osaisiko joku fiksu ihminen valaista minulle mistä johtuu jatkuva mielihaluni syödä ja napostella jotain? yritän kovasti keksiä ja keskittyä muuhun,mutta aivoissa vain nakertaa että kunpa voisin ottaa tuota ja tätä ja sitä...miten pääsen eroon tästä? kaipaisin nopeasti ratkaisua ongelmaani ennen kuin lihoan muodottomaksi möykyksi napostellessani.kiitos!
TÄRKEÄÄ
................
1207
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kai tollaista on jokaisella silloin tällöin, mullakin aika useesti...
Luulen (myös jostain lukenutkin :)) että napostelunhalu johtuu ravintoaineiden puutteesta, eli elimistö vaatii vitamiineja ja hivenaineita ja se naamioituu jatkuvaksi mielihaluksi herkkuja kohtaan. Jos syö terveellisesti ja monipuolisesti (ja säännöllisesti) muuten, niin ehkä naposteluhimokin hiljenee.
Myös tekemisen puute tai henkinen ahdistus voi laukaista herkuttelun, koska se lohduttaa ja aiheuttaa ahdistuksen siirtymisen. Mieti, herkutteletko unohtaaksesi jonkin huolen? Tai paikkaatko sillä yksinäistä iltaa?
Myös hampaiden perusteellinen harjaus ja hammaslangan käyttö hillitsee napostelua. Eli kun olet syönyt tavallisen terveellisen aterian, pese ja puhdista hampaat kunnolla. Ei tee mieli ainakaan heti "liata" taas hampaita.
Janokin voi naamioutua näläksi. Koita juoda ensin vettä, kuin syöt jotain jos olet syönyt siis juuri vähän aikaa sitten.
Mut kyllä herkuttelu on ihan kivaa ja hyväksyttävää silloin tällöin.