Nojapyörä

Hartiatpuutuu

Löytyisikö asiantuntevaa tietoa nojapyörän hankintaa suunnittelevalle? Pyöräliikkeissä pyörii päät, kun nojapyörää tiedustelen ja netissä näyttäisi olevan vain hevijuusereiden hehkutuksia, mutta mistä alkuun?

14

8390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hurjamenijä

      valitettavasti harrastajamäärät on aika pieniä joten mitään kattavaa näkökulmaa tuskin saa. Mutta mm eri ulkomaisilta foorumeilta löytyy takuulla lisää tietoa, googlella hain tällaisen tietopaketin, kasan linkkejä ja referenssejä:
      http://www.helsinki.fi/~tlinden/kirjallisuus.html

      hae noita foorumeita vaikka "recumbent bike forums" sanoilla, ainakin löytyi aika runsaasti erilaisia keskustelupaikkoja.

      • Kädetpuutuu

        Kiitos hurjamenijä, hyviä linkkejä. Näin New Yorkissa pariskunnan, jotka matkustivat nojureilla - jos näin voi sanoo - heillä oli peräkärryt, ajovalot ja ...Itse olen suomalainen sisävesiveneilijä, maalla ei pyörää parempaa ole keksitty, voisko tästä aiheesta tehdä yhden topikin? Hämmentää, että aiheina on autoilu ja muu moska, mutta pyöräily on kuntoilun alla.


      • hurjamenijä
        Kädetpuutuu kirjoitti:

        Kiitos hurjamenijä, hyviä linkkejä. Näin New Yorkissa pariskunnan, jotka matkustivat nojureilla - jos näin voi sanoo - heillä oli peräkärryt, ajovalot ja ...Itse olen suomalainen sisävesiveneilijä, maalla ei pyörää parempaa ole keksitty, voisko tästä aiheesta tehdä yhden topikin? Hämmentää, että aiheina on autoilu ja muu moska, mutta pyöräily on kuntoilun alla.

        Täällä Suomessa törmäsin pariskuntaan joka oli Saksasta tullut nojureilla kiertelemään Suomea, heillä oli tosin huoltoauto josta he sitten polkaisivat maaseutukierrokselle, ihan kätevää kun ei tarvii kantaa tavaroita mukanaan ja näkee enempi kuin vain autoillessa.

        Eikös tuo pyöräily ole aina kuntoilua kun sillä liikutaan :)


    • vuokrata

      Kaapelitehtaalla (Sähköpyörä, Kaapeli C, 3. krs) on firma, joka myy nojapyöriä. Kaveri on todennut että niitä ei kukaan osta jos ei pääse kunnolla kokeilemaan, siispä hänellä on melko monenlaisia siellä vuokrattavana. Niitä voi alustavasti kokeilla siinä Kaapelin sisäkäytävällä, sitten voi mennä pihalle pikku kierrokselle ja jos jokin tuntuu hyvältä, vuokraa ja kokeile kunnolla.

      Päivässä oppii kaiken ajamisessa välttämättä tarvittavan. Siitä eteenpäin homma on totuttelemista. Viikonlopuksi vuokraamalla pääset kokeilemaan tarpeeksi yhtä mallia.

      Pyörien ostohinnat ovat aika kovia. Sillä hinnalla saa kuitenkin kestävän, aika yksilöllisen pyörän. Niitä tehdään pienissä pajoissa jotka ovat tarkkoja maineestaan ja käyttävät siksi kunnon osia.

      Pieni varoitus jos menet sinne Kaapelille. Se kauppias ei ole mikään asiakaspalvelun ihme. Mutta kun tiedät mitä haluat ja olet tarpeeksi sitkeä, saat sen. Välillä siellä on sellainen nuorempi kaveri, joka kommunikoi paljon sujuvammin...

      Etsi firman nettisivut, katsele malleja ja mieti mitä haluaisit. Kolmipyöräiset ovat helppoja ajaa aloittelijallekin, tehokkaita ja kohtalaisen arvokkaita. Kaksipyöräisistä ylhäältä ohjattavat korkeat ovat helpompia kuin hyvin matalat ja alaohjattavat. Kuitenkin pitkillä matkoilla matalampi on parempi, yleensä. Kaupunkiajoon nämä eivät ole parhaimmillaan, kokeillessasi huomaat miksi.

      Toivottavasti tästä on edes jotain apua.

    • Pekka Hoo

      Pieni video nojakista Espoon maisemissa

    • fillariäijä

      Pieni video nojakista Espoon maisemissa

    • Kapo

      Minkälaisia eroja lähinnä ajo-ominaisuuksissa ja vauhdissa on kaksi ja kolmepyöräisillä nojakeilla? Riippuu tietysti painosta, paketin mataluudesta, renkaiden paksuudesta jne.. -miten ihan perusasiat?

      • jutska juu

        Kaksipyöräinen pääsääntöisesti nopeampi. Kolmipyöräinen luonnollisestikin parempi oikein hitaissa nopeuksissa. Kumpi parempi? riippuu käyttötarkoituksesta


    • alkup.tuna

      nojailtua jo jokunen vuosi. Vaikeinta hommassa onkin juuri nojakin hankinta. Helsingissä on yksi maahantuoja ja voihan sen tietysti netin kauttakin tilata, suoraan ulkomailta.

      Jotkut tekevät itse nojakkinsa, halvin vaihtoehto. Malleja on sitten useita, pelkästään kaksi pyöräisissäkin. Akselivälin mukaan jaoteltuna on lyhyt-, keskipitkä- ja pitkä akseliväliset. Keskipitkällä akselivälillä olevat on helpoimpia ajaa, mutta lyhyt av ja korkeahko istuin on myös melko helppo ajaa.

      Kannattaa lukea niitä "hevijuusereiden hehkutuksia", niistä selviää paljon asioita.

    • Nimetön

      Nazcan nojapyöriä ja infoa saa hankittua www.kolumbus.fi/vanderwoude/nojapyorat kautta.

    • nojaa

      Käy kattoon lowride.info ja siellä foorumi. Olen ite aika aloitteleva nojakisti ja saanu sieltä paljon apua/tietoa asioista.

      • noja

        nyt tällainenkin sivusto kuin www.nojapyörä.fi (siis tosiaankin ääkkösillä),


    • r2d71a

      Itse olen harrastanut nojapyöriä vuodesta 1993. Käytännössä kannattaa kokeilla ja pyörähtää esimerkiksi jossain nojapyörätapahtumassa ja tapailla alan harrastajia. www.nojapyorafoorumi.fi on tällä hetkellä paras lähtöpiste harrastukselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4048
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2901
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      864
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe