Löysin tuolta karppaus.infon sivuilta ihanan pikasuklaan ohjeen ja kokeilin. Todella helppo ja nopea ja ennen kaikkea suussa sulava!
Laitetaan pieneen kuppiin (esim. kahvikuppi) kaakaota pohjalle. Kunnon kaakaota, ei mitään juomajauhetta. Päälle loraus kermaa ja sekoitetaan, niin että siitä tulee tasainen massa. Muutama tippa joukkoon makeutusainetta ja itse laitoin vielä mantelirouhetta. Sitten vaan hetkeks jääkaappiin jähmettymään ja suklaa on valmis. En vielä ehtinyt kokeilemaan, mutta eiköhän tosta massasta pysty muotoilemaan jonkinmoisia pallukoita ja vielä pyörittää ne kaakaojauheessa, niin voi vieraillekin tarjota.
Suklaatryffeli
4
2726
Vastaukset
- vanha kokki
Ja hyvä niin.Tuolla herkuteltiin kakarana sota-ajan jälkeen, kun oikeata suklaata ei saanut. Van Houten on se aito ja hyvä kaakaojauhe. Me käytimme makeutusaineena sakariinipillereitä, kun sokeria ei ollut. Kerma kuorittiin maidon päältä maitokannusta. Olen kanssasi samaa mieltä, että hyvää se oli silloinkin ja hyvää se on vieläkin.
- kkkkkkkkkkkkkk
jos vaan viitsit tuohon massaan vielä lisätä vähän (oikeesti aika paljon) kookosrasvaa ja vaivata "taikinan kunnolla, käsin tai koneella.
Tsiisus kun hyvvää ... muista pehmitää se rasva ensin ja sitten jääkaappiin valmis massa tekeytymään- vanha kokki
Kookosrasvan ikävä puoli on sen hyytyminen kitalakeen syödessä, vrt. Marabou suklaat. Kaakaovoi on parempi vaihtoehto, mutta kallis.
- kaikkea p.....aaaaa
sitä possut naamaansa tunkee ei ihme että painoa on yli sata.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.973988Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973337Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1312658Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2322115Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m921889Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä1001833Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.211819- 1151638
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11321- 571232