ei ole liimaa

"I haven't got a clue" = Minulla ei ole liimaa.

"She's a certain kind of woman." = Hän on varman oloinen nainen.

"My life is a mess." = Elämäni on messu.

"Chamberlain went to see Churchill." = Kamaripalvelija meni katsomaan kirkonmäkeä.
3280
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ja tuo ensimmäinen on oiva esimerkki miten voi käydä, kun ei osaa erottaa c:tä ja g:tä toisistaan.

Äänestä
  • Siihen saattaisi auttaa auditiivisen diskriminaation kurssin suorittaminen.
    --

    Äänestä

ja muuta mukavaa:
http://www.jounipaakkinen.fi/

Mitäpäs jos valitsisimme vuosittain kaikkein kauneimman käännöskukkasen? Titteliksi tietysti Miss Interpretation...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käännöskukkakauppias kirjoitti:

"I haven't got a clue" = Minulla ei ole liimaa.

"She's a certain kind of woman." = Hän on varman oloinen nainen.

"My life is a mess." = Elämäni on messu.

"Chamberlain went to see Churchill." = Kamaripalvelija meni katsomaan kirkonmäkeä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu