eli viikonloppuna pitäs tehdä miehelle synttärikakku.hän on maitoallerginen, eli maitotuotteet ja kananmuna kielletty!löysin, kai, pohjan ohjeen, mutta mitä kuorrutukseksi??kakusta tulee sydämen muotoinen ja reunoille mansikoita.millä korvata kermavaahto??suklaasta ei tykkää ja siinäkin on maitoa.vai teenkö tavallisen ja syön yksin;)
täytekakku
6
587
Vastaukset
- Niiin :)
Soijatuotteet saattavat olla vähän kalliimpia, mutta soijatuotteista löytyy ainakin vaniljavaahto (tms.) joka vaahdotetaan ja maistuu hyvin kakkujen täytteenä tai koristena. Ei muuta kun kauppaan etsimään. :D
Tietysti jokin kinuskinen kuorrute voisi olla hyvä, laktoosittomasta margariinista. Mutta tiedä sitten sopiikohan se miehellesi. :D Tuskin. :D - dasfsadf
Itse yllätyin miten hyvää vaahtoa kookoskermasta saa. Vaahtoutuu vatkaamalla ja sen voi sitten maustaa esim. sokerilla. Ja sopii tietysti maitoallergisille. Loppuen lopuksi paljon parempaa kuin tavallinen kermavaahto sokerilla, jos yhtään kookoksen vivahteista makua pystyy sietämään.
- kkkkkkkkkkkkkk
Hei
Käykö miehellesi joku leivänpäälle tai leivontaan tarkoitettu margariini ?
jos käy niin tee siitä IHANA KUORRUTE:
Kiehauta 2 dl sokeria ja 1 dl vettä, ja anna kiehua 3-4 minuuttia kovalla teholla.
Jäähdytä.
Vatkaa 200-250 g margariinia vaahdoksi (voit lisätä vaniljasokeria ja/tai elintarvike joukkoon).
Lisää margariinivaahdon sekaan sokerivettä, pieniä määriä kerrallan. Vatkaa koko ajan HYVIN miel. puuhaarukalla tai lusikalla VATKAA VAIN YHTEEN SUUNTAAN 8voi muuten juoksettua) - älä siis vispaa, vain "pyörittelet sitä "kauhaa" koko ajan samaan suuntaan.
Kaikkea sokerivettä ei tartte laittaa, maistele välillä ja katsele miltä tuo paksuus alkaa tuntumaan.
SIInä se peruskreemi, voit lisätä siihen suklaahippuja, hedelmäpalasia, kaakaojauhetta ...
Parasta kuitenkin mun milestä ihan vain vaniljasokerilla maustettuna. ( tai jos kahvin mausta tykkäät, lisää siihen sokeriveteen vähän murukahvia tai erittäin vahvaa kahvijuomaa) - maitoallerginen
Esim. Go Greenillä on ihanaa kauravaniljakastiketta, jota vaahdottamalla saa hyvän kakunpäällisen. Ei tietenkään niin jämäkkä kuin kermavaahto, mutta sellainen kivan huoleton. Jos käytät kauravaniljakastiketta, laita se kylmään vähäksi aikaa jämäköitymään.
Go Greenillä on myös vispikermaa, mutta tietenkään siitä ei voi odottaa samaa makua kuin oikeasta kermavaahdosta =) - alkup.
eiköhän noista jotain saa aikaiseksi.se pohja ohje vaan vähän hämää kun siihen pitää laittaa tattari-ja maissijauhoja ja eka sekotetaan kuivat..eikö voisi vain tehdä muuten tavallisen mutta kanamunan tilalle perunajauhoja?mutta kuinka paljon että korvaa,pitää kai googlesta etsiä mikä se suhde on..
- kakkupohjan
ohje löytyy Härkäpapua sarvista -keittokirjasta. Toimii takuulla. Usein netistä löytyvät munattomat ja maidottomat pohjan ohjeet ovat myös gluteenittomia ja niitä voi olla vielä vaikeampi saada onnistumaan. Omia sävellyksiä ei kannata kokeilla, esim tuota munien korvaamista jauhoilla, ne eivät todennäköisesti toimi. Munattoman ja maidottoman kakun teossa ohjetta kannattaa noudattaa tavallista tarkemmin. Taikinaa ei kannata sekoittaa yhtään liikaa. Vuoka laitetaan uunissa alimmalle tasolle ja kannattaa varmistaa myös, ettei liesituuletin ole paiston aikana päällä. Leikkaa kakku vasta kunnolla jäähtyneenä. Ensimmäinen pohja kannattaa tehdä hyvissä ajoin, koska usein munaton ja maidoton kakku tarvitsee hieman harjoittelua (sisältä saattaakin löytyä kumikakku). :)
Lähimpänä kerman makua ja näköä oleva valmiste on GoGreenin Vispi. Lisää siihen vähän sokeria ja vatkaa normaalisti. Vispi pysyy pitkään hyvännäköisenä kakun päällä, ei valu eikä siinä ole soijan sivumakua.
Maidoton suklaa on Brunbergin tumma suklaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1117686
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1215327Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1213554Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p293547Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352584Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191886Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3571544Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?971530Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?691381Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311366