kurkkusalaatin ohjetta kaipailen ,johon voisi laittaa sekaan myös paprikaa.
MAUKAS KURKKUSALAATTI
3
7356
Vastaukset
- salaattimestari
osta avomaankurkkuja ja pistä yli yön veteen. Kaada sitten vesi pois ja tee 4 % suolaliuos, johon sekaan tammenoksien lastuja ja tilliä ja laakerinlehti ja mustaviinimarjan lehtiä ja valkosipulia. PIstä kurkut liemeen ja anna seistä huoneenlämmössä vajaan viikon ja katso, että kurkuista tulee raikas pierun tuoksu. Jos haisee mädäntyneelle, niin viturallaan meni.
Ota sitten kurkut liemestään ja kuutioi. pese nipullinen retiisejä ja leikkele siivuiksi. Ota juuriselleriä ja kuutioi pieniksi paloiksi. Sekoita ainekset keskenään ja lisää paprikaa kuutioituina. Ripottele päälle pari ruokalusikallista sokeria ja yksi ruokalusikallinen viinietikkaa. Anna vetäytyä muutama tunti jääkaapissa ja sitten sekoita joukkoon pari valkosipulin kynttä murskattuna. Tarjoa jälkiruokamaljoista tai erillisellä salaattilautasella. 1kg kurkkua tai kesäkurpitsaa suikaleina, 1-2 purjoa,5-6 valkosipulinkynttä,1-2dl hienonnettua tilliä,4-5 paprikaa suikaloituina. Liemi: 5dl vettä, 2dl etikkaa, 2dl sokeria, 2tl suolaa, 20kpl rose-tai viherpippuria.Halkaise purjo,huuhdo ja viipaloi.Kuori ja hienonna valkosipu.kynnet veitsellä.Kiehauta liemen ainekset kattilassa, lisää kurkku,purjo,paprika ja valkosipuli.Painele ainekset liemeen ja anna kiehua 2-3min.Lisää tilli ja tölkitä.Maistuu erityisen hyvin liha- ja broileriruokien lisukkeena.
- Kotirantaska
5 kg kurkkuja
2 1/2 kg sipulia
5 dl tillisilppua
Liemi:
1 l etikkaa
5 dl vettä
20 dl sokeria
5 rkl suolaa
Raasta kurkut ja sipuli,lisää tillisilppu.
Kiehauta liemi ja kaada raasteen päälle-,sekoita.
Syötävän hyvää 3:n vrkn kuluttua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1652581Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait208701Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668