Fariinisokeri?

Milllllllll

Miten fariinisokerin käyttö eroaa tavallisesta sokerista? Löysin ihanan reseptin jota haluaisin kokeilla nyt heti, mutta siinä on fariinisokeria ja minulla vain tavallista taloussokeria!

6

4519

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vemp

      Fariinisokeri on valkaisematonta sokeria, johon on jätetty sokeriraaka-aineen luontaisia makuaineita jäljelle. Se on kuitenkin tehty ihan samasta raakasokerista kuin valkoinen sokerikin. Sen vuoksi, että siinä on muitakin aineita mukana se on tahmeampaa, kovettuu pakkauksessa helpommin ja pilaantuu myös nopeammin. Maukasta, mutta käytettävä nopeammin. Siis jos haluat vain makeutta - kumpikin käy, mutta jos haluat myös makua on valintasi fariinisokeri.

      • mahan täydeltä

        Fariinisokeri EI OLE valkaisematonta sokeria vaan se on tavallista sokeria johon on lisätty siirappia.


      • vemp
        mahan täydeltä kirjoitti:

        Fariinisokeri EI OLE valkaisematonta sokeria vaan se on tavallista sokeria johon on lisätty siirappia.

        Saatat olla aivan oikeassa tuossa siirapin lisäämisessä. Viittaan kuitenkin netistä (Wikipedia) löytämääni lauseeseen: "Puhdistettu sokeri on valkeaa, mutta on myös sokerilaatuja, joihin jätetään enemmän raakasokerin makuaineita. Ruskea sokeri ja fariinisokeri ovat tällaisia. Ne ovat aromikkaampia, mutta säilyvät huonommin kuin valkoinen sokeri". Mutta kyllä se näin lienee - puhdistettuun kidesokeriin lisätään ruokosokerisiirappia, jotta saadaan enemmän makua. Pääasia lienee, että jos tekee simaa niin siitä ei saa kidesokerilla siman makuista vaan on paras käyttää fariinisokeria.


    • kkkkkkkkkkkkkk

      fariinisokerin voi yrittää korvata sokerin ja siirapin yhdistelmällä eli pieni osa sokerisa korvataan siirapilla, ehkä sellanen 1/4 suhde saattaisi toimia.

      Tavallinen sokeri ei oikein voi fariinia korvata, ne kun on ihan eirlaisia koostumukseltaan ja tietysti maultaan.

    • SARA M.

      en minäkään tiedä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      26
      2704
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      111
      2635
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      204
      1414
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      130
      1347
    5. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      309
      1303
    6. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      94
      1301
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      49
      1102
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      14
      1054
    9. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      1009
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      65
      964
    Aihe