Kemiläinen hammaslääkäri

Varokaa kusetusta!

Olen ollut eräällä kemiläisellä yksityisellä hammmaslääkärillä asiakkaana kohtuu pitkän ajan. On tietokoneet, laserit yms. viimeistä huutoa olevat laitteet. No laskut ovat olleet kohtuu isot; joka kerta erittelyssä erittäin vaativa juurihoito, erittäin vaativat hampaan paikkaus, erittäin vaativa hammaskiven poisto jne.... Laskut olen maksanut vaikka välillä on tuntunut, että ehkä Kemissä voisi olla yhtä päteviä ja halvempiakin vaihtoehtoja. No, viimeínen niitti oli se, kun kävin kivun takia jälleen kerran heinäkuussä vaikka kaikki hampaat oli hoidettu kuntoon huhtikuussa. Vika löytyi ja viisauden hammas revittiin koska siinä oli reikä. Sain laskun joka oli about reilut 300 €. Ihmetelin laskun suuruutta. Laskussa olikin hoitotoimenpiteitä myös vuodelta 2006. Lääkäri kertoi että vika on ATK-ohjelmessa ja pahoitteli asiaa. Viisarin poisto maksoi sitten 104 €. No, 104 euroa hampaan poisto, kuullosti kohtuulliselta, kun kivut lakkasivat. Parin tunnin päästä lääkäri soittaa perään, että ATK-ohjelmassa on esto, että edellisen vuoden hoitoja ei voi laskuttaa tänä vuonna, eli hänen täytyy laskuttaa ne noin 200 € jälkikäteen vielä, jotka ovat jäänet laskuttamatta. Tuo kuullosti aika kummalliselta, koska olen itsekin yrittäjä. Sanoin, että laita lasku postiin. Lasku tuli sitten ja muistelen, että olin maksanut saman summan hammaslääkärille suoraan käteen, jolloin hinta oli halvempi kuin normaali taksa. Ja pienen etsiskelyn jälkeen kuitti löytyi, jossa oli samat hoitopäivät ja sama summa. Eli kyseinen hammaslekuri yritti kusettaa ja laskuttaa jo kerran maksetun laskun vielä uudeelleen. Ei ole perään pahoittelua tai anteeksipyyntöä kuulunut.

11

4804

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huijareita piisaa !!!!!

      Olkaa tarkkana hyvät ihmiset ja säilyttäkää kuittinne niin olette niskan päällä kun tulee madonluvun aika. Eli kusettajat kiikkiin !!
      Hyvä juttu sinulle että olit säilyttänyt kuittis ja sait pitää ne 200 eeroo.

      • hammasrivi

        Ihmettelen minäkin, että hammaslekuri voi tehdä tuollaista vakioasiakkaalle! Ilmeisesti on huijannut sinua ennenkin ja huomannut, että kun kaveri kiltisti maksaa, niin tämähän on helppoa rahantuloa!! Olikohan kyseessä nais- vai mieslääkäri? Nimittäin itsellänikin vähän vastaavia kokemuksia!


      • saa...
        hammasrivi kirjoitti:

        Ihmettelen minäkin, että hammaslekuri voi tehdä tuollaista vakioasiakkaalle! Ilmeisesti on huijannut sinua ennenkin ja huomannut, että kun kaveri kiltisti maksaa, niin tämähän on helppoa rahantuloa!! Olikohan kyseessä nais- vai mieslääkäri? Nimittäin itsellänikin vähän vastaavia kokemuksia!

        Mitä tilaa !!!

        Yksityisten asiakkaista suuri osa maksaa "pimeästi", pöydän alta.

        Juuri näissä tapauksissa ilmenee maksamisen ongelmat. Ilman kuittia on hankala alkaa todistamaan puolin ja toisin.


      • euroon

        oli silloin helppo kusettaa kaikkia ja kusetusta
        tehtiin häikäilemättä sanoo nyt rahakasan päällä makoileva eläkkeellä oleva kauppias.


      • ...pas
        euroon kirjoitti:

        oli silloin helppo kusettaa kaikkia ja kusetusta
        tehtiin häikäilemättä sanoo nyt rahakasan päällä makoileva eläkkeellä oleva kauppias.

        se rahakasa hulppenee tuonne vanhainkodin ylläpitoon, niin taitaa jäädä kusetuksesta paskanmaku suuhun. Että onnee vaan, eläkeläinen!


      • minusta
        saa... kirjoitti:

        Mitä tilaa !!!

        Yksityisten asiakkaista suuri osa maksaa "pimeästi", pöydän alta.

        Juuri näissä tapauksissa ilmenee maksamisen ongelmat. Ilman kuittia on hankala alkaa todistamaan puolin ja toisin.

        kyseessä pimeesti maksamisesta. Kuitit oli tallessa.Ainakin minä YMMÄRSIN niin.


      • sana virhe
        minusta kirjoitti:

        kyseessä pimeesti maksamisesta. Kuitit oli tallessa.Ainakin minä YMMÄRSIN niin.

        ei sana puuttui


    • ex-asiakas

      Onneksi hammaslääkäri on valittavissa eikä ole pakko maksaa satoja euroja uusimman tekniikan mukaan tehdystä hammasten korjauksesta.

      Minä aion vaihtaa hammaslääkäriä. Tuo sinun laskusi on muuten vielä melko pieni.

    • kilpailun

      aika tällekin alalle??

    • PLEASE

      Onkohan toi sama lekuri,jolla minäkin kuljin muutama vuosi sitten.Uskomattomalta tuntu ne laskut markka-aikanakin.En muuten kulje enään.

      • varokaa....

        En tiiä onko sama mutta miespuolinen. Ei kuitenkaan Eki, nimittäin Eki ei kuseta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      29
      2390
    2. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      128
      2303
    3. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2054
    4. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      36
      1716
    5. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      1668
    6. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      27
      1049
    7. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      51
      1037
    8. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      86
      995
    9. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      932
    10. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      114
      904
    Aihe