HAITTAAKO PERÄKKÄISINÄ PÄIVINÄ JUOKSU?

Joo eli juoksen tällä hetkellä sellasta 5 kilsaa ja tarkotuksena olis koko ajan nostaa matkan pituutta niin haittaako jos juokdee(juoksen 3 kertaa viikossa)lenkit peräkkäisinä päivinä ja joskus vieläpä illalla kuntosalin jälkeen..??!! Onko tästä mitään haitaa...??!! Liikun kyllä jonkinverran muinakin päivinä esim.pyöröilen... En oikein kerkeäisi muina päivinä tehdä lenkkiä... Olen 15
63687
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ei haittaa.

Sun ikäsenä pystyy juoksemaan 5km ja ann aplalaa niin paljon ku kerkeet ku vaan tuntuu hyvältä.

Itse harrastin samaa aikoinani 10km oli max ja sen juoksin 6 vkossa ja 7 päivä palauttava 3km nopea.

2 vuotta lisää iässä 18 katkeeaa viimeistään intissä. Niin alkaa kroppa sanoo tööt mutta ei oole haittaa jos et tähtää johonki huippu urheiluun.

Asia erikseen ja hiotaan toisia seikkoja!

Äänestä

Kun katsot vaan, ettei pääse anoreksia tuota menoa tulemaan.

Äänestä

Ei periaatteessa haittaa. Täytyy vain muistaa muutamia yksinkertaisia asioita, jotta rasitusvammoja ei pääse syntymään:

-nosta juoksukilometrien määrää maltillisesti max. 10% viikossa
-juokse jälkimmäisenä päivänä rennompi lenkki
-venyttely ennen lenkkiä ja lenkin jälkeen
-muista levätä tarpeeksi, esim 1 päivä viikossa kokonaan vapaata

Äänestä

Niin tehokkainta juokseminen olisi, jos lenkit eivät olisi peräkkäisinä päivinä. Jaloissa olevat isot lihaksethan eivät hetkessä palaudu ja näin ne saisivat kaipaamaansa lepoa jos lenkit olisivat vaikka joka toinen päivä.

Kannattaa ajatella mitä treeniltä hakee, varsinkin kun ikään on noinkin vähän. Ja sisällyttää välillä juoksuharjoitteluun myös muunlaista harjoittelua. Esimerkiksi pyöräily tai rullaluistelu tuo maittavan lisän juoksuharjoitteluun. Myös uintia kannattaa harkita.

Urheilijoiden "pakko-ohjelmat" eli vuosittainen ohjelma koostuu peruskuntokaudesta, kilpailuun valmistavasta kaudesta ja kilpailukaudesta. Peruskuntokaudelle sijoitetaan yleensä se "puuduttava hinkkaus", joka nostaa yleiskuntoa. Riippuen lajista peruskuntokausi kestää vähintään sen 6-8 viikkoa, yleensä kuitenkin 2-3kk. Kilpailuun valmistavalla kaudella käydään läpi lajinomaisia harjoitteita ja vähennetään peruskuntoa nostavaa harjoitetta. Kilpailukaudella pyritään säilyttämään taitotaso ja kunto samalla tasolla, johon se peruskuntokauden ja kilpailuun valmistavan kauden lopuksi "jäi".

Harjoitteluun tulee myös enemmän mieltä, mikäli jakaa vuoden jaksoihin. Tietysti jos vaan haluaa pelkästään juosta, niin parasta on tehdä niin. Suosittelisin harkitsemaan kuitenkin juoksemisen oheen (mikäli sitä aikoo vuosia harrastaa) jotain taitolajia, jossa myös koordinaatio yms. taidot kehittyvät.

Käytännössä näitä ovat kaikki lajit, joissa heilutaan mailan kanssa tai pallon kanssa (jääkiekko, jääpallo, jalkapallo, lentopallo, koripallo) ja ns. kamppailulajit (kickboxing, karate, nyrkkeily, taido, aikido, judo, han moo do, tae kwon do, jne.). Lisäksi lajeina voivat olla vaikkapa voimistelu, tanssi, aerobic tai esimerkiksi punttisali (jonne mennessä kannattaa ottaa selvää, mitkä liikkeet tukevat pitkän matkan juoksua, jos juoksu on päälaji, eli siis tuovat ns. valkoisia lihassoluja lisää).

Äänestä
  • Niin kannattaa ehdottomasti mennä johonkin lajiin, jossa koordinaatio ja muut taidot lisääntyvät.

    Tämä sen vuoksi, että olet kasvuiässä ja siinä iässä kehitetyt koordinaatioon ja lihasten hallintaan liittyvät taidot tulevat korostumaan vanhemmalla iällä. Lihasten hallinta on tärkeää myös juoksemisessa, joten juoksua tukeva laji, olkoonpa vaikka sitten jalkapallo, olisi järkevä valinta juoksun oheen ja tulevaisuutta ajatellen.

    Liikaa yhteen lajiin keskittyminen ei tuota tuloksia yhtä hyvin kuin lajikirjon monipuolistaminen muunlaisella urheilulla kuin mitä tekee "päätyökseen". Varsinkin kasvuiässä olisi tärkeää saada taitotaso (lihasten hallinta, venyvyys, tasapaino jne.) ylemmäs, jotta vanhempana olisi tasapaino ja koordinaatio kunnossa.

    Äänestä

olen täysin samaa mieltä v-miehen kanssa. lisäksi haluaisin kyllä sanoa että liian kova treenaminen iässäsi saattaa vaikuttaa pituuskasvuun. Jos kasvat vielä pituutta niin se saattaa hidastua ja jäät aiottua lyhyemmäksi jos treenaat liaan kovaa ja liian suurilla painoilla kuntosalilla. Toisaalta nimimerkistä päätellen olet tyttö joten tuskin harrastat mitään "verisuoni-poksahtaa-päästä-maksimisuorituksia"?

Lisäksi kannatta seurailla niveliä. kasvuiassa nivelet ovat vähän vielä "hakusessa" paikkansa ja koordinaation suhteen joten kipuun kannattaa suhtautua vakavasti ettet riko itseäsi.

Itse toivon että olisin nuorempana jo mennyt jonnekin khittämmän koordinaatiota ja kropan toimintaan niin ei nyt tarvitsisi opetella sitäkin kantapään kautta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pink kirjoitti:

Joo eli juoksen tällä hetkellä sellasta 5 kilsaa ja tarkotuksena olis koko ajan nostaa matkan pituutta niin haittaako jos juokdee(juoksen 3 kertaa viikossa)lenkit peräkkäisinä päivinä ja joskus vieläpä illalla kuntosalin jälkeen..??!! Onko tästä mitään haitaa...??!! Liikun kyllä jonkinverran muinakin päivinä esim.pyöröilen... En oikein kerkeäisi muina päivinä tehdä lenkkiä... Olen 15

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu