10 000 Jupiteria,

komeettoja jne

Otetaampa ajatusleikki.

Tuommoiset 10 000 Jupiteria vieri viereen.

Syntyy iso energiapallo joka siis koostuu Jupiterin energian omaavista energiapalloista.


Ajatukseni mukaan muuta ei tarvita, mutta koska ajatukseni on uusi ja outo, otamme käyttöön jotakin jonka ymmärrätte.


Pistämme tätä isoa energiapalloa kohti menemään todella paljon komeettoja. Ehkpä jokaista pinnalla olevaa Jupiterpalloa kohti kymmeniä tuhansia komeettoja.

Hmm. ja ehkäpä jätämme Jupiterpallojen väliin komeettojen mentäviä välejä, jolloin niitä pääsee työntymään Jupiter energiapallojen välissä syvälle ison energiapallon keskustaan, jossa ne saavat keskustassa olevat Jupiterpallot räjähtämään energiaansa jne.


Nyt kohti tuota isoa energiapalloa tulevat komeetat saavat ison energiapallon pinnalla olevat Jupiterpallon räjähtämään todella paljon energiaansa poispäin itsestään ja tällä energialla pinnalla olevat Jupiterpallot työntyvät kohti keskustaa, jossa olevat Jupiterpallot ovat samanaikaisesti alkaneet räjähtää eli laajentua normaalia voimakkaammin.

Nyt tästä voi ymmärtää että Jupiterpalloista muodostuvan energiapallon keskustaan syntyy paine ilman painovoimaa.

Eikä aikaakaan kun Jupiterpalloista koostuva energiapallo jatkaa laajenemistaan tähtenä, joka avautuu energia-aaltoja joilla on fotoniluonne.

Onesimple

:);):)

3

345

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tarvitaan

      Kuinka monta komeettaa pitäisi törmätä Jupiterin vieressä olevaan vastaavaan energiakeskittymään kuin Jupiter on, että tämä vastaavan energian omaava energiakeskittymä törmäisi Jupiteriin riittävän tehokkaasti siinä mielessä että Jupiter alkaisi räjähtämään riittävästi energiaansa kohti vastaavan energian omaavaa energiakeskittymää, että syntyisi ketjureaktio, joka saisi Jupiterin ja vastaavan energiakeskittymän jatkamaan havaittavaa räjähtämistä eli laajenemista?


      Entäpä tämä visio 10 000 Jupiterpallon keskittymää kohti syöksyvien komeettojen lukumäärään nähden?

      Vai pistetäänkö siihen isoon energiapalloon törmäämään Jupiterin energian omaavia energiapalloja? Nyt kun voimme leikkiä ajatuksella.

      Onesimple

      :);):)

    • Mitä tapahtuu otettaessa nippu Jupiterin massaisia vety- ja heliumpalloja ja alettassa plumpsauttelemaan niitä yhteen? Tiedäthän, sitä samaa kamaa, mitä tämä avaruuden kolkka oli pullollaan n. viisi miljardia vuotta sitten?

      1 - 2 - 3, no eipä paljon mitään, painovoima rutistaa yhä kovemmin kaasua kasaan ja lämpötila kasvaa, mutta siinä kaikki.

      10 - 11 - 13 - 14, Oho, jotain alkaa tapahtua, alkeellinen fuusioreaktio ytimessä, jossa vetyatomin elementtejä ruttaantuu deuteriumiksi, raskasvedyksi.

      60 - 65 - 70, Hei, nyt alkaa syntyä litiumia, hyvä juttu tulevaisuuden akkuja ajatellen. Nyt on jo kolme vetyatomia per molekyyli rutattu yhteen.

      70 - 75 - 80, Nyt jytisee! Protoni-protoni fuusioketjureaktio on alkanut kaasupallon ytimessä ja systeemi alkaa heliumia tuottaessaan tapailla tasapainoa hirvittävän painovoiman ja yhtä raivokkaan fuusioreaktion aiheuttaman kaasunpaineen kanssa.

      Yleisö taputtaa raivokkaasti kaasupallon leimahtaessa ja syttyessä avaruudessa täyteen loistoonsa!

      Tähti on syttynyt!

      • kun räjähti

        Mikäs se oli se kun sen osaset törmäsivät Jupiteriinkos se oli, kun räjähtivät ja saivat Jupiterin energiaa räjähtämään havaittavasti normaalia nopeammin?

        No, tässä ajatusleikissähän voidaan todellakin laittaa törmääjiksi jupiterin kokoiset energiakeskittymät ja vauhtia voidaan laittaa myös melkoisesti ja pistetään saman tien kymmeniä tuhansia, jotka törmäävät tähän 10 000 jupiteria sisältävään energiapalloon.

        Ei siinä tarvita yhtään vetävää voimaa, kun sen homman hoitaa kolmiulotteisesti laajeneva energia.

        Ja näin on.

        Onesimple

        :);):)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      179
      13494
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      158
      5483
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4920
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      149
      3709
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      40
      2843
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      128
      2042
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      119
      1783
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      372
      1697
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      112
      1560
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      137
      1515
    Aihe