Laatikoittelu

Minä...

*OlenKOhaN Goo8TTI ???....
No ei nyt sentään, ihan asiallinen viesti.

Tuotas noin, haluan ensin sanoa etten tiedä noista laatikoista joihin nuoret tyrkätään kovinkaan paljon, eli en myös pahemmin tiedä goottiudenkaan stereotypiaa, osittain siksi kun kaikki aina luokittelee eri tavalla... (eikä myöskään pahemmin kiinosta)
Mutta voiko ihminen mitenkään olla gootti jos hän ei itse halua sitä eikä "myönnä" sitä itselleen ja muille? Vai saadaanko goottiuden leima aina vain muilta ihmisiltä -heidän- käsitysten mukaan toisista ihmisistä.
Toisin sanoin mua usein luullaan gootiksi vaikken suinkaan ole sellainen. On myös ilmeistä että monet ehkä luulevat mun olevan wannabe-gootti, koska näytän ehkä just siltä että yritän olla gootti, mutta tosiasia on päinvastainen, eli tykkään kovasti goottityylistä, enkä voi olla pukeutumatta sen tapaisesti, mutta yritän silti pukeutua tarpeeksi neutraaleihin, pelkistettyihin vaatteisiin jotka eivät sinänsä ole goottityylisiä. Yritän olla käyttämättä liikaa mustaa, esim. mulla usein näkee mustan lisäksi murrettuja harmaasävyisiä violettejä-liiloja, harmaata, valkoista, ruskeeta, sellaista mahdollisimman tummaa muttei mustaa :D kuinka sitten tekisikin mieli...
Jotkut ilmeisesti luokittelevat gooteiksi myös luonteen mukaan (osittain). No mä olen oikeasti tosi epämääräinen, aika käsittämätön mikä johtuu siitä etten osaa ilmaista itseäni oikein ja miksi haluaisinkaan) Minulla on antisosiaalinen persoonallisuushäiriö (en liitä tätä mitenkään gootteihin), vaikkei se kuten ei psykopatiakaan mikään häiriö ole, mutta jätetään se psykologia-palstalle. Olen varsinainen erakko, pysyn kaukana kaikista ihmisistä. Minulla ei ole varsinaisia kavereita, paitsi muutamia koulukavereita, ja niitäkin välttelen joskus... :J sellaisia gootteja punkkareita (mitä tulee siihen kysymykseen ovatko he oikeita vai wannabeita - sen verran näitä laatikoita sentään ymmärrän että he eivät ole wannabeita)
Ainoa wannabe mikskä mua voisi yrittää sanoa on wannabe-määrittelemätön. olen niin monipuolinen että olen elämäni aikana tykännyt lähes kaikista mahdollisista asioista, ja tykkään tosi paljon niin goottityylistä, kuin punkkari, sellainen "wicca rastat-tyyli", en tosiaankaan tiedä miksi heitä kutsutaan :D, ja monista muistakin. Ei tietenkään koske vain tyylejä, vaan kaikkea elämässä. En voi valita itselleni yhtä pysyvää, eroan myös aika paljon luonteelta suurimmasta osasta gooteista.
"aika paljon"... ? no en ole niinkään varma... mutta eroan kuitenkin.

Olisinko siis gootti ainoastaan jos olisin itsekin sitä mieltä, muiden lisäksi?

3

670

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä...

      ...no en kyllä ole. Ei tarvitse vastata.
      Ja kysymys on muutenkin turha. Jos siihen saakin vastauksen, niin ainoastaan henkilökohtaisen mielipiteen..

    • black_stalin

      elä vaan ja nauti karnevaaleista

    • Goth-Mog

      Luin vain nämä lauseet:

      "*OlenKOhaN Goo8TTI ???....
      No ei nyt sentään, ihan asiallinen viesti. "

      ja

      "Olisinko siis gootti ainoastaan jos olisin itsekin sitä mieltä, muiden lisäksi?"


      Eli ekat ja vikat lauseet. Niiden perusteella pystyin päättelemään, että välialuetta ei kannattanutkaan lukea.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      196
      4286
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2823
    3. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2327
    4. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      86
      2270
    5. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2233
    6. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2057
    7. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1909
    9. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1901
    10. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      1876
    Aihe