Lastenteko ja riidat

- - -

Tässä taustaa: Pari seurustellut 1,5 vuotta. Saman katon alla kohta vuosi. Eka vuosi meni hienosti, viimeinen puoli vuotta ollut tiheämpään riitelyä enimmäkseen kotitöistä. Ei siis tietääkseni kolmatta osapuolta yms. muuta ongelmaa.

Aikojen alussa sovittu lasten hankkimisesta.
1,5 kk sitten mies näytti vihreää valoa, ja nyt sitten, yhden kuukauden "yrittämisen" jälkeen hän löikin jarrut päälle. Eli ainakin kuukauden tauko lasten "hankintaan", kuulemma riidat häiritsee häntä eikä hän ole aika ajoin onnellinen. Nainen onneton riitojen jälkeen mutta silti unohtaa ne aika pian ja luottaa tulevaisuuteen ja suhteeseen eikä pidä riitoja niin raskaina kuten mies tuntuu pitävän. Ei ole väkivaltaa ollut.

Ongelmana siis tämä: Miten minä naisena pääsen tämän yli vai tarvitseeko päästäkään?
Ensinnäkin A) pidän tätä hänen yksipuolista päätöstä epäreiluna B) mielestäni hän ei enää luota suhteeseen C) en välttämättä pysty jatkamaan tätä suhdetta enää montaa kuukautta koska tämä lapsiasia on mulle erittäin tärkeä ja biologinen kello tikittää jo rankasti.

Kertokaa siis mielipiteenne asiasta... Aika ajoin tuntuu siltä, että pystyn pistämään jäitä hattuun vielä hetkeksi, mutta sitten tulee myös hetkiä jolloin koen tämän niin raskaana, että vain ero tuntuu oikealta ratkaisulta.

Jos hän kuukauden kuluttua näyttääkin vihreää valoa niin silloin voin vielä asian sulattaa mutta mulla ei vain ole pokkaa pidempään tätä tilannetta sietää...!!

Minusta sekin on epäreilua ja henkisesti raskasta, että kuukauden yrityksen jälkeen tehdään tällainen käännös.

Kertokaa hyvät ihmiset mitä teen ja mikä tässä olisi oikein??

T.Syntyjä syviä miettivä nainen

5

527

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vain

      tuohon A -kohtaan. Mulla on kokemusta asiasta hiukan.
      Lapsen teko on toki semmoinen asia, josta pari ihannetapauksessa päättää yhdessä. Siinä päätöstilanteessa tulevat vanhemmat käyttävät isoa valtaa, vaikka sitä ei aina niin ajatella: he päättävät elämästä.

      Se valta vain loppuu heti, kun lapsi on saatettu alulle. Siis se vapaa harkintavalta. Sen jälkeen molempien vanhempien velvollisuus on rakastaa lasta - ja se velvollisuus koskee myös sitä, että lapsella pitäisi olla ehdoton oikeus tuntea olevansda rakastettu ja haluttu molempien vanhempien taholta.
      Eli. Lapsenteko ei oikeastaan ole sellaista puuhaa, missä voi epäröivää puolisoa patistaa siihen puuhaan vetoamalla aiempiin sopimuksiin. Koska silloin se epäröivä puoliso ei hanki sitä lasta lapsen itsensä takia, vaan muista syistä. Silloin et sinä, eikä se lapsi, voi koskaan ihan täysin luottaa toisen vanhemman täyteen rakkauteen.

      Minusta tuntuu, että teidän olisi hyvä biologisen kellon tikityksestä huolimatta odottaa sen asian kanssa. Voi olla niin, että sinäkään et ole ihan oivaltanut asian kovaa ydintä, kun puhut jättämisestä tuolla tavalla kuukausien asiana. Sulla pitäisi olla isäehdokkaana ehkä joku, johon sulla on lujempi kiintymys.
      Voi myös olla niin, että jos mies on noin häilyvä halussaan ruveta isäksi, ei ole edes viisasta saattaa häntä isyyden tilaan, ennenkuin hän vähän vakiintuu.

      Voihan se olla että en tiedä tästä asiasta tarpeeksi naisen kantilta, kun olen mies. Biologisen kellon raksutus on mulle kuulopuhetta: naiset voi ottaa kantaa siitä näkökulmasta.
      Mutta sen kyllä tiedän, että myös sinun biologinen kellosi on toissijainen tekijä lapsen kannalta sitten kun se on maailmaan saatettu.

    • tilannne

      on toisinpäin, mies halunnut kovasti puolisen vuotta alkaa yrittää lasta, minä taas löin jarrut päälle vaikka asiasta oli "sovittu". Meidänkin suhde on aika tuore, vasta vajaan vuoden verran, eli aika paljolti vieläkin toiseen tutustumista, mm. riitojen myötä. Vaikka pakitinkin asiassa, ei se tarkoita sitä ettenkö voisi olla melko pian valmiskin. Tuntui vaan etten ole vielä kuitenkaan ihan valmis, kypsytellyt asiaa yhtä paljon, ja ehkä tunsin päätöksen tulleen lievästi painostuksen alla, tarvitsen vielä omaa aikaa omassa rauhassa ajatella asiaa. Ajatella sekä käytännön asioita että henkistäkin puolta, enemmän vielä tutustumista toiseen ja varmistumista siitä että tämä on se loppuelämän juttu. Luultavasti miehesikin on joko melko pian valmis, kun tuntee, että päätös on hänen omansa ja "loppuun" ajateltu, tai sitten haluaa vielä punnita koko suhdetta, jollei ota tätä lastentekoasiaa juurikaan puheeksi. Itse en ainakaan haluaisi nyt minkäänlaista painostusta tai hoputusta asian suhteen muutamaan kuukauteen, tai löisin vaan enemmän jarruja päälle. Anna siis aikaa, tai jutelkaa kokonaisuudessaan suhteestanne.

    • mun kaikki lapset on vahinkolaukauksia.

    • arvaus vain

      tässä ei nyt miehesi puoleleta ole lainkaan kyse siitä tahtooko lasta vai ei vaan että kyse on siitä että tahtoo käyttää tuota "vahvaa asetta" vastaasi riitatilanteessa. Hän tietää että tämä lapsen teko on se yksi iso asia jolla sua voi kontrolloida ja hallita ja vääntää siihen suuntaan mihin hän tahtoo. Sitten kun teet kaiken kuin hän tahtoo ja alistut hän "palkitsee" sut antamalla lapsen. Et ehkä usko tätä tai huomaa hänen perimmäsitä tarkoitustansa koska se on NIIN helppo kätkeä. Mutta kuunteleppas hänen snsnmuotja tarkoin niin voit oppia että totta puhun.

      Niin, ja jos näin tosiaankin on, niin ase on helppo deletoida ja poistaa käytöstä. Sano hänelle, että et todellakaan tahdo tehdä lasta ja kerro miten HYVÄ asia oli että hän löi jarrut siinä vaiheessa kun et itse tajunnut sitä tehdä. Tällöin häneltä poistuu tuon aseen voima ja hups...hän voi ihan vapaasti suostua lapsen tekoon. Sinuna en kuitenkaan lähtis tommosen kans lapsia enää tekeen....sori.

    • erotkaa!

      Ei tuo riitely ainakaan vähene suhteessanne jos lapsen teette.

      Oma järki käteen nyt, kannat vastakkain ja HOP!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      24
      4589
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      128
      3972
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      32
      3698
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2689
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2563
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      12
      2446
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      27
      2425
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2297
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      143
      1763
    Aihe