Nettitestit

Onko Mensan kotisivullaan linkittämä(t) nettitestit minkä verran luotettavia?
Olen vaan kuullut että ihmiset saisi niistä aika villejä tuloksia. Joku 160 ei pienessä kaupungissa kun kourallinen ihmisiä, silti lähipiirissäni löytyy muutama jotka pokkana leveilee moisella älykkyydellä.
1583
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei niihin nettitesteihin kannata uskoa, nettitesteissä on yleensä n.20-80 kysymystä, joten tulos on mielestäni hyvin epätarkka. Minäkin tein jonkun nettitestin ja äo:ni oli keskihajonnalla 24 yli 150, yli noin joka sadas-kahdessadas ihminen on yhtä älykäs kuin minä (en kuitenkaan ole mikään nero). Tarkin testi on ehkä mensalla (maksaa n.30 euroo), mutta sekin testaa vain loogista päättelykykyä (en ole tehnyt sitä).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄO 142? kirjoitti:

Onko Mensan kotisivullaan linkittämä(t) nettitestit minkä verran luotettavia?
Olen vaan kuullut että ihmiset saisi niistä aika villejä tuloksia. Joku 160 ei pienessä kaupungissa kun kourallinen ihmisiä, silti lähipiirissäni löytyy muutama jotka pokkana leveilee moisella älykkyydellä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu