Laatikoittelu

Minä...

*OlenKOhaN Goo8TTI ???....
No ei nyt sentään, ihan asiallinen viesti.

Tuotas noin, haluan ensin sanoa etten tiedä noista laatikoista joihin nuoret tyrkätään kovinkaan paljon, eli en myös pahemmin tiedä goottiudenkaan stereotypiaa, osittain siksi kun kaikki aina luokittelee eri tavalla... (eikä myöskään pahemmin kiinosta)
Mutta voiko ihminen mitenkään olla gootti jos hän ei itse halua sitä eikä "myönnä" sitä itselleen ja muille? Vai saadaanko goottiuden leima aina vain muilta ihmisiltä -heidän- käsitysten mukaan toisista ihmisistä.
Toisin sanoin mua usein luullaan gootiksi vaikken suinkaan ole sellainen. On myös ilmeistä että monet ehkä luulevat mun olevan wannabe-gootti, koska näytän ehkä just siltä että yritän olla gootti, mutta tosiasia on päinvastainen, eli tykkään kovasti goottityylistä, enkä voi olla pukeutumatta sen tapaisesti, mutta yritän silti pukeutua tarpeeksi neutraaleihin, pelkistettyihin vaatteisiin jotka eivät sinänsä ole goottityylisiä. Yritän olla käyttämättä liikaa mustaa, esim. mulla usein näkee mustan lisäksi murrettuja harmaasävyisiä violettejä-liiloja, harmaata, valkoista, ruskeeta, sellaista mahdollisimman tummaa muttei mustaa :D kuinka sitten tekisikin mieli...
Jotkut ilmeisesti luokittelevat gooteiksi myös luonteen mukaan (osittain). No mä olen oikeasti tosi epämääräinen, aika käsittämätön mikä johtuu siitä etten osaa ilmaista itseäni oikein ja miksi haluaisinkaan) Minulla on antisosiaalinen persoonallisuushäiriö (en liitä tätä mitenkään gootteihin), vaikkei se kuten ei psykopatiakaan mikään häiriö ole, mutta jätetään se psykologia-palstalle. Olen varsinainen erakko, pysyn kaukana kaikista ihmisistä. Minulla ei ole varsinaisia kavereita, paitsi muutamia koulukavereita, ja niitäkin välttelen joskus... :J sellaisia gootteja punkkareita (mitä tulee siihen kysymykseen ovatko he oikeita vai wannabeita - sen verran näitä laatikoita sentään ymmärrän että he eivät ole wannabeita)
Ainoa wannabe mikskä mua voisi yrittää sanoa on wannabe-määrittelemätön. olen niin monipuolinen että olen elämäni aikana tykännyt lähes kaikista mahdollisista asioista, ja tykkään tosi paljon niin goottityylistä, kuin punkkari, sellainen "wicca rastat-tyyli", en tosiaankaan tiedä miksi heitä kutsutaan :D, ja monista muistakin. Ei tietenkään koske vain tyylejä, vaan kaikkea elämässä. En voi valita itselleni yhtä pysyvää, eroan myös aika paljon luonteelta suurimmasta osasta gooteista.
"aika paljon"... ? no en ole niinkään varma... mutta eroan kuitenkin.

Olisinko siis gootti ainoastaan jos olisin itsekin sitä mieltä, muiden lisäksi?

3

687

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä...

      ...no en kyllä ole. Ei tarvitse vastata.
      Ja kysymys on muutenkin turha. Jos siihen saakin vastauksen, niin ainoastaan henkilökohtaisen mielipiteen..

    • black_stalin

      elä vaan ja nauti karnevaaleista

    • Goth-Mog

      Luin vain nämä lauseet:

      "*OlenKOhaN Goo8TTI ???....
      No ei nyt sentään, ihan asiallinen viesti. "

      ja

      "Olisinko siis gootti ainoastaan jos olisin itsekin sitä mieltä, muiden lisäksi?"


      Eli ekat ja vikat lauseet. Niiden perusteella pystyin päättelemään, että välialuetta ei kannattanutkaan lukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      307
      3015
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      349
      2033
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      119
      1806
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1729
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      66
      1359
    8. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1233
    Aihe