onko mitään tapaa harjoittaa keuhkojen hapenottokykyä muulla tavoin kuin liikkumulla(juoksu,uinti,yms....)
tunnen että itselläni on ongelmana keuhkojen tehottumuus/tehoton käyttö.
eli millaisilla harjoitteilla tätä pystyisin parantamaan?
-kitoos-
hapenottokyky
6
1441
Vastaukset
- step one
harjoittele hengittämään molemmilla sieraimilla.molemmilla keuhkon puoliskoilla.eli tule tietoiseksi hengityksestäsi ja tarkkaile rauhallisesti sen kulkua.
- sieraimella?
Kysyn vain ihan uteliaisuudesta. Vai elävätkö jotkut ihmiset konkreettisesti herne nenässä?
Yhdellä keuhkolla hengityskin on huuhaata. - kelloton
sieraimella? kirjoitti:
Kysyn vain ihan uteliaisuudesta. Vai elävätkö jotkut ihmiset konkreettisesti herne nenässä?
Yhdellä keuhkolla hengityskin on huuhaata.Kirjoittaja saattoi viitata siihen ilmiöön, että ihminen tosiaan hengittää pääasiallisesti toisella sieraimella ja tämä vaihtuu sykleittäin päivän mittaan.
Kiinnitäpä huomiota asiaan päivän aikana. Oletan ettet sitä tehnyt ennenkuin tulit asiasta valittamaan ;D
En tosin tiedä, voiko tuosta 'opetella' pois, koska sillä jokin funktionsa lienee kuitenkin ?
Yksinkertaisin selitys alkuperäiseen kysymykseen (tupakoinnin ja huonon sisäilman lisäksi) on tietty tämä, kuinka laajasti keuhkoja käyttää. Minullakin on varsin 'pinnallinen' hengitys, vaikka syvää palleahengitystä on tullut harjoiteltua, mutta tavaksi se ei ole jäänyt. Voipi olla lihasjumit fyysisinä vastuksina, en tiedä. Mutta pääsääntöisesti mitä olen ymmärtänyt, rintakehän ei kuuluisi oikeastaan liikkua hengityksen yhteydessä (poikkeustilanteita lukuunottamatta). Keuhkoilla on rutkasti pinta-alaa alempana, syvempänä, joka voi jäädä käyttämättömäksi ellei asiaa noteeraa esimerkiksi aktiivisen liikunnan myötävaikutuksella - tai oikeammin toisten opastuksella.
- Rahikaisella
Tarkoitatko, ettet saa ilmaa kuin vahan keuhkoihin? Keuhkot on liian pienet? Oletko ollut tutkimuksissa? Minulla on sellainen tilanne ja keuhkot on tutkittu.
Siihen on vaikea vaikuttaa. Kuten arvelet, liikunta voi hiukan laajentaa keuhkoja, muttei paljon. (Jos sinulla on sama tilanne kuin minulla). Mietiskely voi ehka auttaa hiukan, koska siina keuhkot rentoutuu. Hengita syvaan rentoutuneesti eli mietiskele. Oleskele monta tuntia ulkoilmassa! Kesalla se on mahdollista. Nuku aina ikkuna auki kesalla. Saat enemman happea. Myos varmaan korkealla vuorilla oileskelu auttaa hiukan, koska kehosi sopeutuu ottamaan enemman happea. Esim Suomen tuntureilla vaeltaminen auttaa varmaan hiukan.
Keuhkot alkavat rapistua heti syntymahetkella. Ja valitettavasti ei paljoa voi tehda. Vahan sama kuin kaljuuntuminen. On hyvin vahan laakkeita siihenkin vaivaa.- neuvot
ne vasta kehittääkin keuhkoja, taitaa hevosmiesten tietotoimisto olla rahikaisen tietopohjana !!!
- Shivashava
Kaikenlaisia hengitysharjoituksia varmaan löytyy. On syvää joogahengitystä, tulihengitystä yms.
Maharishi Patanjalin mukaan pranayaman harjoitukset tulisi aloittaa sen jälkeen, kun on opittu hallitsemaan asanat. Pranayama ei ole pelkkiä hengitysharjoituksia. Sen avulla hengityselimet harjaantuvat suorittamaan tehtäväänsä tehokkaasti silloinkin,kun pranayamaa ei harjoiteta.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää2514828Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4603448Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt162476Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa252102Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja91303Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat321219- 741103
- 801087
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691055- 54986