Onko 'jalostettu' lehmänmaito

luonnollista ihmisen

ravintoa vai MTK'laista maatalouspolitiikkaa?

3

244

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä vaiheessa kun se pastöroidaan. Kuumennus tappaa myös kaikki hyvät elimistölle välttämättömät bakteerit. Nykyisin hygieniataso on niin korkea, ettei pastörointia tarvita. Toinen maidon pilaaminen tapahtuu kun se homogenoidaan sellaiseen muotoon, ettei ihmisen elimistö oikein ymmärrä sitä ja siitä syystä erilaiset allergiat ovat lisääntyneet puhumattakaa laktoosi-intoleranssista.

      Mielenkiintoista tavata ihmisiä, jotka hakevat maitotilalta aitoa maitoa kun perheessä on laktoosi-intoleranssia. Kaupan maitoa ei voi juoda, mutta aito lehmänmaito ei aiheuta mitään ongelmia.

      Raakamaito on luonnontuote ja elävää ravintoa. Maidon lukuisat entsyymit ovat kuin elämä itse ja ovat hyvin tärkeitä osatekijöitä maidon imeytymisessä ja elimistön kyvyssä käyttää maitoa ravintonaan.

      Lisätietoa raakamaidosta: http://www.realmilk.com/

    • "jalostettu"

      lehmänmaito mitään MTK:n maatalouspolitiikkaa on. Kyllä monet maanjussit ovat valmiit tuottamaan ja myymään ilman jalostamistakin, mutta joutuvat elintarviketeollisuuden edessä nöyrtymään ja toimimaan niinkuin teollisuus vaatii. Onneksi sentään maaseudulle on muodostunut erilaisia maatilatoreja, josta saa ostaa suoraan tuottajilta kaikkea kuten viljaa, lihaa, kananmunia, juustoja jne. Ainoa mikä puuttuu on jalostamaton maito. Jokin laki kieltää, ettei pastöroimatonta maitoa saa myydä kaupoissa ja toreilla, mutta jos asiakas menee suoraan tilalle kannun kanssa ja ostaa niin tilallinen saa silloin myydä.

      • vanha kokki

        ei saisi mielestäni edes käyttää käsitellyn maidon yhteydessä.
        Sillä pelkkä pastörointi tekee siitä jo teollisuustuotteen.
        Neuvoin tuolla aiemmin viilin valmistuksen eräälle kysyjälle. Kehoitin häntä käyttämään luomu täysmaitoa, mutta se onkin poistettu ainakin Valion tuotannosta, kuulemma jo nelisen vuotta sitten.Olen pahoillani, en tiennyt asianlaidan näin olevan. Kokeilin juuri itse viilin tekoa luomukevytmaidosta ja normaalista täysmaidosta joita kauppa myy. Viilin rakenne ei ole, eikä tule lohkeavaksi, siten kuin "oikeasta" maidosta, vaan viilistä tulee venyvää ja miedon makuista, sekä pintaan muodostuva kermakerros on ohut. Siis jos satut tämän lukemaan, kyllä viili onnistuu, mutta ei siitä vanhan ajan viiliä synny.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      54
      2212
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      199
      2041
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1382
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      995
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      889
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      49
      872
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      845
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      61
      746
    Aihe