Suklaatryffeli

namistelija

Löysin tuolta karppaus.infon sivuilta ihanan pikasuklaan ohjeen ja kokeilin. Todella helppo ja nopea ja ennen kaikkea suussa sulava!

Laitetaan pieneen kuppiin (esim. kahvikuppi) kaakaota pohjalle. Kunnon kaakaota, ei mitään juomajauhetta. Päälle loraus kermaa ja sekoitetaan, niin että siitä tulee tasainen massa. Muutama tippa joukkoon makeutusainetta ja itse laitoin vielä mantelirouhetta. Sitten vaan hetkeks jääkaappiin jähmettymään ja suklaa on valmis. En vielä ehtinyt kokeilemaan, mutta eiköhän tosta massasta pysty muotoilemaan jonkinmoisia pallukoita ja vielä pyörittää ne kaakaojauheessa, niin voi vieraillekin tarjota.

4

2753

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vanha kokki

      Ja hyvä niin.Tuolla herkuteltiin kakarana sota-ajan jälkeen, kun oikeata suklaata ei saanut. Van Houten on se aito ja hyvä kaakaojauhe. Me käytimme makeutusaineena sakariinipillereitä, kun sokeria ei ollut. Kerma kuorittiin maidon päältä maitokannusta. Olen kanssasi samaa mieltä, että hyvää se oli silloinkin ja hyvää se on vieläkin.

    • kkkkkkkkkkkkkk

      jos vaan viitsit tuohon massaan vielä lisätä vähän (oikeesti aika paljon) kookosrasvaa ja vaivata "taikinan kunnolla, käsin tai koneella.

      Tsiisus kun hyvvää ... muista pehmitää se rasva ensin ja sitten jääkaappiin valmis massa tekeytymään

      • vanha kokki

        Kookosrasvan ikävä puoli on sen hyytyminen kitalakeen syödessä, vrt. Marabou suklaat. Kaakaovoi on parempi vaihtoehto, mutta kallis.


    • kaikkea p.....aaaaa

      sitä possut naamaansa tunkee ei ihme että painoa on yli sata.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      145
      1125
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      117
      1017
    3. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      765
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      213
      758
    5. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      25
      706
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      63
      705
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      135
      696
    8. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      612
    9. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      38
      588
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      57
      541
    Aihe