Urheiluselostajan mukaan ensimmäinen maali "tehtiin kuudella minuutilla". Minusta näytti, että maali tehtiin jalalla, kentällä ja seitsemännellä minuutilla. Onko muita mielipiteitä?
Maali kuudella
minuutilla?
4189
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
....urheiluselostajan osaavan käyttää suomen kieltä oikein?
yrittää selostaa jalkapallo-ottelun ilman kielivirheitä. Eikä tuollaiset mokat mitään haittaa, mutta semmonen on joskus vähän ärsyttänyt kun Mertsi kutsuu toistuvasti Jere Lehtistä Jere Karalahdeksi ottelussa, jossa Karalahti ei edes ole mukana.
Olen joskus koulussa opetellut suomen kieltä, ja sen lisäksi se on äidinkieleni, niinpä se tulee minulta selkärangasta.
Jos urheiluselostajatkin olisivat jo nuorina suhtautuneet suomeensa oikealla asenteella (!), he eivät edes osaisi puhua niin kammottavan... Ei sille ole edes sanaa, mutta yrittäkää yhdistää nämä, niin tiedätte, mitä tarkoitan: sivistymättömyys, kritiikittömyys, tylsyys, lapsekkuus, huolimattomuus, kehittymättömyys, SUOMALAINEN JÄÄRIYS. Sitä rataa.
kuullut sen verran väärin, että selostaja oikeasti sanoi "kuudennella minuutilla" eikä "kuudella minuutilla"...?