalion mukana ja olen huomannut, että rasva pitää terveenä sekä pöpöt poissa.

    • salimimmi

      Rasvaahan saa ja pitääkin syödä mm. vitamiinien imeytymisen ja hormonitoiminnan takia. MUTTA ei ihan mitä tahansa rasvaa! Kovat eläinperäiset rasvat eli voi, kerma, läski, ihra yms on pahaaaaaa rasvaa ja kasviperäinen pehmeä rasva eli mm. rypsi- ja oliiviöljyt, siemenet ja pähkinät sisältää hyvää rasvaa, jota tarvitsee!

      Voit tietysti alkaa laskemaan tarkkaankin miten paljon rasvaa syöt = saat syödä, mutta ihan hyvä sääntö on, että jos syö peruskotiruokaa monipuolisesti, eikä mikään ruoka sisällä rasvaa enempää kuin 10 % niin tuskin sen takia lihot... (Muuten kannattaa alkaa tuijottamaan huonojen hiilihydraattien saantia...)

      Mutta siis jos haluat laskeskella tarkkaan, niin ruokavalio kannattaa muodostaa esim. tällaiseen suhteeseen: (hyvää)hiilihydraattia 40 %, proteiinia 30 % ja rasvaa 30 %. 1 gramma rasvaa sisältää n. 9 kcal eli jos vaikka syöt sen 1800 kcal/vrk, niin tästä saat syödä n. 60 g rasvaa - hyvää rasvaa =)

      Mutta kysyisin mistä tuo 1800 kcal / vrk on???
      Koska mun perusaineenvaihdunta on jo tuota luokkaa plus että liikun päivässä noin 1000-1500 kcal verran, niin pakko syödä vähintään 'kulutus miinus 500', ettei lihakset katoa.

      • namisokeri

        Rasva pitää terveenä sekä fyysisesti, että henkisesti. Rasva on hieno asia!!


    • Tai_ga

      Kokonaisenergiamäärästä tulisi 25-35% saada hyvistä rasvoista eli omegarasvahapoista, oliivi-ja rypsiöljyistä (kylmäpuristettu), pähkinöistä, siemenistä, oliiveista, rasvaisesta kalasta kuten tonnikala ja lohi. Nk. Hyvät rasvat ovat tyydyttymättömiä rasvahappoja.

      Eläinperäisiä rasvoja (suurin osa näitä tyydyttyneitä) muutoin tulisi välttää sekä transrasvoja. Tällaiset rasvat ovat haitallisia sydän- ja verisuonien terveydelle.

      Rasvojen terveysaspekteja tutkitaan kokoajan ja uutta tietoa, joka on osittain ristiriidassa keskenään tulee koko ajan. Tämän vuoksi mielestäni 'hysteerinen rasvan välttäminen' ei ole ehkä kaikista järkevintä. Kohtuus siis eläinrasvojen suhteen eli jos joskus niitäkin käyttää ei siihen kuole! :D Päivittäisessä ruokavaliossa en lähtisi eläinrasvoja suosimaan kuitenkaan.

      Jos jotakuta epäilyttää vaikutus omaan kehoonsa, niin verikokeillahan tuo selviää. Helppoa, vaivatonta ja kokonaisverenkuvasta näkyy muutenkin erinäisiä muita tärkeitä asioita, joita on ihan hyvä terveenkin ihmisen tarkkailla. Etenkin, jos laihduttaa suuresti, urheilee paljon, tai tekee suuria ruokavalioremontteja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      5210
    2. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      127
      1671
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      15
      1589
    4. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      51
      1560
    5. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1275
    6. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      4
      1200
    7. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      22
      1100
    8. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1057
    9. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      77
      1018
    10. Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti

      Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah
      Ähtäri
      60
      857
    Aihe